Черкащанин після подвійної ампутації повернувся до війська: як тепер готує пілотів БпЛА

Віталій Моцний

Фото: Ігор Єфімов

Військовослужбовець ЗСУ із позивним “Техас”, черкащанин Віталій Моцний навчає пілотів FPV-дронів. Він розповів про головне під час підготовки бійців: важливість команди, вивчення радіозв’язку та вміння, доведені до автоматизму.  

Про це пише “Укрінформ”.

– Після поранення я чітко розумів, що, наприклад, як снайперові вже в подальшому мені рухатися абсолютно немає куди і це абсолютний тупик. Почав цікавитися, чим можу бути корисним у подальшому. Перебуваючи у лікарні в Черкасах, я за допомогою друзів придбав невеликий FPV-дрон і почав сам тренуватися, в межах подальшої реабілітації поглиблював ці знання. І, повертаючись в підрозділ, я вже мав певні і запас знань, і план – як надалі це все застосовувати, – розповів Віталій Моцний.

Далі у його житті з’явився Центр підготовки операторів безпілотних систем. Його допомогла організувати одна з черкаських компаній, згодом до школи долучилися волонтери.

– Узагалі ідея виникла з того, що ті FPV-дрони, які отримували, бувало що не доїжджали до зони бойових дій, тому що пілоти не володіли потрібною кваліфікацією, щоб повноцінно могли використати весь потенціал цього дрону. Виникла ідея, що обов’язково перед тим, як передавати дрони, ті люди, які по факту їх отримували, обов’язково мали пройти навчання, – пояснив черкащанин.

Черкащанин із позивним Техас

Фото: Ігор Єфімов

Історію воїна розповідав у розлогому матеріалі – “Відчуваю свою необхідність там, а перебуваю тут”: як ветеран російсько-української війни продовжує боротися у тилу.

Нині у Центрі можуть одночасно навчати близько 40 майбутніх пілотів. Крім того, тут навчають керуванню наземним дроном – це як мінування, так і евакуація поранених військових, а також логістика – як доставка боєприпасів, так і продуктів харчування до тих позицій, до яких військовослужбовцям небезпечно діставатися.

– Один із таких нових напрямків, у які ми найбільше вкладаємо зараз сил, – це вивчення радіозв’язку для того, щоб військовослужбовці були не лише користувачами FPV-техніки або наземних дронів, а також розуміли принципи, на основі яких вони діють. І найменші якісь поламки або нестандартні ситуації не зупиняли їх у виконанні бойових задач, – додав захисник із позивним “Техас”.

Віталій Моцний зауважив, що у навчанні курсантів обирає лояльний метод підготовки. Насамперед важливо передати їм важливість команди, взаємодії між собою.

– Прагнемо максимально об’єднати їх у команду, тому що пілот або, наприклад, штурман, якщо не мають порозуміння всередині команди, то їхня ефективність буде досить невеликою. Пілот може просто божественно літати, але якщо йому невдало зададуть ціль і пояснять суть операції, то, відповідно, він її так і виконає, як зрозуміє, – пояснив Техас. – І звісно, максимально забезпечити тими знаннями, які їм у подальшому допоможуть, для того, щоб усе це було на автоматизмі. Якщо потрібно переналаштувати дрон, то, щоб це не було несподіванкою. Якщо потрібно організувати трансляцію, то також щоб вони це вміли, і єдине – щоб адаптувалися до місцевості, до того, як рухається лінія фронту, які там обставини змінюються.

Нагадаємо, президент відзначив орденом “За мужність” Віталія Моцного.

Усі актуальні новини Черкас та області за сьогодні – у вайбер-каналі “18000”. Підписуйся, аби не пропустити!

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *