Топ-тема: коронавірус у черкаських онлайн-ЗМІ

Першого інфікованого коронавірусом на Черкащині госпіталізували 22 березня. До цього часу новини про карантин і пандемію вже стали звичною і невід’ємною частиною інформпростору. Та ще з початком карантину новини про COVID-19 із потужною динамікою майже на чверть наповнили стрічки черкаських он-лайн медіа.

Метою березневого моніторингу ІМІ якраз і було дослідити кількість та джерела новин про коронавірус у черкаських онлайн-медіа. До дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000, Провсе, Вичерпно, Прочерк та Zmi.ck.ua опубліковані з 9 по 13 березня включно. Не брались до уваги аналітика, авторські колонки, блоги, офіційні анонси про відключення води, світла, концерти, прес-конференції тощо.

Всього за цей час на сайтах з’явилось 520 публікацій, із них про коронавірус – 118, що складає 23% від усіх новин. Стрічка видання 18000 на 31% складалась із новин про пандемію. Таких було опубліковано 26. Стрічка Прочерка із 29 тематичними повідомленнями – на 23%. По 21 публікації про COVID-19 зробили Провсе, Вичерпно та Zmi.ck.ua. Їхні стрічки складались із тематичних новин на 18, 21 і 23% відповідно.

Окремо варто відзначити динаміку з’яви новин про недугу. Ще 9 березня жодне із видань не публікувало новин про коронавірус. 10 березня таких новин у стрічках було вже 7; 11 березня, коли по всій Україні ввели карантин, – 19; 12 березня, у перший день карантину, – 48; 13 березня – вже 44. 

Видання виносять новини про коронавірус, карантин і все, що з цим пов’язано, на головні сторінки, в окремі рубрики. Так, сайт 18000 готує зведення таких новин у щоденній рубриці “Карантин live”. Прочерк новини про COVID-19 позначає у стрічці спеціальною плашкою.

При підготовці новин про коронавірус було використано 122 джерела. Найчастіше, у 35 прикладах, це власна робота журналістів видань. 14 таких новин опублікував сайт 18000, 8 – Прочерк, 7 – Zmi.ck.ua, 4 – Вичерпно і 2 – Провсе. Джерелом іще 26 новин стали інші ЗМІ. 8 таких публікацій у Провсе, 7 у Прочерка, 5 у Zmi.ck.ua, 4 у Вичерпно і 2 у 18000.

Також джерелами таких новин у 17 прикладах ставали офіційні сайти, у 14 прикладах повідомлення пресслужб, у 10 – офіційні, чи посадові особи, у 9 – соцмережі, або ж інші джерела у 6 випадках. Джерела іще шести публікацій за формальними ознаками встановити не вдалось. Три такі публікації було на сайті Вичерпно, дві – на Провсе і одна на Zmi.ck.ua.

Згадані онлайн-ЗМІ за заданий період оперативно, достатньо вичерпно, зважено і без будь-яких фейків висвітлювали хід справ із коронавірусом, передовсім на Черкащині. І, що важливо, не продукували новин, які б провокували паніку, могли містити у собі маніпуляції, або ж стати приводом, чи підтримкою для них.

У цьому аспекті зовсім незначною мірою можна відзначити хіба три новини, які опублікував сайт Прочерк. А саме передрук новини іншого ЗМІ – У Катеринополі продають медичні маски по 40 гривень за штуку, зі ймовірно надмірно емоційною стилістикою, позаяк новина базувалась на сповненому обурення емоційному дописі користувача Facebook. Та публікації Карантинні заходи – не комфортні, але дуже ефективні, – заступник голови ОДА та Черкаські ТРЦ, кінотеатри і спортзали не працюватимуть, котрі проілюстровані скріншотами із соцмереж із коментарями суперечливої доречності до змісту. 

Нагадуємо, що Інститут масової інформації підготував добірку своїх матеріалів, у яких містяться рекомендації для медіа, влади та звичайних громадян щодо висвітлення інформації про коронавірус, комунікування із суспільством та споживання новин.

Також медійні організації запустили сайт про коронавірус для журналістів, на якому, зокрема, можна ознайомитися з корисною інформацію щодо роботи в умовах пандемії коронавірусу COVID-19.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *