Боржникам дозволили відключати світло. Пояснюємо, як усе працюватиме на Черкащині

За несплату відтепер знову зможуть відключати електроенергію боржникам. 30 грудня минулого року набула чинності постанова Кабміну. Вона внесла зміни до попередньої, яка забороняла постачальникам подібні дії.

За який борг можуть відключити світло? Як відбуватиметься процедура? Скільки черкащани вже заборгували за спожиту електроенергію?

Пояснюємо разом із заступницею директора “Черкасиенергозбуту” Валентиною Моцайко.

Відключення світла боржникам: як усе працює?

Маєте борг за спожите світло? Відтепер постачальник має право ініціювати процедуру відключення електропостачання. Про майбутнє припинення послуги споживача попереджають за 10 днів. Фактично – це час, за який він може погасити борг.

– За ці 10 робочих днів споживач може звернутися до нас із метою погашення боргу. Зокрема, надати підтверджуючі документи. Як наслідок, світло не буде відключено. Але це потрібно зробити до дати припинення електропостачання. Її буде зазначено в самому повідомленні, – пояснює представниця “Черкасиенергозбуту”. – Якщо ми говоримо про те, що дата припинення постачання у вас буде 10 лютого, то останнім днем, щоб подати документи на підтвердження того, що було усунуто підставу для припинення, буде день напередодні, тобто 9 лютого.

За яку суму боргу можуть вимкнути світло?

Законодавство не визначає суму порогу, з якого світло можуть відключити.

– Це може бути будь-яка сума: як 50 гривень, так і 50 тисяч гривень. Але ми всі розуміємо, що це питання і ресурсу, і здорової логіки. Коли борг 50 гривень, вимикати електрику нелогічно. Хоча наявність самого боргу – вже підстава, – каже Валентина Моцайко.

За її словами, нині “Черкасиенергозбут” “відпрацьовує” дві категорії боржників: люди, що заборгували найбільші суми, а також ті, хто боргує вже дуже довго.

Що таке реструктуризація боргу і як нею скористатися?

У “Черкасиенергозбуті” зазначають, що відключення світла – це крайня міра.

– Ми йдемо на зустріч нашим споживачам, враховуємо всі життєві обставини, які впливають на ситуацію. Розуміємо, що в багатьох сімей є учасники бойових дій, які боронять нашу державу, вони можуть перебувати у складних життєвих обставинах, – каже Моцайко.

Вона додає, що боржникам товариство також пропонує альтернативу у вигляді реструктуризації боргу. Для цього споживач має звернутися у центр обслуговування у тому населеному пункті, де він живе. Там йому слід укласти двосторонній договір із товариством. Разом із енергетиками споживач домовляється про період,  за яких борг буде погашено. Зазвичай це від 3 до 6 місяців, залежно від суми боргу.

За що потрібно доплатити, щоб електрику повернули?

За словами Валентини Моцайко, процедура припинення надання електроенергії нестиме додаткові витрати для споживача.

– Для відновлення електропостачання потрібно було додатково оплатити ще дві послуги: за припинення постачання і, якщо особа потребує відновлення, має підстави для цього, тобто сплатила борг, вона має оплатити послугу з відновлення. Це ще додаткові витрати. Непотрібно до цього призводити, – радить представниця “Черкасиенергозбуту”.

Як повідомили “18000” у пресслужбі товариства, вартість відключення і підключення залежить від них факторів. Зокрема, району електричних мереж, транспортних послуг, які розраховуються з урахуванням відстані від бази транспортного засобу до точки виконаних робіт, точки приєднання електричних мереж споживача до мереж оператора систем розподілу та напруги електроустановки споживача (0,22 кВ, 0,38 кВ, 10 кВ).

Вартість робіт з відключення/підключення електроустановки споживача на комутаційному апараті 0,22 кВ приблизно становлять (без врахування транспортних витрат):

  • відключення в районі 450,00 грн;
  • підключення в районі 350,00 грн.

2. Вартість робіт з відключення/підключення електроустановки споживача на повітряній лінії 0,22 кВ приблизно становлять (без врахування транспортних витрат):

  • відключення в районі 850,00 грн;
  • підключення в районі 950,00 грн.

Скільки черкащани вже заборгували за спожите світло?

Станом на початок 2024 року борг побутових споживачів перед “Черкасиенергозбутом” становить уже 50 мільйонів гривень. Для порівняння, на 1 січня 2022-го цей борг був 10 млн.

– У період опалювального сезону 2022 року почала збільшуватися заборгованість, тому що збільшилося споживання, а оплати зменшилися або були взагалі відсутні, – констатує Валентина Моцайко.

Детальніше дивіться у записі ефіру 

коментарі
5 Коментарів
  1. Не имеют права отключать пусть только попробуют по морде сразу получат

  2. Війна закінчилася?

  3. Повірте, будуть відключати за 5 копійок, щоб потім заробити на включи/виключи. Монополія. Приватна енергетика. Треба, щоб списки тих, кого будуть відключати були публічні. Тоді побачимо, чи за 50 тисяч боргу депутату відпадуть світло чи ні, а ось бабусі у селі за 5 копійок в першу чергу. Така у них справедливість.

    1. Це правда

  4. До нас просто приїхали і відключили. Завчасно ніхто навіть не попередив, а в їх базі стоїть відмітка , що пошта передала і нас сповістили )
    Борг був майже дві тисячі, але в зв’язку з тим що ми знаходимося в моменті в вступу в спадщину (мені потрібна купа документів щоб заключити новий договір). Як повідомив юрвідділ *ви ніхто, нам потрібні докази* , а ці всі довідки коштують грошей.
    І доречі факт того що ми багатодітні їх теж не турбує, а військової стан то й подавно

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *