Кремація в Черкасах: скільки коштує і як це можна зробити

Послуги кремації у Черкасах

Про кремацію, здається, не так часто говорять. До того ж не всюди її роблять. Щоб порахувати кількість крематоріїв в Україні, достатньо пальців однієї руки.

Як скористатися послугами кремації черкащанам? Де поховати прах близької людини? Як до такого похоронного ритуалу ставиться церква? Про це журналіст “18000” поговорив з директором комунального підприємства “Комбінат комунальних підприємств”, представниками ритуальних служб і священнослужителем Свято-Троїцького собору.

Що таке кремація

Кремація – це процес, коли тіло людини спалюють, а попіл складають в спеціальну похоронну урну, яку потім віддають родичам померлого. Що далі робити з прахом – близькі вирішують самі.

Раніше тіла спалювали на багатті, але тепер для цього існує спеціальне місце, яке має назву – крематорій. Ні у Черкасах, ні в області його поки немає.

Він є всього у трьох містах України: Києві, Одесі та Харкові.

Крематорій у Києві

Крематорій у Києві

Послуги кремації у Черкасах

Крематорію у Черкасах та інших містах області немає, тож перетворити тіло в прах на Черкащині неможливо. У ритуальних службах пропонують інший варіант: везуть тіло людини в київський крематорій, адже це найближчий та найзручніший варіант. Потім повертають прах померлого рідним уже в спеціальній урні.

Цю послугу надають в Будинку трауру та ще низці приватних ритуальних службах.

– Ми виїжджаємо рано вранці до київського крематорію. Там тіла спалюють по черзі. Приблизно в другій половині дня ми вже повертаємось разом з урною, в якій прах померлого, в Черкаси. Інколи буває так, що людина просить не поспішати, тоді попіл можемо забрати через кілька днів чи навіть тижнів. Залежить від побажання людей, – пояснює у коментарі “18000” директор КП “Комбінату комунальних підприємств” Анатолій Бейн. 

Послуга кремації в Будинку трауру коштує до 20 000 гривень. До цієї суми зараховують дорогу до Києва й назад, труну, подушку, покривало тощо. За додаткові речі на кшталт вінків люди платять окремо. Родичі покійного, за бажання, можуть також поїхати до крематорію.

Кремація

Під час кремації до печі поміщають померлу людину в труні разом з речами. Тож згорає все.

Де і як можна поховати прах людини

Загалом для поховання праху існують спеціальні земельні ділянки, склепи або катакомби, в яких хоронять урну. Їх називають колумбаріями. У Черкасах та області таких місць немає, тому один із варіантів – поховати попіл вже в наявній могилі поряд з труною на одному з міських кладовищ. Людина, до гробу якої покладуть урну, повинна бути родичем. Відповідно замовники мають надати всі необхідні документи та свідоцтва, які б підтверджували спорідненість. У такий спосіб в одному місці може бути похована необмежена кількість людей, навіть цілі покоління.

Якщо немає рідних, до труни яких можна поховати урну, то виділяють окреме одинарне місце, яке відповідає розмірам стандартного гробу.

Раптом люди не планують ховати прах людини, то його можна розвіяти будь-де. Крім цього, люди можуть зберігати похоронні урни у себе в оселях чи навіть віддати на тимчасове утримання в Будинок трауру. Ніяких спеціальних дозволів чи документів для цього не потрібно.

похоронні урни

– У нашому Будинку трауру “урночка” може стояти протягом будь-якого часу. Це безоплатна послуга, – додає Анатолій Бейн.

Якщо людина померла за межами України, але її хочуть кремувати та поховати в Україні, для цього оформляють спеціальні документи у відповідному органі за кордоном. У них важливо зазначити, в якому саме місті та на якому кладовищі планують ховати покійного.

Якщо тіло навпаки хочуть кремувати та поховати за кордоном, то процес аналогічний, але всі документи оформляють в Україні.

Як православна та католицька церкви ставляться до кремації

Раніше навколо кремації було чимало релігійних дискусій у православній та католицькій церквах, проте зараз цю проблему вирішили.

– Ми проводимо аналогічні обряди, як і при звичайному похованні. Відспівуємо відповідно до традицій. Церква кремацію не забороняє, – розповідає в коментарі “18000” керівник інформаційної служби Черкаської єпархії ПЦУ Андрій Шпунт. 

Є два варіанти, як організувати похоронні обряди при кремації:

  • провести відспівування, а потім повезти тіло до крематорію;
  • зробити традиційні похоронні обряди вже після кремації на самому кладовищі.

Також не винятком є випадки, коли обряди проводять не в Черкасах, а біля самого крематорію в Києві.

Крематорій та колумбарій у Черкасах

Уперше про перспективи створення крематорію у Черкасах заговорили у 2019 році, тоді його будівництво коштувало б близько 10 мільйонів гривень. Проте все закінчилось “на рівні розмов”.

Уже у 2021 році на сайті міської ради створювали електронну петицію стосовно цього. У її тексті зазначили, що “кремація та колумбарій зменшать потреби у площах кладовищ”. Проте депутати не підтримали цю ідею. Аргументували це тим, що будівництво занадто дороге для Черкас, уже 50 мільйонів гривень, і окупиться мінімум за 50 років.

Після того розмови про крематорій затихли.

– Крематорій є в планах, проте це не малі гроші. Їх зараз витрачають на більш важливі потреби, – зазначає Анатолій Бейн.

Щодо колумбаріїв, то про їхнє створення також говорили ще в далекому 2021 році. Проте в цьому випадку “на рівні розмов” це не лишилося. За словами Бейна, вони вже розробили план будівництва колумбарію в Черкасах.

колумбарій

Фото ілюстративне

– Колумбарій ми побудуємо на кладовищі № 9. Або в цьому році, або в 2025 він буде створений. Готуємо всю необхідну документацію, – розповів директор комбінату комунальних підприємств.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини

Читайте також. “Велике будівництво” на Черкащині: 5 скандалів до великої війни і трохи після.

Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *