Герої та експерти в новинах черкаських медіа – переважно чоловіки

Жінки втричі рідше, ніж чоловіки, є героїнями новин черкаських онлайн-ЗМІ. А от в ролі експерток журналісти залучають їх дещо частіше. 

Такими є результати лютневого моніторингу Інституту масової інформації, завданням якого було виявити стан дотримання гендерного балансу в онлайн-медіа, оцінити співвідношення жінок та чоловіків серед героїв та героїнь та серед експерток і експертів у публікаціях, а також  дослідити, у яких саме темах жінки виступають героїнями та експертками.

До дослідження було взято по 50 публікацій поспіль зі стрічок сайтів 18000, Прочерк, Змi.ck.ua, Провсе та Вичерпно, починаючи із 6 лютого 2023 року. Відтак, усього було проаналізовано 250 новин.

Так, із 300 героїв цих публікацій лише третина, або 97, – жінки. Чоловіків, відповідно, – 203. Найменше героїнь у новинах на Прочерку – всього 14. 17 – у 18000, 18 у – новинах сайта Провсе, 20 – у новинах на Вичерпно. І найбільше, 20 героїнь, у підбірці новин зі стрічки видання Змi.ck.ua. 

Чоловіків-героїв новин найбільше у добірках публікацій  із  сайтів 18000 та Прочерк – по 44. 41 – у новинах 3мi.ck.ua, 40 – у новинах Вичерпно, 34 – у новинах на сайті Провсе. 

Що ж до гендерного розподілу героїнь та героїв за тематикою новин, то у моніторинговій добірці 100% героїв-чоловіків – у новинах про війну та про політику. Лише чверть жінок-героїнь у новинах економіки та бізнесу. Майже порівну чоловіків і жінок у новинах на тему волонтерства: 53 і 47% відповідно. Схожа ситуація в новинах про спорт, де жінок 51% та в новинах соціальної тематики, де їх 53%. 60% було в новинах на тему освіти, однак таких новин у добірці було всього чотири. У новинах тематики “кримінал, аварії, надзвичайні ситуації” жінок серед героїв/героїнь – 29%.   У той же час тільки жінки були героїнями новин про культуру та медицину, однак слід відзначити, що новин цих тематик у добірці було по одній. 

Окремо слід відзначити, що найбільше героїв загалом (і чоловіків, і жінок) було в публікаціях про спорт – 72. Очевидно, з огляду на певну специфіку таких матеріалів, де часто фігурують одразу декілька осіб: переможці, призери, учасники, тощо. 66 героїв та героїнь у тематиці “Кримінал, аварії та надзвичайні ситуації”. Це також легко пояснити з огляду на те, що саме таких новин загалом найбільше у стрічках черкаських онлайн-медіа. І чоловіки, й жінки найчастіше були представлені в цих матеріалах  як обвинувачені, підозрювані, винуватці, тощо. 56 героїв у новинах воєнної тематики та 47 героїв і героїнь фігурують у новинах на тему волонтерства. Саме ці теми тримаються в топі вже рівно рік.

У 250 проаналізованих публікаціях фігурували 143 експертів загалом, серед яких жінок було 43%. Найбільше експерток було в добірках новин із Провсе та Вичерпно – по 15. До слова, на цих же сайтах фігурували й по 15 експертів-чоловіків.

Найменше експерток, вісім, було  в добірці новин із 18000. Тут-таки й було найбільше експертів-чоловіків – 20, як і на Прочерку. Найменше експертів чоловіків було в добірці новин на сайті Змі.ck.ua – 13. 

Що ж до тематичного розподілу, то  найбільше коментарів, пояснень чи оцінок експерток було в тематиці “Кримінал, аварії, надзвичайні ситуації” – 86%. Показник високий завдяки речницям Головного управління ДСНС в Черкаській області, Обласного центру екстреної медичної  допомоги та медицини катастроф та Нацполіції області. 60% експерток було в новинах соціальної тематики. Серед них найчастіше фігурували заступниці Черкаського міського голови. Здебільшого ці новини стосувались ВПО, ремонту чи ж дообладання укриттів у школах та подолання інших соціальних наслідків війни. Окрім того, 55% експерток фігурували у новинах на тему волонтерства. 6%  – у новинах економіки та бізнесу. 29%  – у новинах воєнної тематики.

Саме у новинах воєнної тематики зафіксовано найбільше експертів загалом (і жінок, і чоловіків) – 42.  Власне і новин цієї тематики було найбільше – понад 20% з добірки. Найчастіше повідомляли про загибель наших військових, прощання з ними, або ж ушанування пам’яті про них. Також ішлося про хід бойових дій, продовження воєнного стану,  кількиість тих чи інших озброєнь у ворога, його втрати. 

У моніторинговій добірці не зафіксовано сексистських або дискримінаційних текстів. Окремо слід відзначити, що усі згадані онлайн-ЗМІ користуються фемінітивами. Лиш кількох публікаціях із добірки їх уникнули. Йдеться, зокрема, про прес-реліз ДПС та новину із сайту однієї із міскьрад регіону, розміщені на Прочерку, де доречніше було б використати щодо жінок “заступниця начальника” та “лікарка” або ж “терапевтка” відповідно.

Цікаво, що аналогічний моніторинг ІМІ три роки тому показав такі ж результати в розрізі співвідношення героїнь та героїв, а от співвідношення експерток та експертів три роки тому було менше менше, ніж 1 до 5 (17%). Отож є підстави говорити про позитивну динаміку. І при нагоді однак  варто нагадати редакторам та журналістам про 10 досить корисних та нескладних рекомендацій від ІМІ щодо дотримання гендерного балансу в медіа.

 

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області.

 

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *