“Не для того, щоб втекти від реальності, а щоб отримати досвід”: черкащанки створили інтерактивну психологічну книгу

Черкаська журналістка Галина Діденко видала першу книгу “Рефлексія зі Сью” у співавторстві з психологинею Ольгою Мур. Інтерактивну розповідь про двох дівчат презентували у Черкасах наприкінці минулого року.

Та до чого тут “рефлексія”? Розповідають “18000”.

“Рефлексія зі Сью” – інтерактивна психологічна історія. Це книга про життя, дружбу, реалізацію, емоції, стосунки та втрати. Ідейницею та авторкою творчої частини є черкаська журналістка Галина Діденко.

Вона розповідає, що мріяла написати книгу з дитинства. Проте серйозно працювати над цим розпочала у 2021-му році.

– Довго думала, про що конкретно хотіла би написати. Потім, під час пандемії Covid-19, взяла участь у письменницькому марафоні, впродовж якого потрібно було виконувати творчі завдання. Тоді я вигадала головну героїню і почала писати короткі оповідання про неї. Згодом зрозуміла, що з таких розповідей можна створити книгу, – говорить Галина Діденко.

Галина Діденко

Під час марафону вдалося написати 10-15 % майбутньої книги – це стало основою історії. 

– Коли заняття закінчилися, я стала думати, як мені далі розвивати сюжет і об’єднати окремі оповідання воєдино, щоб вони були логічно пов’язані. Робота над книгою тривала три роки. Зокрема, і тому що у 2022-му зробили величезну паузу через початок повномасштабного вторгнення. Наступного року серйозну роботу відновили. Щотижня команда звітувала про виконаний обсяг завдань, – розповідає письменниця.

Співавторка Галини – психологиня Ольга Мур. Вони познайомилися на письменницькому марафоні. Частинки  перших оповідань Галина публікувала на своїй інстаграм-сторінці. Прочитавши їх, Ольга запропонувала додати після кожного розділу коментарі від психолога.

– Це ніби розбір того, що відбувається із героїнею, з погляду психолога. Я подумала, що це буде прикольно, і погодилася. Такі коментарі мотивують читачів рефлексувати, спонукають до саморефлексії – це коли людина аналізує свої вчинки та реакції, – зазначає Галина Діденко.

Сама психологиня розповідає, що така ідея виникла, бо вона відчула, що у книзі можна розповісти більше про людей, їхні емоції та почуття:

– Головна героїня – це звичайна людина, яка так само проживає кризи, має конфлікти з батьками тощо. Мені одразу захотілося додати до розділів книги пояснення, чому люди вчиняють так чи так або як обійти певну ситуацію, як зупинитися і заземлитися. Мої коментарі – це підказки, щоб направляти людей і вони робили висновки із прочитаного у художній частині.

зліва Ольга Мур

Основні персонажі історії – дві дівчини. Одна юна, інша – старша. Вони починають дружити. Молодша ще недосвідчена, лише починає свій життєвий шлях і має багато запитань. Друга – вже має певний досвід і ділиться ним.

 Героїні живуть у Черкасах, звідки родом самі авторки книги. У художній частині багато йдеться про їхню Батьківщину. Галина розповідає, що так намагалася закохати читача не лише у героїнь, а й у рідне місто:

– Я люблю читати і до мене, на жаль, потрапляло мало творів, де були б описані Черкаси. Описала у книзі наші вулички, Дніпро, місцеві кав’ярні. Якщо пощастить і книгу читатимуть не лише черкащани, то мені б дуже хотілося, щоб вони прониклися атмосферою і приїхали подивитися наживо. 

Книга не є автобіографічною, але багато ситуацій довелося пережити самій письменниці Галині Діденко. Деякі ситуації з історії присвячені проблемам, які б вона хотіла висвітлити.

Авторки зазначають, що ця книга не для того, аби втекти від реальності. Вона для того, щоб пережити певні ситуації разом з героїнями і отримати певний досвід. Її зміст навчить, як життєві невдачі сприймати як досвід. 

– Ремарки від психолога наприкінці розділів спонукають читачів працювати над собою та своїм “Я”. Тому, щоб було легше взаємодіяти із собою, у психологічній частині передбачено виконання деяких технік. Для цього у книзі виділили окремі сторінки. Рефлексії самих героїнь у творі відбуваються магічним чином, – зазначає Ольга Мур. 

Серед технік, які письменниці інтегрували у книгу: “Я і робота”, “Я-повідомлення”, “Квадрат Декарта” тощо. Також на звороті книги розміщений QR-код, перейшовши за яким, можна послухати медитації. Крім того, коди для сканування є по всій книзі, вони приводять читача на додаткові розділи, які доповнюють основний текст.

Ілюстрації до історії про Сью створила також черкащанка, графічна дизайнерка Ірина Шоха. Це її перший досвід реалізації зображень для книги. 

– Кожну художню мініатюру я створювала з любов’ю, але найбільше сюжету та фантазії я вклала, звісно, в обкладинку. Окрім намалювання було багато закулісної роботи: ознайомлення з книгою, узгодження деталей з авторками. Читаючи історію, я постійно переживала за героїнь, але наприкінці стало спокійно та приємно, – ділиться Ірина.

зліва Ольга Мур, посередині Ірина Шоха. справа Галина Діденко

Малюнки є до кожного розділу, крім того, у книзі проілюстрували також коментарі психологині. За словами дизайнерки, їх вона намагалася зобразити якомога коректніше, аби підсилити. 

Загалом книга містить 191 сторінку та 25 розділів. Цільовою аудиторією є дівчата віком від 16 до 35 років. Читачі проходять трансформаційний марафон разом із героїнями історії.

Це книга, яку можна читати, а ще слухати, розмальовувати, розгадувати, з якою можна пізнавати світ героїв і свій. У сюжеті є і закоханість, і втрати, і карʼєрна реальність, і нотка містики. Під час прочитання розділів та рефлексії особистість дізнається про себе більше. Видання є своєрідним психологічним щоденником, – зазначає у своєму блозі авторка письменницького марафону та читачка “Рефлексії зі Сью” Мар’яна Верховцева.

Книгу можна замовити у авторки Галини Діденко.

Анастасія Бут

Читайте також: Черкащанка написала книгу про війну для найменших.

Відеоісторії про черкащан, добірки корисностей та залаштунки життя команди “18000” – підписуйся на наш інстаграм.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини