Чи належать промови Зеленського Зеленському? або Що нового в новому Законі «Про авторське право та суміжні права»?

31 грудня 2022 року перед самісінькою північчю з екранів телевізорів ми побачили чергову натхненну й дуже актуальну промову Президента України, яка змусила плакати багатьох. Потім було дванадцять чарівних ударів годинника. А після них настало перше січня нового року і якраз в цю мить набрав чинності новісінький Закон «Про авторське право і суміжні права».

Про проблематику, доцільність чи актуальність поговоримо десь в іншому місці за келихом чогось смачного, а зараз я спробую коротко розповісти, що говорить Закон про авторство промов Президента та інші цікаві фішки, які можуть бути цікаві читачам 18000. Поїхали…

Закон дещо оновив перелік об’єктів авторського права. Наприклад додано твори художнього дизайну і зокрема накреслення (дизайну) шрифтів. Тобто дівчинка, яка виклала слово «Україна» очима москалів може претендувати на авторство шрифту. Те ж саме стосується людини, яка вигадала писати двохсотими московитами.

Оновили і об’єкти, які не підлягають охороні. Наприклад, не підлягають охороні неоригінальні (скучні) фото. Пам’ятаю, як колись запитував викладача, чи справді кожнісіньке фото має охоронятися авторським правом? Відповідь була неочевидною. Зараз очевидніше. Хоча поняття оригінальності безумовно лишається оціночним.

Так само не підлягають захисту твори, створені (аж хочеться сказати «спродуковані») рідненьким штучним інтелектом. Ну, не може штучний інтелект бути автором. Трохи шкода. Думаю, що з цього може розпочатися повстання машин.

Уточнено перелік немайнових прав автора. Ми нещодавно жорстко ламали списи з американськими колегами, який обсяг прав може автор продати незворотньо. Але українське законодавство гармонізується зі законодавством ЄС, а не США. Отже, додані права назвати чи не називати твір, присвятити його людині, даті чи події…

Охорона комп’ютерної програми поширюється на ті з них, що виражені у вихідному або об’єктному кодах, якщо вони є оригінальними. Охорона надається формі вираження комп’ютерної програми. Графічний інтерфейс користувача, набір виконуваних функцій, формат файлів даних, які використовуються у комп’ютерній програмі для експлуатації її функцій, не є формами вираження комп’ютерної програми. Ідеї та принципи, на яких ґрунтується будь-який елемент комп’ютерної програми, зокрема ті, на яких ґрунтується її інтерфейс, логічні схеми, алгоритми та мови програмування, не охороняються авторським правом. Це все тупо з Закону. Тут начебто все ясно.

Є величезна стаття про те, як провайдери та власники сайтів повинні дбати про захист авторських прав. Не буду вдаватися в деталі, але гадаю, що з часом безкоштовне кіно закінчиться.

Окремо зарегулювали розрахунок компенсацій за порушення прав автора. Станом на зараз це від 5368 грн. – до 536800 грн.

Потужно зарегулювали договори з розпорядження авторським правом. Відчуження, ліцензії, управління та інша краса. Я це все дуже люблю, але в цьому тексті їм начебто не місце.

Нам також знову нагадали, що службові твори та твори, створені на замовлення, належать замовнику/роботодавцю. Але традиційно за замовчуванням це стосується лише майнових прав. Чомусь з цього правила є виняток у вигляді образотворчого мистецтва. Майнові права на нього лишаються у автора (знову таки, якщо інше не передбачили в договорі). Саме ці норми спиняють мене від татуювання. Бо виходить, що потім без згоди автора з ним геть нічого не можна робити. Усі права на моє татуювання (і майнові і немайнові) належатимуть автору. Виключення з виключення це комп’ютерна програма. Якщо твір образотворчого мистецтва створений як елемент комп’ютерної програми, то права йдуть в дохід замовника.

Епілог.

Бернська Конвенція «Про охорону літературних і художніх творів» дає право країнам-учасницям не поширювати захист на політичні та судові промови. Але наш Закон (ну і не лише наш насправді) не містить такого виключення. Тож, якщо припустити, що у Президента є спічрайтер, який отримує зп від ОП (заробітну плату від Офісу Президента), то, виходить, що це службовий твір і майнові права на нього належать ОП.

А щодо немайнових прав, то тут треба було б дивитися їхній договір. Проте, якщо Зеленський сам написав промову, то, скоріш за все, вона все одно буде вважатися службовим твором, тому майнові права на неї перейдуть в ОП, а немайнові лишаться Президентові.

Відверто кажучи попередня редакція Закону в цьому питанні була аналогічною і з настанням нового року нічого не змінилося, але право на маніпулятивний заголовок теж є складовою частиною авторських прав автора цього тексту.

Максим Полішкевич

Інші матеріали автора:

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *