Що робити, якщо ти “загубивсь” і не знаєш, чим займатись у житті? Спробувала дати відповідь на це питання під час лекції для студентів бізнес-коледжу дизайнерка черкаської ІТ-компанії Active Bridge Олена Окунєва. У Черкасах Олена відома насамперед завдяки кількарічній організації благодійного фестивалю CherITy. Окрім роботи в ІТ-сфері, нині вона навчається у аспірантурі Харківської академії дизайну та мистецтв.
Олена Окунєва переповідає: в ІТ-сфері опинилась випадково. Після завершення навчання у Черкаському державному технологічному університеті на спеціальності “дизайн інтер’єру” дівчина пішла працювати на меблеве підприємство. Та 4-місячний досвід показав, що ця робота “не заходить”.
– Я зрозуміла, що мене просто нудить від цієї роботи, – зізнається Олена. – Я була на межі депресії: невже всі ці шість років навчання були даремними? Було справді дуже прикро. Я почала шукати себе і не могла придумати, чим би хотіла займатись.
Опісля дівчина знайшла вихід: якщо не можу знайти роботу сама, значить, варто дати шанс роботі знайти її. Описала у Фейсбуці свої знання і навички, додала фото і інформацію про пошук роботи. Результат не змусив себе довго чекати: слідом за репостами друзів почали надходити і пропозиції прийти на співбесіду. Так дівчині поталанило стати частиною команди однієї з найбільших ІТ-компаній Черкас SPD-Ukraine.
– Мене взяли на позицію маркетинг-менеджера. І, чесно кажучи, я не знаю, як мені так поталанило, тому що знань у цій сфері в мене не було. На цій позиції мені доводилось поєднувати низку функцій. І спочатку це було в кайф! Адже я постійно отримувала нові знання і стикалась із новими викликами. Але потім я задумалась, що хочу розвиватись у якійсь певній сфері, а не потрошку в кількох, так і не ставши спеціалістом у чомусь конкретному, – пригадує Олена Окунєва.
Такою сферою для себе Олена обрала web-дизайн. Оскільки позиції дизайнера у SPD не було, дівчина ухвалила рішення підшукати для себе іншу зайнятість. Хоча рішення піти було нелегким.
– Такі рішення не ухвалюють за два дні. Треба насамперед для себе з’ясувати, в чому причина незадоволення. Часто можна виявити, що проблема – не у колегах, керівнику чи умовах роботи. А насамперед у вас самих. Але якщо рішення для себе ви вже ухвалили – затягувати теж не слід. Зона комфорту часто зупиняє наш розвиток. Тому не варто боятися міняти не лише роботу, а й місто, сферу діяльності чи взагалі країну, – говорить Олена Окунєва.
Дівчина переконує, що не варто боятися і співбесід під час пошуку нової роботи. Особливо, якщо ідеться про співпрацю із ІТ-компанією.
– Зазвичай на таких співбесідах одразу відчувається якась дружність. Це легко і приязно. Головне – розуміти, навіщо ви туди йдете, – додає Олена.
З компанією Active Bridge дівчина співпрацює вже 1,5 роки.
– Мені особливо подобається тим, що працюю суто за фахом, отримую творчі та цікаві задачі, маю адекватні дедлайни, що дає змогу спокійно робити свою роботу – виважено, без стресів. Завжди легко вирішити незрозумілі моменти у простому дружньому діалозі. Дуже ціную міцний командний дух компанії та легку сімейну атмосферу, – зазначає Олена.
П’ять висновків, які зробила Олена Окунєва після кількох звільнень:
– Комфорт і стабільність – це зло. Якщо у вас є робота, де ви в абсолютному комфорті, значить, скоріш за все, ваш розвиток припинився.
– Розвиток – це історія про мазохізм трохи. Інколи процес може бути болючим, але зрештою ви будете вдячні за цей досвід.
– Одна справа на життя – перебільшення і стереотип. У Радянському Союзі вважалося нормою, коли хтось десять чи навіть тридцять років працює на одному заводі чи в одній школі. Так росли наші бабусі і дідусі, батьки. Насправді це дурня. Зараз ми живемо у зовсім іншому світі. Життя занадто коротке, аби його витрачати на не улюблену або не цікаву роботу. Поки ти не спробуєш чогось нового, не відкриєш власних можливостей.
– Треба вміти вчитися. Ви можете не знати якусь дисципліну, але у вас має виробитися навичка навчатись. Це процес, який буде в нагоді все життя. Особливо це стосується сфери ІТ. Тут не можна зупинятись. Якщо не вивчив нову технологію, можеш опинитися за бортом.
– В ІТ є місце для кожного, головне – зрозуміти, яка позиція вам би підійшла.
Довідково
Сherkasy IT Cluster продовжує серію профорієнтаційних лекцій для студентів. Мета цих зустрічей – ознайомити талановиту молодь із ІТ, розповісти про можливості та перспективи розвитку в цьому напрямку. А також відповісти на актуальні питання, які пов’язані з ІТ сферою. Провідні спеціалісти ІТ-ринку Черкас ділятьcя зі студентами власним досвідом становлення на професійному шляху.