Депутати Черкаської міської ради під час засідання земельної сесії 18 березня проголосували за доручення директору КП “Черкасиінвестбуд” відмовитися від права користування 107 гектарами землі на території колишнього військового полігону та повернути їх у власність департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.
За таке рішення проголосувало 26 депутатів.
Від початку стояло питання про надання дозволу саме КП “Черкасиінвестбуд” на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на території полігону. Саме за прийняття такого рішення активно виступали представники фракції “За майбутнє”, зокрема лідер фракції Геннадій Шевченко та очільниця земельної комісії Олена Агапова.
Разом з тим у частини депутатського корпусу виникли побоювання стосовно подальшого прозорого розподілу цих земельних ділянок саме комунальниками. Зокрема, відповідні ризики були озвучені представниками фракції “Голос” Віктором Євпаком та Надією Івашковою, а також представником “Європейської солідарності” Віталієм Красюком.
Депутати заслухали директора департаменту архітектури та містобудування Артура Савіна, який намагався переконати у відсутності будь-яких ризиків, а також його підлеглого Федіра Балабу, що запропонував спочатку розробити детальний план цієї території, а вже потім займатися її поділом на окремі фрагменти.
Після цього представник фракції “Європейська солідарність” Віталій Красюк запропонував повернути ділянку у користування міської ради. Після коротких реплік з боку фракції “За майбутнє”, які наполягали на голосуванні питання саме у тому вигляді, якому воно було винесено на розгляд сесії, з пропозиції вже депутата від фракції “Голос” Надії Івашкової депутати проголосували за доручення директору КП “Черкасиінвестбуд” передати ділянку у користування профільного департаменту. Доручення підтримали 26 депутатів.
Відповідно до доручення КП “Черкасиінвестбуд” має відмовитися від відповідної земельної ділянки та передати її департаменту архітектури та містобудування для подальшого поділу протягом трьох наступних тижнів.
Після цього секретар міської ради Юрій Тренкін все-таки поставив на голосування питання щодо поділу земельної ділянки саме КП “Черкасиінвестбудом”, проте воно не було підтримане та набрало 14 голосів.
Відповідно до статутів комунальних підприємств Черкаської міської ради, директори відповідних підприємств самостійно здійснюють господарську діяльність і втручання у неї є забороненим. Таким чином, у разі поділу ділянки комунальниками виключно вони самі на розсуд директора можуть визначати форми цієї ділянки, а також подальші умови її використання або ж передачі у власність третім особам.
Зауважимо, що директором КП “Черкасиінвестбуд” є Іван Будяк – соратник міського голови Анатолія Бондаренка, що пробував обратися до міської ради нового скликання за списком партії “За майбутнє”, але достатньої кількості голосів не здобув.
Як ми вже писали раніше, передача земельних ділянок у користування “кишенькового” комунального підприємства КП “Черкасиінвестбуд”, яке фактично не здійснює будь-якої господарської діяльності, є одним із найбільш розповсюджених способів уникнення земельних аукціонів, передбачених чинним законодавством. Для прикладу, у 2019 році комунальники передали коштовну ділянку на Митниці по вулиці Сержанта Жужоми забудовнику фактично без сплати будь-яких коштів до міського бюджету. “Інвестора” комунальники “знайшли” розмістивши невелике оголошення в одній з місцевих газет.
Ухвалюючи бюджет розвитку міста на 2021 рік депутати збільшили дохідну частину бюджету на понад 170 млн грн, левова частина з яких має надійти саме нібито від проведення конкурентних земельних аукціонів, зокрема з продажу земельних ділянок на полігоні.