Черкащанка Таміла Шапіро розповіла спогади про Голокост: що їли, куди їхали, а головне – про людяність.
Про це розповідає “Суспільне”.
Сьогодні, 27 січня, відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.
Коли почалася війна, Тамілі Абрамівні було три роки. Вони з мамою та шестирічною сестрою змушені були тікати від нацистської окупації, тому що знали, що на євреїв чекає розправа. Їм запропонували поїхати евакуаційним ешелоном.
– Знайомий приїхав і сказав моїй мамі: “Ідо Вікторівно, у нас ешелон на евакуацію, поїдете?”, вона відповіла поїду, – розповідає пані Таміла.
Родина виїхала в Росію.
– Отак я пізнала про свою національність. Раніше ми не знали цього, – додала Таміла Абрамівна.
Вона пригадує роки евакуації в Росії, голод та маму, яку місцеві полюбили.
– Я зрозуміла, що мама перевернула свідомість усіх у цьому селі, до якого ми потрапили. Бо дуже її полюбили і проводжали нас такими сльозами. І кожен, хто прийшов нас проводжати, коли ми вже в 1944 році верталися в Черкаси, принесли найцінніше, що тоді було в людей – по два сухарі. Чи змовилися – не знаю, але всі жінки несли по два сухарі нам на дорогу, – згадує жінка.
Другою мамою називає пані Таміла Олександру Шулежко. Про неї вона дізналася вже у зрілому віці. Тоді почала збирати інформацію та в співавторстві написала книгу. Тому що згадувати в Дні пам’яті хочеться тих, хто зберіг людяність у тяжкий період.
– Немає жодної сім’ї, якої б не зачепила війна. І немає жодної єврейської родини, в кого немає тих, хто згорів, кого зарили, закопали. Є такі і в моїй родині, – зауважила Таміла Шапіро.
На одній із будівель у центрі Черкас настінна табличка із зображенням Олександри Шулежко – жінки, яка під час нацистської окупації врятувала сотню дітей, серед них 25 єврейських.
Директор черкаського обласного єврейського благодійного фонду “Турбота поколінь” Дмитро Співаковський розповів, що під час нацистської окупації у Черкасах вбили дванадцять тисяч євреїв.
– У Черкасах в різні роки було від 25 до 40 відсотків єврейського населення. Перед 41 роком, перед початком війни, у Черкасах було приблизно 12 тисяч євреїв. Коли почалася війна, дехто зміг евакуюватися на схід, але це були далеко не всі. Коли німці захопили місто, у Черкасах було створено два гетто, в яких було скупчено єврейське населення, – пояснив Дмитро Співаковський.
Місця масових розстрілів євреїв та гето на карті позначено зірками, показав керівник фонду. Для того, аби це пам’ятали всі покоління.
– Вони загинули не тому, що вони воювали з фашистами чи чинили опір. Це були мирні люди. У більшості це були діти, літні люди, жінки, які не воювали, а загинули за те, що, коли вони народились, у їхніх метриках чи паспортах було написано єврей, – додав директор обласного єврейського благодійного фонду.