Нейтрально і часто: як пишуть про правоохоронні органи черкаські онлайн-медіа 

Кожна п’ята новина черкаських онлайн-медіа містить згадки про правоохоронні органи.

Переважно публікують кримінальні хроніки, а тональність згадок зазвичай нейтральна. Такими є результати квітневого моніторингу Інституту Масової Інформації. 

Його завданнями було дослідити висвітлення роботи правоохоронних органів в регіональних медіа, визначити частку новин про правоохоронні органи в регіональних онлайн-медіа; тематику, джерела і тональність цих публікацій; та тональність таких новин. Моніторинг тривав із 5 по 9 квітня 2021 року. До дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000, Провсе, Вичерпно, Прочерк та Zmi.ck.ua. До уваги не брались блоги, анонси, прогнози погоди, попередження про відключення світла чи води, тощо. 

Усього за період дослідження ми проаналізували 547 публікацій. Найбільше, 138 новин, було опубліковано на Прочерку, найменше – 95 – на Zmi.ck.ua. Проте саме в стрічці Zmi.ck.ua найчастіше фігурували правоохоронці. Згадки про них містили 27% публікацій, в той час як на 18000 таких новин було 26%, 20% цей показник склав у Провсе і по 16% публікацій Вичерпно і Прочерку містили ту чи іншу згадку про правоохоронні органи. 

Показник новин, в яких згадуються ті чи інші правоохоронні структури, доволі високий, проте не несподіваний, бо як показували наші попередні дослідження, наприклад, у листопаді минулого року третина новин черкаських онлайн-медіа була про аварії, надзвичайні ситуації та кримінал. Моніторинг у вересні того ж року виявив, що кримінал є й основною темою публікацій на фейсбук-сторінках регіональних медіа. 

Найчастіше, у 50% згадок, в новинах фігурує Національна поліція України. 20% згадок припадає на прокуратуру,  15% – на суди і 12% – на патрульну поліцію.  При цьому, Державне  бюро розслідувань, наприклад, згадували всього чотири рази, а Службу безпеки України та Національне антикорупційне бюро взагалі не згадували в досліджуваний період.  

Що ж до тематики новин зі згадками правоохоронців, то абсолютна більшість – 76% – це кримінальна хроніка: новини про ДТП та виявлені злочини, на кшталт публікації про те, що на Черкащині чоловік порізав ножем співмешканця колишньої жінки на Zmi.ck.ua, чи новини про те, що у Черкасах зіштовхнулись легковик та Газель на 18000, або новини про те, що у Черкасах жінка під верхнім одягом намагалася винести куряче філе з магазину на Провсе

12% від підбірки становлять публікації без чіткого тематичного окреслення. Як, наприклад, новини про те що, черкащанам пояснили, чому швидкість руху в містах обмежена саме 50 км/год на Провсе, про те, що у Золотоноші й Драбові недостатнє кадрове забезпечення дільничних офіцерів поліції на 18000, чи ж про те, що не можна нести в суд на Прочерку.

8% з добірки становлять новини про корупцію, зловживання, правопорушення з боку правоохоронних органів. Усі п’ять сайтів, що підлягали моніторингу, написали про те, що іще трьом правоохоронцям оголошено підозру за тортури у відділку поліції в Городищі, а також усі написали про те, що Посадовця Нацполіції у Черкасах підозрюють у розтраті майже 300 тис. грн.

У 65% прикладів джерелами новин зі згадками правоохоронних органів є прес-служби та речники цих правоохоронних органів. Ще 9% припадає на соцмережі правоохоронних органів і 2% – на їхні офіційні сайти. Власна робота журналістів становить лише 8% від усіх джерел в прикладах. Ще в 11% випадків джерелами ставали інші ЗМІ.

В цьому контексті варто згадати результати дослідження ІМІ в грудні 2019-го року, яке показало, що, власне, більш ніж на половину стрічки черкаських онлайн-ЗМІ складаються із прес-релізів та повідомлень офіційних та державних установ. Варте уваги і дослідження в січні минулого року, яке фактично показало аналогічний результат, проте з уточненням, що майже половина всіх використаних джерел (48%) – це повідомлення пресслужб, переважно поліції, прокуратури та ДСНС.

Що ж до тональності новин зі згадками правоохоронних органів, то у 84% прикладів вона нейтральна. 8% згадок про правоохоронні органи мали негативну тональність. Йдеться про вже згадані публікації щодо тортур у відділку поліції Городища та щодо оголошення підозри у розтраті бюджетних директору одного з дитячих оздоровчих закладів Нацполіції. Разом із тим, 8% становлять і позитивні згадки про поліцію. Зокрема, публікації про те, що патрульні навчатимуть жінок самообороні на 18000, чи ж публікації на Вичерпно та на Прочерку про те як поліцейські запобігли самогубствам. 

Як показує моніторинг, правоохоронні органи, а найчастіше їх речники та прес-служби, є одними з основних постачальників новин для місцевих онлайн-ЗМІ. Як можна стверджувати на підставі спостережень, нерідко саме кримінальною хронікою ЗМІ банально наповнюють стрічки до показників певної кількості новин на день. Така практика однозначно не є позитивною. Зокрема, і з огляду на те, що актуальність та суспільна важливість левової частки таких публікацій  доволі сумнівна, а їхня тематика переважно негативна і займає значну частку інфопростору. Разом із тим, слід відзначити одностайну увагу ЗМІ до порушень та зловживань з боку правоохоронних органів, що однозначно є позитивною практикою та принципом роботи ЗМІ.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації у Черкаській області

 

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини