Перші переселенці вже почали отримувати допомогу в межах проєкту Черкаської агенції регіонального розвитку. Загалом “гуманітарку” отримають близько 1000 тимчасово переміщених осіб, які нині проживають на Черкащині.
Агенція отримала грантове фінансування у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Загальний бюджет проєкту – 880 тис. гривень (близько 30 тисяч доларів). Нині агенція вже отримала перший транш від грантодавців у розмірі 430 тисяч гривень. За них було куплено продукти харчування, зокрема, дитячі каші, макарони, рибні консерви, крупи, соняшникову олію, а також постільну білизну.
Партнером у реалізації проєкту є Черкаський обласний центр соціальних служб. Саме він досліджує потреби вимушених переселенців, а також налагоджує комунікацію із громадами.
Головний акцент у реалізації проєкту – на сільську місцевість та невеликі міста. Першими допомогу отримали переселенці, які живуть Червонослобідській, Лесківській, Руськополянській, Вільшанській, Степанківській, Мокрокалигірській, Катеринопільській, Черкаській, Городищенській, Паланській, Михайлівській та Тальнівській громадах.
Насамперед допомогу отримують багатодітні та опікунські родини, одинокі мами та інші вразливі категорії осіб. На сьогодні “гуманітарку” отримали 603 внутрішньо переміщені особи. Більшість з них – це діти: 54% (328 осіб).
Європейські кошти для українського бізнесу
За словами проєктної менеджерки Агенції регіонального розвитку Світлани Остряніної, від реалізації проєкту відбувається “фінансовий мультиефект”.
– Коли Україна отримує гуманітарну допомогу з-за кордону, зазвичай це означає, що іноземці купують товар там. Тобто поляки купують більше товарів у поляків, англійці – в англійців тощо. Це дуже крута допомога для переселенців, але український бізнес від цього не отримує нічого. Ми ж хотіли підтримати завдяки проєкту не лише переселенців, а й підприємців. Саме тому оголосили прозору закупівлю товарів в Україні і купили їх в українських постачальників. Тобто по суті кошти, отримані від Європейського Союзу, залишаться тут, в Україні. Бізнес має можливість зберегти своє існування, платити далі зарплату своїм працівникам, а переселенці отримують такі ж якісні товари, – зазначає Світлана.
Друга особливість проєкту – це контроль. За словами представниці Агенції регіонального розвитку, всю гуманітарну допомогу видають під акти та реєстраційні списки.
– Це дозволяє грантодавцям бути впевненими в тому, що жодна гуманітарка не розкрадається, її отримують справді ті, хто цього найбільше потребує. Грантова система передбачає доволі сувору звітність, – зазначає Світлана Остряніна.
Як Європа фінансово допомагає Україні?
Від початку російської агресії ЄС мобілізував близько 4,1 мільярдів євро для загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України, йдеться на сайті Європейської комісії.
Глобальна акція зі збору коштів “Stand Up for Ukraine” зібрала 9 квітня 9,1 мільярдів євро, включно з 1 мільярдом від Європейської комісії, для людей, які рятуються від російського вторгнення всередині України і за кордоном.
Окрім цього, Європейський банк реконструкцій та розвитку оголосив про додатковий кредит у 1 мільярд євро на задоволення потреб осіб, переміщених внаслідок вторгнення.
348 мільйонів євро було виділено на програми гуманітарної допомоги для підтримки цивільних осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні. Із цих коштів 335 мільйонів євро призначено Україні і 13 мільйонів євро – Молдові, для допомоги людям, які рятуються від агресії. Ця гуманітарна допомога від ЄС передбачає забезпечення продуктами харчування, водою, медичними послугами, притулком та допомогою в задоволенні базових потреб таких осіб.
Як повідомляв “18000”, 9-річний черкащанин розповідає світу історії війни через пластикові фігурки.
Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу