Черкащанка поділилася спогадами, як пережила Голокост

Фото: “Суспільне”

Черкащанка Таміла Шапіро розповіла спогади про Голокост: що їли, куди їхали, а головне – про людяність.

Про це розповідає “Суспільне”.

Сьогодні, 27 січня, відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Коли почалася війна, Тамілі Абрамівні було три роки. Вони з мамою та шестирічною сестрою змушені були тікати від нацистської окупації, тому що знали, що на євреїв чекає розправа. Їм запропонували поїхати евакуаційним ешелоном.

– Знайомий приїхав і сказав моїй мамі: “Ідо Вікторівно, у нас ешелон на евакуацію, поїдете?”, вона відповіла поїду, – розповідає пані Таміла.

Фото: “Суспільне”

Родина виїхала в Росію.

– Отак я пізнала про свою національність. Раніше ми не знали цього, – додала Таміла Абрамівна.

Вона пригадує роки евакуації в Росії, голод та маму, яку місцеві полюбили.

– Я зрозуміла, що мама перевернула свідомість усіх у цьому селі, до якого ми потрапили. Бо дуже її полюбили і проводжали нас такими сльозами. І кожен, хто прийшов нас проводжати, коли ми вже в 1944 році верталися в Черкаси, принесли найцінніше, що тоді було в людей – по два сухарі. Чи змовилися – не знаю, але всі жінки несли по два сухарі нам на дорогу, – згадує жінка.

Фото: “Суспільне”

Другою мамою називає пані Таміла Олександру Шулежко. Про неї вона дізналася вже у зрілому віці. Тоді почала збирати інформацію та в співавторстві написала книгу. Тому що згадувати в Дні пам’яті хочеться тих, хто зберіг людяність у тяжкий період.

– Немає жодної сім’ї, якої б не зачепила війна. І немає жодної єврейської родини, в кого немає тих, хто згорів, кого зарили, закопали. Є такі і в моїй родині, – зауважила Таміла Шапіро.

На одній із будівель у центрі Черкас настінна табличка із зображенням Олександри Шулежко – жінки, яка під час нацистської окупації врятувала сотню дітей, серед них 25 єврейських.

Директор черкаського обласного єврейського благодійного фонду “Турбота поколінь” Дмитро Співаковський розповів, що під час нацистської окупації у Черкасах вбили дванадцять тисяч євреїв.

– У Черкасах в різні роки було від 25 до 40 відсотків єврейського населення. Перед 41 роком, перед початком війни, у Черкасах було приблизно 12 тисяч євреїв. Коли почалася війна, дехто зміг евакуюватися на схід, але це були далеко не всі. Коли німці захопили місто, у Черкасах було створено два гетто, в яких було скупчено єврейське населення, – пояснив Дмитро Співаковський.

Фото: “Суспільне”

Місця масових розстрілів євреїв та гето на карті позначено зірками, показав керівник фонду. Для того, аби це пам’ятали всі покоління.

– Вони загинули не тому, що вони воювали з фашистами чи чинили опір. Це були мирні люди. У більшості це були діти, літні люди, жінки, які не воювали, а загинули за те, що, коли вони народились, у їхніх метриках чи паспортах було написано єврей, – додав директор обласного єврейського благодійного фонду.

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

По темі

    коментарі

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *