Китайське обладнання з польськими етикетками. Як у Черкасах купують обладнання за десятки мільйонів

Після початку повномасштабного вторгнення у Черкасах стрімко зросли видатки на медичне обладнання. Зокрема – почало з’являтися коштовне обладнання буцімто польського виробництва Vizion.

Що з ним не так, пояснюємо в новому розслідуванні від “18000“.

“Потрібним людям цю довідку дають, а решті ні”, – Денис Селін

Жовтень 2023 року. Черкаська консультативно-діагностична поліклініка оголошує торги на закупівлю реабілітаційного медичного обладнання. Загальна вартість – 30 млн гривень.

Всі їх виграє одна компанія – київське товариство “Промед Технолоджис”, яке запропонувало продукцію польського бренду “Vizion”.

Минулоріч коштів для оплати товару в міському бюджеті не вистачило. Через це його придбання перенеслося на 2024 рік.

Для перемоги у тендерах медзаклад вимагає специфічний документ. Гарантійний лист виробника про дозвіл брати участь у цій закупівлі на ім’я черкаської поліклініки.

– Це стандартна схема зловживання, вона існує десь з 2016 року, – переконаний голова ГО “Платформа громадський контроль” Денис Селін. – Через цю довідку відсікаються всі непотрібні. Потрібним людям цю довідку дають, а іншим виробник її не надає. Він може навіть офіційно про це повідомити. Були випадки, коли вони офіційно це повідомляли.

Подібні вимоги експерт пов’язує зовсім не з бажанням захистити інтереси замовника.

– Скажімо так, у нас порядний замовник, що йому потрібно? Йому потрібно, щоб був якісний товар і щоб він ремонтувався. Відповідно, це відображається в договорі. І замість такої довідки вказується наявність сервісного центру, – зазначає Селін.

Бігові доріжки за дев’ять мільйонів

Отже, закупівля перша. Дві інтерактивні системи реабілітації. Така собі спеціалізована бігова доріжка. Компанія-переможець пропонує товар нібито польського бренду “Vizion”. MedWalkPRO ціною у понад 4,5 млн гривень за штуку. В еквіваленті – більше сотні тисяч доларів лише за одну систему. Ціна розкішного японського позашляховика.

MedWalkPRO від польського бренду Vizion

Оскільки маємо справу із польським обладнанням, досліджуємо, за яку ціну MedWalkPRO купують у Європі. Проте знайти бодай якісь згадки про цю коштовну штуку нам вдається лише на офіційному сайті компанії-виробника та в кількох інтернет-магазинах України.

Використовуємо пошук по картинках гугл і знаходимо цей самий MedWalkPRO… Але що це ? Чому тут написано Spirit LW850? Таке обладнання кілька років тому можна було знайти на українських інтернет-майданчиках. Представник одного з них зазначив, що востаннє “Спіріт” завозили в Україну близько п’яти років тому. Його вартість на той час була від п’яти до десяти тисяч доларів, залежно від модифікації.

Втім знаєте, де продовжують продавати Spirit LW850? Правильно, на росії. Де за таку систему просять зараз 12 тисяч доларів за місцевим курсом або 1,2 млн рублів.

Бігова доріжка від Spirit LW850

Те, що запропонований черкаським медикам за 120 тисяч доларів MedWalkPRO може бути тим самим Spirit LW850 за 10-12 тисяч, свідчить не лише зовнішня схожість та маркування на самому апараті. Фактично ідентичні у них й інструкції. А також системні помилки, що виникають при збоях у роботі. Таке, здається, підробити доволі важко.

Отже, з доріжкою, схоже, розібралися. Подивимося на інші закупівлі.

Найдорожчі наліпки в історії Черкас?

Найбільш коштовна серед усіх – система реабілітації руки з віртуальним дисплеєм. Погодьтеся, звучить нанотехнологічно. І коштує відповідно – як ще кілька люксових автівок, які так полюбляють черкаські можновладці. Розслідування про них, до речі, не так давно вийшло на нашому ютуб-каналі.

Тут нам пропонують заплатити за апарат “Vizion” марки R-HAND i8 PRO+ вартістю шість мільйонів гривень. Знову використовуємо прийом із пошуком зображень у гуглі. І знову знаходимо ідентичний товар – таку ж рукавицю, втім у десять разів дешевшу. Подібну в Харкові купували за 400 тисяч гривень китайського бренду Syrebo.

Рукавиця від бренду "Syrebo"

Минулоріч рукавицю від бренду Vizion уже придбали в Черкаській міській дитячій лікарні, заплативши за неї більше 5 млн гривень.

І на коробці для рукавичок, і на самих рукавичках ми знайшли наліпки Vizion. Приклеєну етикетку поверх іншої торгової марки. Жодного оригінального напису заводу-виробника немає.

Рукавиця від бренду "Vizion"

Схоже, нанотехнологічна рукавиця від бренду Vizion – ніщо інше, як перчатка торгової марки Syrebo з польською етикеткою.

Скільки коштує рукавиця від Syrebo – запитуємо в одного з українських підприємців, що продає таке обладнання в Україні.

– Якщо це переклеєна наклейка і триматися якоїсь логіки, то, скоріше за все, це модель 08. Вона коштує порядку 30 тисяч євро з усіма заробітками, – констатує приватний підприємець Вадим Лісовський.

Отже, комплект – рукавиця та невеликий 7-дюймовий монітор від бренду Syrebo – продають за 400 тисяч гривень. Найдорожча комплектація обійдеться у 1,2 млн гривень. До її складу входять додаткові екран та стіл. Така ціна офіційних дистриб’юторів цього бренду. Саме щось подібне ми бачили у дитячій лікарні, де за це заплатили 6 млн гривень. Втім, схоже, екран, стіл та стілець придбали у магазинах роздрібної торгівлі, а на коробку Syrebo наклеїли наліпку Vizion.

Можливо, така схожість польського бренду з продукцією китайців усе ж збіг?… Не було іншої коробки під рукою, тому запакували в цю?

Перевіримо ще третю позицію зі списку. Апарат для магнітотерапії та терапії ближнім інфрачервоним спектром ціною у понад 450 тисяч гривень. Знову переможець торгів пропонує продукцію бренду Vizion – Magneto Neo.

Аналогічний пошук і знаходимо купу ідентичного товару на різних світових марктеплейсах за ціною знову ж у кілька разів дешевшою тому, що нам пропонують від бренду Vizion. Схожий апарат без наліпки польської компанії коштує трохи менше 100 тисяч гривень. Схожа ціна і на всесвітньовідомому маркетплейсі ebay.

Апарат від "Vizion"

“Нанотехнологічна” продукція у кошторисі обласного медзакладу

Тут варто зазначити, що на бренд Vizion “повелися” не лише у Черкасах. Точніше планують заплатити не тільки з Черкаського міського бюджету.

У коштовну та розпіарену Черкаською обласною військовою адміністрацією реконструкцію одного із лікувальних закладів також “вшили” це обладнання. Вартість у кілька десятків мільйонів гривень. У переліку того, що планують купити, вже згадана нами рукавичка, яка тут коштуватиме понад 7 млн гривень, а також ще VZN Physiotech S1 та VZN REHAB 1500 за майже аналогічні суми.

Схоже, польський VZN Physiotech S1 – це китайський ZEPU-AI4, а VZN REHAB 1500 … а що таке VZN REHAB 1500 не знає навіть інтернет. Згадок про цей апарат немає ні на офіційній сторінці бренду, ні на інших майданчиках із продажу цієї продукції.

В обласній адміністрації “18000” повідомили, що рішення купувати саме це обладнання поки що не остаточне.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На помсту за Міроша: рідні, 18000 та ГайдаFest збирають 2 мільйони для бійців

Отже, порахуємо. Бігова доріжка ціною у 5 млн гривень, яку, схоже, можна придбати вдесятеро дешевше, але без наліпок Vizion. Перший випадок – випадковість. Далі – рукавиця за майже 6 млн гривень, схожа на яку коштує 400 тисяч гривень. А найкоштовніша її збірка – 1,2 млн гривень. Другий випадок – збіг. Апарат для магнітної терапії за понад півмільйона гривень, який в інтернеті коштує до 100 тисяч гривень. Також у кілька разів дешевше. Третій факт – це вже закономірність. А ще ж є четвертий випадок – польський VZN Physiotech S1 – та його китайський аналог ZEPU-AI4. П’ятий, шостий та сьомий випадок у нас також є.

Польські товари з Китаю

Тепер спробуємо розібратися, що ж це за дивобренд, чия продукція досить схожа на китайські бренди за однією невеликою, проте дуже відчутною для нас із вами відмінністю, – ціною.

Як свідчить лист на ім’я черкаської поліклініки, все згадане нами вище обладнання виготовлене польською компанією “VIZION MEDICAL SYSTEMS”.

Вона зареєстрована у польському Вроцлаві 5 років тому. Заснував її українець – Олександр Архаров. Зараз же бенефіціаром товариства у польських реєстрах зазначається громадянин Вірменії Давіт Сімонян. В українських реєстрах бізнесмени зазначають, що бенефіціаром, як і раніше, залишається Архаров.

Директорка ж підприємства незмінна – також українка Діана Осіпчук.

Ми спробували сконтактувати з нею, проте телефоном Осіпчук зазначила, що нині на зустрічі, і обіцяла подзвонити пізніше. Втім так і не передзвонила, і слухавку більше не взяла.

Нібито офіс польської компанії “VIZION MEDICAL SYSTEMS”

Ми попросили колегу з Польщі перевірити, чи справді за місцем реєстрації розташований цей маяк на ринку технічного обладнання – як нескромно сама себе називає компанія. Втім застала там зачинений офіс без будь-якої вивіски та згадки про те, що тут щось виробляють чи продають.

Окей, шукаємо далі. Польська компанія “VIZION MEDICAL SYSTEMS” є засновницею також українського товариства “Візіон Сістем Трейд”, де бенефіціаром зазначено Олександра Архарова, а директор – Дмитро Островський.

Жоден з них слухавку не взяв. Єдиний, з ким тут вдалося поспілкуватися – чоловік, який представився менеджером Андрієм. У нього ми просили контакти керівництва – проте він відмовився їх надати. Також ми надсилали інформаційний запит до компанії з проханням пояснити, в чому різниця китайського обладнання і польського. У відповіді нам порадили шукати таку різницю в інтернеті. А решта – комерційна таємниця.

Відповідно до митних декларацій, які містяться у системі Import Genius, українська “донька” польської компанії “Візіон сістем трейд” отримувала продукцію від польської компанії напряму з Китаю.

– Тут є два аспекти. Перший аспект – часто вважалося, що українська або китайська продукція – неякісна. Якщо вона від країни Європейського Союзу будь-якої, значить, відповідно, на неї зростає вартість.  Але якщо ми говоримо про бюджетні кошти, тут, звісно, можуть бути корупційні ризики і певна напрацьована схема. Коли ти реєструєш або хочеш організувати схему через європейську якусь країну чи, взагалі, будь-яку іноземну, це ускладнює правоохоронним органам виявити будь-який злочинний умисел, – коментує голова ГО “Антикорупційний штаб” Cергій Миткалик.

У таких випадках, каже експерт, аби навіть встановити будь-яке завищення ціни, українським правоохоронцям варто звертатися до іноземних колег, що суттєво затримує процес слідства.

Який саме аспект спонукав українців реєструвати фірму у Польщі, щоб продавати свій товар із Китаю в Україні? Спробуємо дізнатися і це.

Хто постачає обладнання у черкаські медзаклади?

Рукавичку за 6 мільйонів до черкаської дитячої поліклініки постачала київська компанія “Мед сервіс+”.

Назва цієї компанії вже знайома нашим уважним глядачам. Саме вона у 2022 році продала один із апаратів Робоспайн, про які ми розповідали у попередньому матеріалі і які мають російський слід.

Бенефіціаром “Мед сервіс+” є Ганна Архарова. Імовірно, це дружина вже згаданого вище Олександра Архарова, у яких, окрім спільних світлин, є і іменний благодійний фонд. Керівницею цього фонду раніше була Діана Осіпчук. Схоже, це саме та пані, яка обіцяла нам зателефонувати після зустрічі – директорка польської компанії “VIZION MEDICAL SYSTEMS”.

Отже, чоловік продукцію нібито виробляє у Польщі, а дружина продає її разом з партнерами в Україні. Саме такий це має вигляд на паперах в українських реєстрах.

Йдемо далі. Всі торги іншого черкаського закладу – консультативно-діагностичної поліклініки виграло ще одне київське товариство. “Проммед технолоджисі”. Його засновником до 2018 року був усе той же Олександр Архаров, а зараз це Леонід Зеленков. Директор компанії – Роман Панченко. Останній телефоном зазначив, що не буде коментувати діяльність компанії, якою нібито керує.

Здається, що люди, які виробляють це обладнання, принаймні на папері, тісно пов’язані з людьми, які його продають. І ні перші, ні другі на запитання журналістів відповідати не поспішають.

“У мене п’ять тисяч друзів у фейсбуці”

Пояснити бюджетні витрати і безпосередньо відмінність нібито продукції польського Візіону й китайських Спіріт, Сіребо, Зіпо – просимо Сергія Тищенка. Саме за курування медичної сфери цим заступником мера в Черкасах почали купувати реабілітаційне обладнання від бренду “Vizion”.

– Я не фахівець в цій галузі/ До мене багато хто звертався і багато хто намагається звертатися. Тобто є фахівці, от вони повинні казати, яке краще обладнання. Ну, це повинні говорити головні лікарі, керівник департаменту, і вони повинні дивитися, спілкуватися. Є тендерна процедура, нехай всі беруть участь в тендері. Хто зробить кращу пропозицію, ціна-якість. Оце моя позиція, – заявив Тищенко в коментарі  “18000”.

Сергій Тищенко - заступник мера Черкас

Чиновник неодноразово позначав у власних дописах у фейсбуці вже згаданого раніше Олександра Архарова. А сам Архаров лайкав дописи заступника. Втім у розмові з журналістом Тищенко заявив, що не знайомий із підприємцем.

– У мене п’ять тисяч друзів у фейсбуці, – додав заступник мера.

“При використанні одного рука працювати буде, а другого – ні”

То в чому ж різниця між китайськими брендами і продукцією “Vizion”. І чому на останній така висока ціна?

– Різниця у тому, що при використанні одного рука, яка не працює, працювати буде, а при використанні другого – вона працювати не буде. Тобто одне ефективне, а інше ні, – так пояснив різницю директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міської ради Всеволод Кульчиковський.

Керівник профільного закладу натомість називає обладнання “інноваційним”.

– Чим відрізняється? Вам Всеволод дуже конкретно сказав, що обладнання відрізняється функціоналом. Я вчора наводив приклад з м’ячиком, м’ячик – це теж система для відновлення рухового кісті, але м’ячик коштує 10 гривень. Це зовсім інший інноваційний продукт. Ми серйозно дуже досліджували ринок, я знаю, що таке гроші, що таке гроші громади, – заявив директор Черкаської консультаційно-діагностичної поліклініки Владислав Свириденко.

Коментарі щодо обладнання вони надавали під час засідання Черкаської міської ради. Туди ми прийшли, аби дізнатися відповіді на питання про дороговартісне обладнання. Втім ці відповіді, схоже, були непереконливими не лише для нас.

Після доповідей чиновників депутати повернули 28,5 млн гривень, які були передбачені на придбання обладнання від бренду “Візіон”, до резервного фонду. Аби більш ретельно розібратися у ситуації. Втім є нюанс. Попри рішення депутатів зняти гроші із фінансування цього обладнання, воно вже де-факто з’явилося у черкаській лікарні.

А нещодавно підприємці пішли до суду, щоб зобов’язати місцеву громаду все таки розрахуватися з ними за продукцію бренду “Візіон”. А ще вимагають заплатили їм п’ять мільйонів гривень нібито упущеної вигоди.

Отже, який вигляд з боку має бізнесова модель осіб, пов’язаних із брендом “Візіон”? Сжоже, купуєш продукцію китайських брендів, клеїш поверх свою етикетку й продаєш у кілька разів дорожче. Головне – знайти охочих за це заплатити. У Черкасах – їх знайшли.

Також читайте: Мільйони у борг. Як у Черкасах освоюватимуть 80 млн європейського кредиту. 

Артур Чемирис

Подобаються наші розслідування? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *