До повномасштабного вторгнення в лікарнях Черкас займалися “загальною реабілітацією” пацієнтів. Війна ж вплинула на реабілітаційне відновлення і цивільних, і військових.
Про це в подкасті “Тру сторі. Війна” розповів реабілітолог одного з медичних закладів Черкас Юрій Зайцев.
– Жодний заклад не хочу образити, спілкувався з багатьма фізіотерапевтами, реабілітологами, масажистами, ерготерапевтами, в певних закладах були відділення й залишаються зараз, але це було загально, – каже Юрій Зайцев. – Я прийшов у реабілітаційне відділення взагалі нічого не знаючи, для мене реабілітацією були масажі й банальні стандартні вправи. З часом зрозумів, що це працює, але довго, і хотів бачити швидший, більший результат, більш задоволених пацієнтів.
До повномасштабного вторгнення медик не займався реабілітацією військових. Каже, що були поодинокі випадки в 2015-2016 роках, але тоді теж застосовували консервативне лікування. Війна ж змінила підхід до реабілітаційного відновлення.
– У перший день вторгнення максимально виписували пацієнтів, важких залишали. Завідувач відділення не розгубився, згуртував нас. Ми готувалися до того, що треба буде приймати цивільних, військових, знаючи що війни без поранень і жертв не буває, – пригадує Юрій Зайцев. – Улітку зрозумів, що це надовго. Коли в нас був перший борт поранених, тоді окуляри знялися й зрозумів, що буде багато роботи й потрібен швидкий розвиток із відновлення бійців. Бо реабілітація військових і цивільних це дві різні речі. Потрібні були знання.
Навчання з відновлення військових почалися наприкінці 2022 року. Їх організовували фізіотерапевти в Києві, інституті травматології, колеги Юрія Зайцева, його вчителі та ментори, в яких він продовжує вчитися.
– Ми почали робити круглі столи, обговорювали різні кейси, тоді почалися курси. Так донині впроваджуємо військову реабілітацію в Україні. Це нова незаповнена ніша. Я впевнений, що через п’ять-шість років ці знання в нас запозичуватимуть із усього світу, – каже Юрій Зайцев.
Слухайте подкаст повністю ТУТ.
Також читайте: “Реабілітація в рази важча, ніж у цивільних”, – черкаський реабілітолог про відновлення військових.
Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”