Черкаські новини під час війни: пресслужби й надалі головні постачальники новин онлайн-медіа

Аналіз черкаських видань

Фото – knowex.com

Лише 6% новин у стрічках черкаських онлайн-медіа – власна робота. Джерело ж більшості публікацій  – повідомлення пресслужб, заяви речників та релізи. 

Такі дані вересневого моніторингу Інституту масової інформації, завданням якого було дослідити джерела новин регіональних онлайн-медіа. До уваги було взято усі новини зі стрічок сайтів 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе та Вичерпно з 12 до 16 вересня включно. За цей час у стрічках сайтів сукупно з’явилося 604 публікації. З них 141 – на сайті 18000, 127 – на Прочерку, 121 – на Вичерпно, 113 – на Провсе і 102 – на Змі.ck.ua. 

58% з усіх джерел цих новин – це повідомлення пресслужб, релізи та заяви речників. Лідерами серед постачальників таких заміток в стрічки можна назвати пресслужби Черкаської обласної прокуратури, патрульної поліції Черкаської області, Черкаської міськради та Черкаської обласної військової адміністрації. Окрім того, ЗМІ посилались на пресслужби ДСНС, обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Черкаського обласного гідрометцентру, речниці Черкаського обласного ТЦК. Найчастіше такі повідомлення брали зі сторінок пресслужб чи установ  у соцмережах, рідше на сайтах, чи з посиланням на реліз.  

Найчастіше такі джерела використовували сайти Вичерпно та Прочерк – для 76 і 75 новин відповідно. На сайті Провсе новин, джерелом яких були пресслужби, – 79, на Змі.ск.ua – 65, на 18000 – 64. 

16% джерел у новинах із вибірки – соцмережі та месенджери. Найчастіше цим джерелом був телеграм-канал та фейсбук-сторінка голови Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця. Також нерідко новини робили із повідомлень на сторінці міського голови Черкас Анатолія Бондаренка та на сторінках місцевих активістів і волонтерів. Найбільше таких новин було на 18000 – 29. Найменше – на Змі.ск.ua – 11. 

10% джерел – офіційні сайти. Серед них сайт Черкаської міської ради, Черкаської ОВА, Президента України, Урядовий Портал, ДПС, сайт єдиного реєстру судових рішень.

6% серед джерел новин черкаських ЗМІ становлять інші ЗМІ. Найчастіше цим джерелом було Суспільне Черкаси, телеканал Вікка, сайт Української правди. Також місцеві онлайн-ЗМІ посилались на Форбс, Укрінформ, тощо. Найбільше на роботу колег посилались на Прочерку – у 19 новинах. Змі.ck.ua та Вичерпно використали це джерело для трьох і двох своїх публікацій відповідно. 

Тільки 5,5% матеріалів із вибірки були власною роботою журналістів. Значна частина з того – оперативні замітки кореспондентів усіх п’яти ЗМІ із пресконференції директора КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” Павла Карася, чи ж матеріали за її підсумками, як от, до прикладу, на Прочерку. Серед таких також репортажі із культурних подій, як до прикладу матеріал на Змі.ск.ua про виставку творчих робіт, створеними людьми з інвалідністю, чи ж публікація про конфлікт нардепа-мажоритарника від Черкащини з головою Черкаської ОВА у стрічці 18000

Також зафіксовано дві авторські публікації політичної джинси на сайті Провсе: матеріал про рішення щодо земельних питань у місті Тальне та матеріал про реакцію представників однієї із партій на ці рішення.

Найбільше матеріалів власного виробництва публікували 18000 та Провсе  – 12 та 11 відповідно. На Прочерку лише дві таких публікації.

Серед інших джерел, що разом становлять 2% від решти, – соціологічне опитування в матеріалі 18000, чи ж матеріали із сайту НСЖУ, як на Прочерку, чи на Вичерпно. А Провсе в одній зі своїх заміток посилається на повідомлення Міноборони РФ. 

Матеріалів, де джерела не були зазначені, трохи більше 1% від добірки. Найчастіше тут відзначався Прочерк, не вказуючи джерела релізів, як от, наприклад, у замітці з релізом від Управління Держпраці. 

Для порівняння, у грудні 2019-го серед джерел також переважали пресрелізи. Тоді вони були джерелами 52% новин. Авторських публікацій було трохи більше 11%. У січні 2020-го частка пресрелізів серед джерел становила 48% і майже п’ята частина були авторськими. 

 

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *