Дозування йодиду калію: як жителям Черкащини вберегтись у разі радіаційної аварії

Що робити у випадку радіаційної аварії

Фото: NTI

Президент України повідомив, що росія може вчинити терористичний акт з викидом радіації на Запорізькій атомній станції. Тому “18000” підготував пам’ятку йодної профілактики в разі радіаційної аварії.

Відповідні рекомендації опубліковані на сайтах МОЗу, Черкаської міської ради та Київської ОВА.

Якщо стається радіаційна аварія на АЕС, то окремі категорії населення після офіційного оповіщення від органів влади можуть отримати вказівку прийняти калію йодид для захисту щитоподібної залози.

Не приймайте калію йодид, якщо для цього не було відповідного оповіщення та або вказівки від органів місцевої влади.

Що таке йодна профілактика?

Щоби зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

Де брати калій йодид у разі потреби?

Держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення. У разі аварії будуть оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання людей.

Якщо аварія вже сталася, категорично не рекомендовано залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку. У будь-якому випадку варто чекати сповіщень від місцевої влади.

КОЛИ ОПТИМАЛЬНО ПРИЙМАТИ ПРЕПАРАТ?
  • за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари;
  • одночасно з надходженням хмари та через 6 годин після.

Вживати препарат через 24 години після надходження хмари не рекомендовано.

КОМУ І В ЯКИХ ДОЗАХ ПОТРІБНО ПРИЙМАТИ ЙОДИД КАЛІЮ?

Йодид калію приймають лише одноразово:

  • діти до 1 місяця – 16 мг,
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,
  • діти від 3 до 12 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Вісімнадцять три нулі (@18000_team)

Чому калій йодид не рекомендовано вживати людям 40+?

Людям, старшим за 40 років, калій йод не призначають. Після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже прийом калію йодиду може завдати більше шкоди, ніж користі.

Якщо жінка, старша за 40 років, вагітна або годує грудьми, чи потрібно їй приймати йод?

У цьому випадку приймати калій йод треба. Під час вагітності та годування грудьми щитоподібна залоза жінки є активнішою, ніж у невагітних жінок, і кількість радіоактивного йоду, що поглинається, збільшується.

Що робити тим, хто вже приймав калій йодид профілактично (наприклад, пили 5 днів)?

Якщо приймали калій йодид щодня у повній дозі 125 мг, то слід негайно припинити його прийом, оскільки це є недоцільним передозуванням і шкідливим перевантаженням щитоподібної залози. Якщо ж вживали інші засоби зі значно меншою дозою активної речовини, – то не звертати на це уваги і виконувати поточні вказівки з йодної профілактики рекомендованим препаратом (фармацевтична форма 125 мг).

Чи потрібно приймати калій йодид людям, у яких видалена щитоподібна залоза?

Якщо вам повністю видалили щитоподібну залозу, калій йодид приймати не потрібно. У разі, якщо видалення було частковим, й одна доля залишилася, потрібно проконсультуватися з лікуючим лікарем.

Чому розчин йоду неефективний?

Спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йод не всмоктуються та не накопичуються в щитоподібній залозі, отже не захистять від радіоактивного йоду. Йдеться як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок. Прийом зазначених препаратів в кращому випадку не принесе жодного ефекту, в гіршому ж – зашкодить.

Зауважимо, калій йод захищає лише щитоподібну залозу від радіоактивного йоду та не захищає інші частини тіла від дій іонізуючого випромінювання. Тому виконання інших запобіжних заходів є обов’язковим. Про них можна прочитати на сайті “18000“.

Єдиний телеграм-канал новин у Черкасах, новинам якого можна довіряти. Підписуйся на “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *