Черкаська міська рада провалила голосування за згоду щодо безоплатної передачі у власність Черкаської міської територіальної громади очисних споруд.
За таке рішення проголосували 19 депутатів, чого недостатньо для ухвалення позитивного рішення.
Що говорять депутати?
За словами однієї з ініціаторок проєкту Любові Майбороди, проєкт було підготовлено відповідно до попереднього рішення депутатів від 29 вересня. Тоді міська рада звернулася до Кабміну щодо передавання очисних споруд на баланс міста.
– Це перший етап, процедура складна. Але це питання життєзабезпечення міста. В усіх обласних центрах, крім нас і Рівного, це питання у власності міської громади. Мало що трапиться – ми відповідальні перед містянами за безпеку міста, – сказала депутатка від фракції “За майбутнє”.
Вона також додала, що тариф на очищення стоків визначає НКРЕКП. У ньому вже врахована інвестиційна складова. Проте залучити інвестиції для оновлення очисних можна буде лише за умов передавання їх на баланс міста.
Інша депутатка, представниця “Голосу” Надія Івашкова заявила, що бачить кроки, які можуть призвести до передавання очисних споруд у власність Червонослобідської сільради, що є “вкрай небезпечним для міста Черкаси”.
Івашкова також зазначила, що вчора мала телефонну розмову з головами фракцій із проханням депутатів з’явитися на засідання і підтримати рішення, проте вони так і не прийшли.
– За це рішення буде нести відповідальність кожен, хто утримався, не прийшов або проголсоував проти, – резюмувала Івашкова.
Її підтримав депутат від партії “Слуга народу” Араїк Мкртчян, додавши, що очисні споруди потрібні не конкретним депутатам, а місту, адже це стратегічний об’єкт.
Від партії “За майбутнє” виступив Павло Карась. Він зазначив, що в разі передавання очисних у власність міста, їх потрібно буде “докорінно модернізувати”.
– Треба чітко усвідомлювати, що ухваливши таке рішення, що ми забираємо під своє управління очисні, будемо змушені витратити мільйони євро, щоб перебудувати очисні споруди, і це факт, який треба обговорювати, – сказав Карась, додавши, що його фракція не підтримуватиме “популістичний” проєкт рішення.
Він додав, що потрібно провести міжнародний тендер, аби визначити консалтингову компанію, яка може провести незалежну технічну оцінку очисних споруд. А вже опісля – повернутися до питання передавання очисних. Його підтримав депутат міськради від фракції “Черкащани” Нарек Казарян.
Голова фракції “Європейської Солідарності” Сергій Кудактін зазначив, що стратегічно потрібно, аби очисні споруди були у власності міста.
– Але від авторів проєкту рішення я хотів би почути цифри. Поряд зі стратегічної безпеки ми повинні розуміти, що треба цей об’єкт обслуговувати, мають бути спеціалісти, що це за люди, чи можемо ми навчити тих, хто є в нас, чи зможемо ми їх знайти. Давайте переводити розмову у фахове русло, – сказав Кудактін, додавши, що голосуватиме за рішення.
Надія Івашкова повідомила, що щороку КП “Черкасиводоканал” сплачує “Азоту” за очистку стоків 93,5 млн гривень.
– Штраф за перевищення якості стоків, які не може контролювати водоканал, у десять разів більший. Отже, якщо ми будемо очищувати стічні води, “Азот” та інші споживачі будуть сплачувати нам. Ми гарантовано не сплачуємо 930 млн за перевищення якості стоків, гарантовано не сплачуємо 90 млн на очищення і отримуємо гроші від іних суб’єктів господарювання, які нам платять за очищення стоків, – сказала Івашкова.
Вона нагадала, що на минулому засіданні міська рада проголосувала за збільшення статутного капіталу на 42 млн гривень для КП “Черкасиводоканал”, на баланс якого може бути передано очисні споруди.
Раніше міський голова Черкас Анатолій Бондаренко повідомляв, що нібито веде переговори з «Азотом» про передачу очисних споруд у власність місту. Однак сьогодні на засіданні він був відсутній з невідомих причин.
Від початку рішення щодо передачі очисних місту підтримували представники фракцій “Європейська солідарність”, “Голос”, “Слуга народу” та частина фракції “За майбутнє“. За умови присутності всіх депутатів цих фракцій рішення могло б набрати необхідну кількість голосів.
Але під час сьогоднішнього засідання були відсутні депутати фракції “Європейська солідарність” Інна Бандура, Руслан Батир і Віталій Красюк, а також лідер фракції “Голос” Віктор Євпак, який був одним з найбільших публічних прихильників відповідної ідеї. У коментарях у соціальних мережах депутатка від Голосу Катерина Холупняк зазначила, що Євпак “везе мілітарку для військових“, відповідно через це не був присутній під час засідання.