Скільки заробить кооператив брата мера Черкас із квартир, побудованих на безоплатно отриманій землі (ВІДЕО)

35 мільйонів гривень можуть заробити на новобудові Микола Бондаренко разом із партнерами. Про те, що рідний брат Анатолія Бондаренка подався в інвестори-забудовники – ми вже розповідали у нашому попередньому розслідуванні. Цей матеріал – продовження історії з безоплатно отриманою землею, на якій виріс досить комерційний проєкт. Але от біда – однієї земельної ділянки брату мера тепер замало.

Від захисної смуги – до елітного житла

Статус земельної ділянки за адресою Дахнівська, 19/2 змінився кардинальніше, ніж щоденні графіки відключень від обленерго. На початку травня 2021-го ця ділянка ще мала статус природо-заповідного фонду і залежана до захисної смуги. А вже наприкінці місяця – заходьте, будуйтеся, будь ласонька.

Так вирішили депутати на другу каденцію Анатолія Бондаренка і внесли зміни до генплану. І оці кілька діляночок майстерно виділили вже під житлову забудову.

– Ця смуга, я так розумію, ще з радянських часів була віднесена до зелених насаджень загального користування. Тобто вона захищала одну садибну забудову від вулиць. Але оскільки у нас все-таки є потреба в наданні, зокрема й учасникам бойових дій, воїнам АТО, ділянок, у значної частини було змінено цільове призначення, – коментує директор департаменту архітектури і містобудування ЧМР Артур Савін.

Артур Савін показує ділянку, на якій триває будівництво

І ця потреба в ділянках для АТОвців, справді, є. По всій країні. Як і брак землі в містах. У Черкасах тезу про землю для АТОвців повторювали роками, поки просовували зміни до генплану.

Тільки потім, наприклад, цю ж ділянку отримав зовсім не АТОвець. Хоча боєць теж подавався, але не встиг. Бо майже миттєво, уже за кілька місяців після того, як земля втратила свій заповідний статус,  документи на неї подала Тамара Герасименко. Скромна жінка з Золотоніщини, кума якої працює в приймальні мера Черкас.

За законом, вона мала сама знайти ділянку, але тут – ділянка в особі працівника мерії знайшла Тамару. Про дзвінок із міської ради із пропозицією отримати саму цю ділянку – пані Тамара розповіла нашій команді минулоріч.

Подібні дії можуть бути лобізмом, а отже – суперечити чинному законодавству, говорить керуюча партнерка юридичної фірми Любов Полішкевич. 

– Звісно, ця людина вам не скаже “Так, в мене є знайомі, дуже близькі в міській раді, вони моніторили ситуацію з генпланом”. І в цьому випадку вона використала своє право на безоплатну приватизацію. Але вона ж не мала наміру будувати індивідуальний житловий будинок, як ми бачимо. Тобто це бізнесове питання було, очевидно, – зазначає пані Любов.

Квадратні метри від брата мера і його партнерів

Можливо, Тамара краще чиновників розуміла брак землі в Черкасах. Тому вона сердешно поділилася наділом із ще трьома нужденними в ділянках – ввійшла в кооператив, який і вгатив тут цей “природо-заповідний ЖК”. Припустимо, щоб поділитися із іншими своїми квадратними метрами вже житла. Щоправда, уже й за гроші.

У кооператив увійшли четверо осіб. Перша – Тамара Герасименко. За декларацією, її річний дохід – 96 тис. гривень. Друга – Катерина Сокуренко, яка на перевірку виявилася проектантом будівництва Миколою. Також в кооперативі опинилася засновниця підприємства із копійчаним доходом і дружина екскерівника міжрайонного управління Держгокадастру Черкас Ірина Труба. А ще – рідний брат міського голови Черкас Микола Бондаренко. Учотирьох вони почали будівництво, яке, за проєктом, коштує 26 мільйонів.

Проєкт багатоповерхівки

Із такими фінансовими показниками учасників – це більше схоже на запланований черговий довгобуд. Але є нюанс.

– Не хочу відкривати всі козирі перед вами, але ми тут трошки задіяні з адмінресурсами, – так характеризує нам майбутні квадратні метри вже ріелтор. – Щоб ви розуміли, про що я: один із інвесторів – із Черкаської міської ради. Усі дозволи, усі можливості – ми отримуємо першими.

Загальна площа квартир, виставлених на продаж, – майже півтори тисячі квадратів, у грошах це понад 55 млн грн. Окремо продаються також парковки – 14 штук по майже 16 тисяч доларів. Орієнтовно це ще 9,2 млн гривень.

Здати в експлуатацію амбітно планують вже до кінця року. Ріелтор і сам зізнається, що це досить швидко. Особливо – для будинка на газу. Але ж “сприяють перші люди міста”.

Невидиме від брата будівництво

Мер Черкас запевняє: хто будує нове житло в Черкасах – йому невідомо. Окремо Анатолій Бондаренко наголошує: нікому в будівництві він не “сприяє”. Водночас брат мера – Микола – свою успішну кар’єру забудовника починає саме в Черкасах.

– У Лисянці є незавершене будівництво п’ятиповерхівки, яка уже розсипається. Ще один п’ятиповерховий будинок буквально два роки тому здали в експлуатацію. А так фактично… Вони простояли що той, що той – десь до 20 років, – зазначає Микола Бондаренко, додаючи, що йому “подобаються Черкаси”.

Дитячий майданчик з майбутнього

Проводячи нам екскурсію, ріелтор, зокрема, показує нам майбутню потенційну дитячу кімнату одній із квартир. А згодом – ще й демонструє на проєкті і на вулиці, де стоятиме дитячий майданчик. І не біда, що це місце вже на сусідній ділянці, комунальній. Питання по ній, каже, вирішене.

– У власність складно взяти, тому вона буде взята в оренду на 59 років. Заява написана – її точно нададуть, – переконаний ріелтор.

За законом, аукціони проводять в системі Прозорро. Є оголошення, учасники пропонують суми, хто більше – той виграє. І ніхто не має впливу на хід аукціону. Точніше, ніхто не повинен мати впливу. “Знати” наперед, хто виграє аукціон, – це як відправити керівнику НАБУ меседж на весь екран: “ми тут трохи відірвались від землі в земельних питаннях”.

Багатоповерхівка, яку збудували брат мера з партнерами на безоплатно наданій землі

А що там із іншими претендентами на ділянку? Невже немає?

– На цю земельну ділянку претендують власники домоволодіння №15. Але дозволу не надано. Я вважаю, що доцільно все таки віддавати її на відкритий аукціон. Хто надав найбільшу ціну, той перемагає, – коментує профільний чиновник Артур Савін.

Ріелтор натомість зазначає, що, за планом, майданчик можуть збудувати ще й за бюджетний кошт.

– Якщо все буде гаразд, вийде поставити за міський бюджет. То тоді паркан не можна там ставити, навколо неї. Але тут я не бачу натовпу дітей, який ходить зараз, щоб кинутися на цей дитячий майданчик, – додає він.

“Скажіть, у світі є правда?”

Попри візуальну несправедливість, уся ця земельна історія – за законом, чиста. І вже на другому плані, що внесли зміни в генплан, і самі потелефонували пані Тамарі, і те, що на землі, відданій під індивідуальне будівництво, – комерційна історія, із якої зароблять десь 35 мільйонів гривень.

– Законодавчо не передбачено, що це має бути саме одноквартирний будинок одного власника. Норма забудови. Тобто гранична висота, якісь певні вимоги містобудівної документації, то тоді заборони прямої, відповідно, в законодавстві немає, – коментує Любов Полішкевич.

І навіть те, що цю ділянку отримав не АТОвець, який на неї подавався і має першочергове право, законодавчо теж чисте. Микола Бондаренко натомість ситуацію оцінює як справжній філософ: “Добре, дивіться… Давайте я вам скажу так, відкрито. От, ви скажіть мені, будь ласка, у світі є правда?”

Дивіться відеоверсію розслідування:

Подобаються наші розслідування? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
4 Коментарі
  1. Тоха дає. Мабуть три життя собі наміряв.

  2. як можна взяти землю в оренду якщо він у возрості і оренда закінчеться як він буде в далеких містях не один десятокроків?

  3. в іншому,є в місті прокуратура чи ні,якщо є то чиї інтереси відстоює,держави чи приватні.Для чого потрібна подібна організація,якщо вона менше знає про порушення закону в місті ,чим журналісти.

  4. Люди не переживайте ГОЛИМИ ПРИЙШЛИ НА ЦЕЙ СВІТ ГОЛИМИ Й ПІДУТЬ. Закінчиться війна прийдуть наші захисники і будуть розбиратися.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *