Як пишуть про війну черкаські онлайн-ЗМІ

Понад чверть новин черкаських онлайн-ЗМІ – про війну. Найчастіше в стрічках пишуть про волонтерські і благодійні ініціативи, а також про наші втрати.

Такими є результати аналізу Інституту масової інформації, метою якого було дослідити кількість новин, пов’язаних з війною, їхню тематику, дотримання стандартів та загалом окреслити, як черкаські онлайн-ЗМІ пишуть про війну.

До уваги було взято усі новини зі стрічок 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе та Вичерпно за останній тиждень липня, з 25 по 31 липня включно. За цей період видання опублікували 691 новину. Зокрема, 18000 – 158, Прочерк – 150, Провсе – 139, Вичерпно – 124, Zmi.ck.ua – 120. 

Онлайн-видання опубліковали 180 новин, які прямо чи опосередковано пов’язані з війною росії проти України. Тобто 26% від усіх публікацій або кожна четверта публікація була про повномасштабне вторгнення і його наслідки. Найчастіше про війну писали журналісти сайту 18000 і Вичерпо. У їхніх стрічках новин зафіксовано 35% і 28% “військових” новин відповідно. У решти видань цей показник становив 21-23%. 

Причому, 24% з усіх новин про війну – це новини про різноманітні волонтерські, благодійні і гуманітарні ініціативи. До прикладу, заміткаУ Золотоноші 15-річна дівчина продає картини, щоб допомогти ЗСУ” на Zmi.ck.ua чи ж публікаціяКікімори” від уманських волонтерів рятують життя наших воїнів” на Прочерку. Найбільше таких новин на Вичерпно та 18000 – 10 та 11 відповідно.  

Також, майже стільки ж, або 24% від усіх новин про війну становлять публікації про наші втрати на війні. Переважно це звістки про загибель воїнів, або ж про прощання з ними. Таких новин найбільше публікував сайт 18000 – 11. По 10 з’являлося у стрічках Zmi.ck.ua та Вичерпно, 7 – на Прочерку та 6 – на Провсе. 

Окрім того, місцеві видання інформують читачів про стан справ на фронті та передруковують військові новини загальнодержавного рівня. Таких публікацій серед інших – 16%. До прикладу, на Провсе публікували розповідь міністра оборони Олексія Рєзнікова про стан мобілізації в Україні, сайт Вичерпно майже щодня подає статистику втрат ворога від Генерального штабу ЗСУ, а 18000 досить регулярно публікує добірки найважливіших новин за черговий день війни. 

Понад 14% новин про війну – публікації, що стосуються внутрішньо переміщених осіб та біженців. До прикладу, публікації “Завдяки держпрограмі 18 переселенців отримали роботу в Черкаському районі” на Вичерпно, “Міська влада Черкас облаштовує додаткові місця поселення переселенців” на Прочерку, чи ж “Кількість переселенців у Черкаському районі збільшилась” на Zmi.ck.ua.

Ще 5% новин ЗМІ становлять релізи спецслужб про виявлення колаборантів, як, наприклад, публікаціяНа Черкащині викрили ще двох осіб, які працювали на російську пропаганду” на 18000, чи ж публікація “Під керівництвом Ліпандіна на Херсонщині окупанти відродили “Беркут” і катують людей” на Прочерку.

Частка новин про ушкодження інфраструктури в області становить лише 2% новин. Усі онлайн-ЗМІ, стрічки яких підлягали аналізу, окрім Zmi.ck.ua, опублікували озвучену начальником Черкаської ОВА Ігором Табурцем під час зустрічі з журналістами статистику про те, що у Черкаській області від ракетних обстрілів за час повномасштабної війни постраждали понад 100 об’єктів, які розташовані в Уманському, Золотоніському й Черкаському районах.

Джерелами абсолютної більшості новин військової і довколавійськової тематики для черкаських онлайн-ЗМІ найчастіше стають інші ЗМІ, релізи чи публікації пресслужб органів влади, офіційних осіб, або ж соцмережі. Власне авторські публікації творчих колективів видань з’являються вкрай рідко. Тут варто відзначити видання 18000, журналісти котрого в моніторинговий період підготували інтерв’ю з військовослужбовцем Збройних сил України із Черкас, матеріал про черкаську волонтерку в Німеччині, аналітичний матеріал про те, як війна впливає на вимірювання якості повітря у Черкасах та лонгрід-інструкцію про те, як позбутися російського контенту в інформпросторі. 

Зауважимо, що проаналізовані публікації відповідають журналістським стандартам. Винятком стала замітка “Уманські хасиди поскаржились на біженців, які залишили безлад у номерах готелю” на сайті Провсе, яку також передрукував Прочерк. Матеріал у заголовку та тексті містить ознаки мови ворожнечі щодо внутрішньо переміщених осіб. Разом із тим, текст  містить певне узагальнення, протиставляє одну групу іншій, а джерело домінуючого наративу замітки – розповідь знайомого речника публікації, що також мало би бути пересторогою для журналістів. Окрім того, жодного іншого інформаційного навантаження, окрім як винесеної в заголовок тези, матеріал, по суті, не несе, що, зрештою, провокує висновок, ніби метою тексту було саме створення негативного образу переселенців.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації у Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *