45-річний Віталій Ільченко – людина бізнесу. Саме так киянин позиціював останні 20 років себе в Україні та, зокрема, в Черкасах. І хоч сам він у Черкасах не живе, вже встиг “пустити коріння”: тут живуть його батьки, а також брати. Саме в Черкасах розміщена компанія Ільченка UKRAVIT, яка виробляє засоби хімічного захисту рослин.
Однак цього разу тема нашої розмови – не бізнес. Уперше в контексті політики прізвище Ільченка пролунало 14 травня. Тоді в місті презентували обласний штаб пропрезидентської партії “Слуга народу”. Самого ж Ільченка на заході представили як “фронтмена”.
В інтерв’ю кореспондентці “18000” Віталій Ільченко постійно наголошує на двох речах. Перша – як і раніше, традиційним політиком він ставати не збирається. Друга – у політиці свою роль таки вбачає, хоч вона й прямо не залежить від балотування.
Ми розпитали в Ільченка про його роль у штабній роботі партії “Слуга народу” в Черкасах, стосунки з чиннним мером Анатолієм Бондаренком, а також знайомство із президентом Володимиром Зеленським.
Я дуже люблю людей, але вважаю, що всіх потрібно ретельно перевіряти
– Що передбачає роль “фронтмена” у штабі “Слуга народу” і хто вам запропонував ним стати?
– Це моя була ініціатива. Я ніколи не асоціював себе з політикою і ніколи не намагався стати політиком. Але зараз хочу долучитися, об’єднавши бізнес навколо ідеї змін міста.
Я сам уже 20 років у бізнесі. Знаю, як із ідеї, без будь-якої підтримки створити підприємство, яке сьогодні є одним із найбільших платників податків в Україні. У своїй компанії займаюся тим, що об’єдную людей задля того, щоб створювати щось нове.
Не можу просто спостерігати за тим, як у політику рвуться люди, які йдуть туди не з ідеєю об’єднатися заради допомоги людям, а хочуть просто заробляти на них, на тих податках, які сплачує бізнес.
– Які критерії відбору людей, яких ви б хотіли бачити в команді “Слуг народу” в Черкасах? Чи мали ви вже з ними перемовини?
– Перед тим, як спілкуватися з партією “Слуга народу”, я спочатку звернувся до черкаського бізнесу, провів кілька зустрічей, де презентував свою ідею. Сказав: ви за роки змогли багато зробити, не маючи жодної підтримки. Давайте тепер об’єднаємось і зробимо так, щоб область розвивалася. Багато хто скептично поставився. У частини була думка, що всі місця вже продані, списки – сформовані. Я готовий гарантувати, що це не так.
Я запевнив, що кожен із них або працівників їхніх підприємств можуть бути кандидатом у депутати – якщо ти маєш досвід, ідеї, любиш місто і хочеш розвитку, готовий пожертвувати собою задля інших. Тоді люди почали це по-іншому сприймати.
– Чому саме “Слуга народу”? Ви самі говорите, що вже 20 років у бізнесі. Раніше бажання допомагати політикам не було?
– Мені дивно, коли політики зі стажем у політиці таким, як у мене в бізнесі, постійно критикують владу, яка перемагає на виборах. Не називатиму ці політичні сили, але це старі обличчя, і вони всі розповідають, як буде класно потім. Але ж у вас уже стільки було можливостей. Чому стільки часу було втрачено? Я хочу дивитися уже в майбутнє.
– Чи працює вже обласний штаб “Слуги народу” в Черкасах? Чи є графік агітації? Умовно, зараз працюєте в одному режимі, із кінця літа – більш інтенсивно.
– Зараз я хочу сфокусуватися на пошуку людей, які готові робити зміни. Донести свою ідею. Коли будуть кандидати, з них треба відбирати тих, хто потрапить у список. Зокрема, проводити інтерв’ю.
– Коли почнуться ці інтерв’ю? Чи є розуміння, коли список буде сформовано?
– Думаю, з наступного тижня ми проінформуємо, як це буде відбуватись – все має бути прозоро! Але по кожній людині буде проведено перевірки.
Наприклад, людина – з бізнесу. Начебто все гаразд, але потім виявляється, що в неї купа судових спорів за несплату податків, фіктивне підприємництво, шахрайство. Як таку людину допускати до політики? Тут потрібен ретельний відбір.
Після цього дивитися вже на її досвід. Людина має бути активною. Не варто також забувати, що в нас депутати не отримують зарплати в міській та обласній радах. Я бачу кандидатом, наприклад, юриста якогось підприємства або викладача вищого навчального закладу, якого люблять і підтримують студенти, справжніх лідерів, але які мають постійне місце роботи та отримують зарплату.
– Хто буде перевіряти цих кандидатів?
– Ви ж коли приходите у банк, не знаєте, хто вас перевіряє? Це різні інструменти, різні бази. Буде ретельна перевірка, тому що тут схибити не можна. Якщо ми робимо чесні і прозорі вибори, то і люди у списку мають бути відповідні.
– Після того, як вас оголосили фронтменом, чи приходили вже якісь люди проситися у список?
– Люди постійно приходять. Я всім кажу: скидайте резюме. Дуже чекаю, коли запрацює платформа для попереднього відбору кандидатів. Я дуже люблю всіх людей, але вважаю, що всіх потрібно ретельно перевіряти.
– З ким ви комунікуєте у “Слузі народу” щодо кандидатів?
– На сьогодні це народні депутати, обрані від Черкаської області.
– З усіма знайомі?
– Так, з усіма.
– Яка у вас зараз комунікація з нардепами?
– Я, мабуть, зараз як кістка в горлі для декого. Тому що я хочу об’єднати людей, які хочуть змін. А в когось, мабуть, є своє бачення. Якісь свої списки кандидатів. Я б хотів, щоб ми відійшли від цього. Має бути не просто список, не просто прізвища.
– Ваші ідеї у розрізі черкаської і загальнонаціональної політики звучать трохи мрійливо. Чи усвідомлюєте ви, що ваша ідея може не спрацювати і по факту все ж таки не ви будете добирати класних людей, а інші люди наповнять списки “своїми” людьми, репутація яких не буде повністю білою? І такий список піде від “Слуги народу”.
– У такому випадку я встану і відкрито заявлю всім: я дійсно хотів, це була моя ідея. Я – наївний романтик. Вибачте, я змушений відмовитись надалі брати участь у процесі підготовки до виборів, бо буде так, як було раніше.
Найлегше взяти відеречко попкорну, сісти на дивані перед телевізором й кожного політика критикувати
– Раніше вас дуже часто можна було побачити на концертах 95 Кварталу. Ви їхній фанат?
– Так, багато років.
– Чи ходите ви на концерти зараз, коли там уже не грає Володимир Зеленський?
– Там зараз його заміняє мій друг – Юра Великий. У нього дуже гарно вдається ця роль. Але зараз через карантин виступів немає.
Ми дружимо з усім кварталом. UKRAVIT є постійним партнером “Квартал-фесту”. Цей фестиваль проходив завжди у Сумській області. Минулого року ми робили такі концерти по всій Україні.
– Чи знайомі ви особисто з Володимиром Зеленським?
– Так.
– Чи є у вас зараз комунікація?
– Зараз немає.
– З початку президентської кампанії Зеленського часто критикують за його гумор, коли він був учасником “95 кварталу”.
– Я його знаю як людину. В нього було все добре: сім’я, бізнес, який постійно розвивався, але він вирішив пожертвувати всім цим і стати політиком, щоб зробити зміни в державі. Уявіть, система вибудовувалася 28 років, і ти приходиш – ідейний романтик і хочеш це все змінити. А ця система – це мільярди доларів у тіні, величезні корупційні схеми, кругова порука. Змінити все це – дуже важко. Але він усе одно хоче робити зміни і не здається – живе цим.
Нам тут так само треба намагатися змінити щось на тому рівні, на якому ми є. Коли будуть зміни знизу, тоді й президенту буде легше робити їх на державному рівні.
– Зараз багато людей, які рік тому агітували за Зеленського, уже говорять про розчарування ним як політиком. Я так розумію, ви до цих людей не належите і надалі підтримуєте те, що робить Зеленський?
– Нехай ті, хто критикують, долучаються до змін. Найлегше взяти відеречко попкорну, сісти на дивані перед телевізором й кожного політика критикувати. І чим ти тут допомагаєш?
У нас часто люди, коли потрапляють у політику, стають космонавтами
– Чи розглядаєте ви для себе сьогодні можливість балотування у мери Черкас або в депутати міської чи обласної рад?
– Ніколи не мав амбіцій бути політиком. Я розумію, що набагато більше принесу користі, будучи в бізнесі і створюючи нові робочі місця. Я не живу в Черкасах. У мене тут живуть батьки, брати і їхні сім’ї. У нас на підприємстві працюють багато людей і я пишаюся нашим колективом. Тому я хочу, щоб місто і область розвивалися.
До нас постійно приїжджають делегації з-за кордону з інших українських міст. І все таке депресивне навколо – вони не вірять, що в нас тут таке потужне і гарне виробництво і надсучасний науково-дослідний інститут. Хочу, щоб область була такою ж класною і це не дивувало.
– Ви опікуєтеся добором людей лише у список кандидатів до міської ради чи і в обласну?
– Ідеться про всю область. Це і обласна, і районні, і по містах. Я бізнесмен і мені хочеться шукати людей, які також прагнуть змін.
Візьмемо підприємство. Ви – керівник. Ви знаєте, що у вас є класний і відповідальний фахівець, якого поважають у колективі. І ви впевнені, що він чесний, порядний, працьовитий, любить місто. Можна його делегувати.
У нас часто люди, коли потрапляють у політику, стають космонавтами і не розуміють, хто такі люди і як із ними розмовляти. Коли людина працює на підприємстві, вона тримає з ним зв’язок. Може радитись зі спеціалістами цього підприємства з певних питань, в яких у неї бракує фаховості.
– Але ж є ризик, що такі представники підприємств у міськраді потім будуть просто лобіювати інтереси вказаних бізнесів. Наприклад, щоб узяти якесь комунальне майно в оренду на пільгових умовах. Чи враховуєте ви цей ризик?
– Якщо взяти наше підприємство. У нас тут дві земельні ділянки. Ми зверталися у міську раду, щоб їх викупити. І зразу до нас приїхали якісь представники, які сказали, що ми вам зробимо нижчу ціну, бо хочуть на цьому заробити. Ми просто послали їх далеко.
– Це якісь посередники чи представники міської влади?
– Посередники. Але ми викупили землю по тій ціні, по якій міськрада зробила оцінку. Тому що розуміємо, що зараз можна зекономити, але так ти створюєш кругову корупцію. Потім приїде ще хтось і вимагатиме грошей за те, щоб приховувати наш злочин. І так будуть постійно вимагати.
Для того ми й хочемо зібрати в команду людей із різних сфер. Тих же журналістів, які могли б контролювати, хто і що намагається лобіювати, і за результатами кожної сесії об’єктивно інформувати громадськість, постійно звітуватися перед виборцями, пропонувати прозорі конкурси інвестиційних проектів.
Депутат – це не просто місце у списку. Ти повинен бути дійсно достойний і відповідальний.
– Чи має сьогодні “Слуга народу” кандидата в мери Черкас?
– Є кілька кандидатів, кого розглядає партія. Тут має бути серйозний відбір. Людина повинна бути однозначно місцева, яка тут живе, яка має стратегію. Стратегію довгострокову. І звітувати постійно, що було зроблено. Долучати людей із цікавими громадськими проектами. У місті має бути створено такі умови, щоб люди з Черкас не їхали. Вони ж тікають не тому, що не люблять своє місто, а тому що не бачать перспективи. Молодь має бути причетна до того розвитку, який відбувається у місті.
– До коли політсила планує визначитись із кандидатом у мери?
– Якщо брати мера, то це станеться найближчим часом. З кожним із кандидатів ми спілкуємось. Щоб розуміти, чи справді людина достойна бути мером, чи вистачить їй енергії, здоров’я, які має ідеї.
– Скільки на сьогодні таких “кандидатів у кандидати” є?
– Зараз є кілька кандидатів. До таких людей має бути довіра черкащан.
– Як ви будете її міряти? Чи замовляєте соціологічні дослідження для розуміння кількісних показників?
– Партія робить постійно соціологію.
– Хто ухвалює остаточне рішення щодо людей, які опиняться у списках? І стосовно людини, яка буде кандидатом у мери?
– Я належу до числа людей, які мають сказати своє фінальне слово. Поки в мене є довіра. Я готовий присягнутися і сказати, що дійсно хочу вплинути на зміни і зробити все, щоб все було прозоро.
– Хто ще, крім вас?
– В області є політичний куратор – це Олександр Завітневич. Фактично це та людина, яка гарантує, що вибори будуть прозорими. Фінальне рішення має бути за ним.
– Не секрет, що важлива складова на виборах – гроші на кампанію. Хто фінансуватиме виборчу кампанію “слуг народу” в Черкасах? Чи даватиме кошти UKRAVIT?
– Якщо ми говоримо про кандидата в депутати. Дивіться, у нас є людина, яку ми можемо рекомендувати. Ми готові її фінансувати. Так само можуть робити й решта бізнесів. Або якась громадська організація хоче висунути кандидата – думаю, кожен її член може дати кілька сотень гривень щомісяця на агітацію. Якщо він вірить у цю людину і довіряє їй. Кожен, хто висунув кандидата, має 100% відповідати за нього і відповідно якщо такий кандидат стане депутатом – він повинен нести повну відповідальність перед людьми.
Дзвінків у стилі “Так, Віталя, щоб завтра був у мене” від мера немає
– Головним конкурентом кандидата від “Слуги народу” на місцевих виборах буде чинний міський голова. Як ви оцінюєте його роботу як бізнесмен?
– Коли влада займається розвитком міста, розвиває інфраструктуру і створює комфортні умови для життя людей, дбає про молодь, щоб вони пишалися своїм містом і не їхали в пошуках кращої в інші міста чи за кордон, якщо ця влада не заважає розвитку і сприянню умов для ведення бізнесу – це було б супер. Але, на жаль я бачу, що кошти витрачаються неефективно. Не відбуваються ті якісні зміни, на які очікують жителі Черкас. І тут йдеться не про конкуренцію між політичними силами – тут має бути конкуренція за кращу стратегію розвитку міста, за кращу команду фахівців, які знають, як це зробити, і зможуть об’єднатися задля розвитку міста.
– Свого часу у вас був конфлікт із мерією через те, що у вас вимагали хабара. Можете докладніше про це розповісти?
– Це було у 2017 році. Ми вводили в експлуатацію якісь цехи. Коли вже отримали документ на введення в експлуатацію, мені зателефонували з мерії і сказали, що мене хоче бачити в себе Дяченко (екскерівник міського ДАБК, – ред.). При зустрічі він сказав, що може анулювати наш дозвіл. У такі моменти усвідомлюєш, що вклав величезні кошти, витратив купу часу, сплатив податки, за які цей чиновник отримує зарплату. І навіщо? Я спитав, чи є в нас вибір. Він каже: або я прийду з перевіркою і скасую всі дозволи, або заплатіть ось таку суму грошей.
– Сума велика?
– Тут не в сумі справа. Якби він сказав: Віталію, ви робите таку справу, я допоможу з документами, допоможіть чимось, наприклад, купіть оргтехніку для кабінету. Натомість я побачив просто рекетира, який, аби мав більший кабінет, ще й ноги склав би на стіл.
Ну от, я такий щасливий виходжу від нього і їду в Генеральну прокуратуру. Бо розумію, що якщо поїду в обласну прокуратуру, то йому одразу б прийшла смс-ка “Гроші не бери”.
– Як потім справа розвивалася?
– Ми з ним зустрілися, передали йому хабар. Його заарештували.
Але потім ця історія мене дуже розлютила. Я два роки їздив у суд сюди в Черкаси, вислуховував, чому я це зробив, як я приходив до нього і так далі… Родзинкою стало те, що його знову поновили на посаді. Анатолій Васильович на це сказав: “Знаєш, Віталію, я не знаю, як це трапилося. Мені так прикро, що він такий”.
Після того, як Дяченка заарештували, я одразу пішов до Ткаченка (тодішній голова ОДА, – ред.) і в міську раду. Я відверто сказав, що це ми його здали. Щоб іншим було зрозуміло, що якщо до нас будуть погрози, будемо так робити з кожним.
– Багато ще подібних випадків було?
– Із найгучніших – скандал із Міністерством екології. Там з нас також вимагали хабар за продовження ліцензії на виробництво – 23 тисячі доларів за те, щоб питання розглянули позитивно. Радник міністра каже: “Загалом це коштує 25, але оскільки ви поважна людина, приїхали самі в міністерство, щоб дізнатися, в чому проблема, ми знижечку зробимо”. У мене тоді мову відібрало.
Ми написали заяву на цього чиновника. Але його арештували в цей же день на іншому хабарі. Його зняли з посади, але поставили в податкову інспекцію в нашому районі. І нас почали “щемити”.
Я вже коли втретє прийшов у Генпрокуратуру, в мене жартома питали, чи не працюю я їхнім агентом.
Але варто констатувати, що з тих людей, на яких ми писали заяви, жоден так і не сів. Це обурює і деморалізує.
Якщо подивитися на мою історію 20 років у бізнесі, то це історія 20 років постійних бойових дій. За те, що ти хочеш щось робити, створюєш робочі місця, платиш податки, ти постійно повинен ходити на поклони і бути мікробом, аби тільки на тебе погано не подивився хтось. Набридло! Хочеться змінити це. Щоб кожен в електронному варіанті подавав усі документи і отримував на них відповідь. Щоб бізнес не бачив і не знав, хто новий керівник ДАБІ й інших служб. Це має бути автоматизований процес.
– Якщо повернутися до теми Дяченка, чи була у вас якась жорстка розмова з мером щодо його звільнення?
– Так, коли міський голова втрутився, його звільнили. Але потім я читав ще й виплатили якесь відшкодування за вимушений прогул – близько 500 тисяч гривень. Це мене остаточно “добило”.
Потім був ще один корупційний скандал – уже із земельним відділом. Але тоді я вже просто звернувся до мера з проханням нормально вирішити це питання. Той чиновник одразу ліг на лікарняний і почав “з’їжджати”. Зрештою ми таки купили земельну ділянку, якою цікавились, на відкритому конкурсі.
– Часто історію UKRAVIT мер у своїх виступах позиціонує як заслугу нинішньої міської влади. Зокрема, в контексті створення 500 робочих місць. Як ви ставитесь до таких заяв? Яка у вас зараз комунікація з міською владою?
– Дзвінків у стилі “Так, Віталя, щоб завтра був у мене” від мера немає. За це вже подяка. Приємно, коли Анатолій Васильович приїжджає на підприємство – це ознака поваги.
Щодо ситуацій із хабарями Анатолій Васильович каже, що не знає про ці страшні корупційні схеми, які існують у кабінетах чиновників різного рівня. Можливо, бізнесу варто більш активно скаржитись на них. Я впевнений, що тільки спільними скоординованими зусиллями влади, бізнесу і громадськості ми зможемо досягти якісних змін.
Надішліть, будь ласка, інформацію про те, як надати до розгляду своє резюме для роботи в команді “Слугами народу” по Черкаському регіону
Що тоже до клрмушки хочеться?
Депутат повинен працювати 24 години в добу. Якщо депутат не отримує зарплату депутата, а повинен ще й працювати на своїй роботі де зароблятиме на прожиття, то коли йому працювати повноцінно для містян? Тому й така робота.
Ну хоч хтось мислить стратигiчно!