Прес-служби – головні постачальники новин для черкаських медіа

Джерелом майже половини новин черкаських онлайн-ЗМІ є повідомлення різноманітних прес-служб, при цьому лише п’ята частина новинного контенту – власна робота журналістів. Такими є результати моніторингу ІМІ у січні. Його метою було визначити джерела новин в регіональних онлайн-медіа.

До дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000, Провсе, Вичерпно, Прочерк та Zmi.ck.ua за 13 по 17 січня включно. Не брались до уваги аналітика, авторські колонки, блоги; офіційні анонси про відключення води, концерти, прес-конференції тощо. Всього було проаналізовано 568 новин. Сайт Прочерк за цей час опублікував 155 матеріалів, Провсе – 137 матеріалів, Zmi.ck.ua –101, Вичерпно – 97 і 78 матеріалів опублікувало видання 18000. При цьому в новинах було використано 587 різноманітних джерел. 

Майже половина від кількості всіх використаних джерел, 48%, – це повідомлення пресслужб, переважно поліції, прокуратури та ДСНС (сюди більшою мірою було враховано і посилання на пости згаданих прес-служб у соцмережах). Повідомлення пресслужб є домінантним джерелом для чотирьох із п’яти сайтів, що підлягали моніторингу.

Таким чином, 66% використаних сайтом Провсе джерел для публікацій  – це повідомлення пресслужб. Також 52% від використаних сайтом Вичерпно. 46% – від використаних виданням Прочерк. 42% від використаних Zmi.ck.ua і чверть джерел сайту 18000 – це також повідомлення пресслужб. До прикладу, це такі публікації як Черкаський студент отримав стипендію Кабінету Міністрів на сайті Провсе, Обласний краєзнавчий музей запроваджує еко традиції на сайті Вичерпно, чи ж Стало відомо, яке оформлення матиме меморіал воїнам АТО у Черкасах на сайті Zmi.ck.ua. 

У 19% прикладів джерелами новин ставала власна робота журналістів видань. 38% джерел використаних для публікацій журналістами сайту 18000 – їхня власна робота. 23% – у Zmi.ck.ua; 21%  – Вичерпно; 14% – на сайті Прочерк; 9% – на Провсе. Тут переважно фігурують замітки та повідомлення кореспондентів із подій та заходів як то пресконференції, засідання органів влади тощо. До прикладу, публікація Медичних працівників Черкас хочуть стимулювати тисячною премією на сайті 18000, чи ж Очільник Черкащини розповів про долю черкаського аеропорту (відео) на сайті Прочерк.

Третім за кількістю використань джерелом новин стали інші, всеукраїнські та регіональні, ЗМІ. Їх в середньому використовували у 15% прикладів. Інші ЗМІ – 22%  від усіх джерел сайту Прочерк, 21% – від джерел Zmi.ck.ua, 12% – Вичерпно та 8% – від джерел видань Провсе і 18000. Йдеться про такі публікації, як наприклад Хто як чудив минулого року на Черкащині на сайті Прочерк, чи На Черкащині чоловік в інвалідному візку займається ковальством (ВІДЕО) на сайті Zmi.ck.ua. 

7% від усіх використаних черкаськими онлайн-ЗМІ джерел – це соцмережі, а саме – facebook і значно рідше Instagram. Соцмережі – 10% джерел новини на сайті Прочерк, 8% – у 18000, 7% у Zmi.ck.ua, 5% у Вичерпно і 4% у Провсе. До прикладу, публікація Фермери Черкащини знову прийшли до президента на сайті Zmi.ck.ua, чи ж Відома спортсменка з Черкас випустила власну книгу на сайті 18000.


Офіційні сайти ставали джерелом в середньому у 6% прикладів. У 14% – у 18000, у 7%  – у Вичерпно, у 4% – у Прочерка та Провсе, і у 3% – у Zmi.ck.ua. Йдеться передовсім про сайти президента, міністерств, а також, наприклад, спортивних команд та федерацій. Як, скажімо, у публікації Міністерство зробило публічними 28 освітніх реєстрів на сайті 18000, чи Зеленський призначив нового суддю на Черкащині на сайті Вичерпно. 

Джерел 3% публікацій встановити не вдалося. Найбільше, десять таких новин, на сайті Провсе, три на Прочерку і по дві на Вичерпно та 18000. Слід зазначити, що досить часто не вдається встановити джерела публікацій, котрі мають ознаки джинси. Як от, наприклад, у публікаціях Відремонтували будинок культури за підтримки ВО «Черкащани», чи Вікняни передали кошти для дівчинки, що потребує пересадки нирок на сайтів Прочерк, або ж Сортування сміття, хаби та стоматкабінет: корисні проекти, які у 2019-му підтримав благодійний фонд МХП на сайті Провсе, Мінцифра та Київстар розпочинають співпрацю у сфері цифрової грамотності на Вичерпно, або ж У Черкасах вчать пенсіонерів комп’ютерній грамотності. Є перші випускники на 18000. 

Варто зауважити також, що новин, джерелами яких стали повідомлення іноземних медіа, було всього три. Перша – на Zmi.ck.ua Хасидів на Черкащині жорстоко побила група невідомих (ФОТО) за 13 січня, в якій вони посилаються на ізраїльський сайт Yeshiva World News зі штаб-квартирою в США. До слова, подібну новину опублікували всі сайти, котрі підлягали моніторингу, однак, посилаючись на форум Української правди, де, в свою чергу, посилались на цей іноземний ресурс. Цікаво, що ще раніше того ж дня ізраїльська газета The Jerusalem Post опублікувала статтю, що інформація про жорстоке побиття не відповідає дійсності. На цей же матеріал, спростовуючи гучні заяви, посилається у своїй публікації «Масовий напад» на євреїв в Умані виявився фейком Радіо свобода.

Також 14 січня на сайті Прочерк з’явилась публікація Американська телекомпанія випустила фільм про «місто-привид» Орбіту із посиланням на відеоролик телеканалу “Настоящее время”, міжнародного російськомовного телеканалу з редакцією у Празі. Наступного дня новиною Про селище Орбіта на Черкащині зняли фільм журналісти американської телекомпанії той же ролик опублікували на сайті Zmi.ck.ua.

У грудні вже минулого року було проведене подібне дослідження хоч і з дещо іншою методикою. Варто зазначити, що і минулого місяця показник використання джерел прес-служб був близький до теперішнього – 52%. 

Особисті спостереження в ході досліджень дають підстави припускати, що доволі часто черкаські регіональні онлайн-медіа, беручи до стрічки повідомлення прес-служб (нагадаю, що йдеться переважно про прес-служби поліції, прокуратури, ДСНС) керуються банально тим, що “набивають” свою денну стрічку до визначеної норми кількості публікацій на день. Що не є позитивною практикою. А особливо ж із огляду на те, що тематика таких публікацій переважно негативна і займає, по суті, найбільшу частку інфопростору.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *