Карантинний закордон. Як черкащанам безпечно мандрувати Європою?

Поїздка у Грецію завершилась для черкащанки Лариси Семиз перебуванням в ізоляторі. Жінка полетіла з онуками на відпочинок. Каже: була переконана, що все буде гаразд. Проте виявилося, що країна ще не відкрила подорожі для осіб із третіх країн.

Разом зі ще 16 українцями Лариса Семиз кілька днів пробула під вартою. У посольстві після цього інциденту наголосили, що в’їзд в ЄС залишається закритим для громадян України, крім окремих категорій українців. А купівля квитка на рейс не гарантує дозволу на перетин кордону.

Та попри непевність із перельотами, українці однак планують закордонні поїздки. І часом вирушають у них. 

Кореспондентка “18000” зібрала всю актуальну інформацію про відкриті для України країни, а також поспілкувалась із редактором “Європейської правди” Сергієм Сидоренком щодо того, чи справді варто нині планувати поїздки в Європу. 

Три роки безвізу

Цього літа Україна святкує три роки безвізу. Саме 11 червня 2017 року для українців було скасовано візи для поїздок у Європу. 

“Рішення про скасування віз для громадян України стало без перебільшення історичною і суспільно-політичною подією у наших відносинах – значним кроком на шляху до європейської інтеграції нашої держави”, – йдеться у заяві МЗС, присвяченій цій даті.

За даними МЗС, за цей період українці здійснили 49 мільйонів подорожей до Європи. 

Натомість у Державній прикордонній службі України інформують, що за другий рік безвізу кількість українців, які віддали перевагу безвізовим поїздкам (виключно за біометричними паспортами), зросла в 4,2 рази, у порівнянні з першим роком.

При цьому у 2018-2019 роках загальна кількість поїздок до країн Шенгену зросла на мільйон: з 17,5 млн поїздок у 2018 році до 18,65 млн у 2019 році. У перші місяці цього року тенденція продовжувалася: у січні-лютому, до початку пандемії коронавірусу, українці перетнули кордон з ЄС 3 млн разів, порівяно з 2,3 млн за аналогічний період у 2019 році.

Куди можна летіти сьогодні?

Однак пандемія COVID-19 внесла свої корективи не лише в подорожі українських мандрівників, а й у життя всього світу.

Нині для України відкриті лише 23 країни світу. Серед них – популярні серед українських туристів напрямки. Наприклад, Британія, США, Туреччина, Албанія, Сербія, Північна Македонія, Чорногорія, Білорусь, Мексика, Єгипет, Туніс, Республіка Корея. Також у переліку кілька країн Африки та Близького Сходу. 

Нещодавно до переліку країн, які стали доступними для українських туристів, увійшла Болгарія. Країна відчинила свої кордони для українців 16 липня. Нині вона – чи не єдина з доступних для українців країн-членів ЄС. 

“Відсьогодні Республіка Болгарія відчиняє свої кордони для українських туристів БЕЗ проходження 14-денного карантину та тестування на COVID-19 по прибуттю”, – повідомив у своєму телеграмі радісну новину міністр інфраструктури Владислав Криклій.

Донедавна у переліку доступних для українців країн також була Хорватія. Для перетину кордону українці мали проходити у країні 14-денну самоізоляцію або надавати негативний результат ПЛР тесту на COVID-19, зроблений протягом останніх 48 годин. Проте кілька днів тому ситуація змінилася – Хорватія знову недоступна для українців.

Табу на автомобільні подорожі та ризики з авіаперельотами

Експерти радять українцям ставитися до майбутніх подорожей прискіпливо і завжди перевіряти, чи справді країна відкрита, адже правила перетину кордонів постійно змінюються. Ситуація залежить від епідситуації як у країні, з якої ви рушаєте, так і в тій, куди зібралися летіти.

Фото з фейсбука Сергія Сидоренка

– Якщо і їхати в подорож, краще це робити літаком, – радить редактор “Європейської правди” Сергій Сидоренко. – Натомість не варто їхати в подорож автівкою. Більшість країн, які можуть бути туристично привабливими для українців, не є нашими сусідами. Відповідно до них треба їздити через транзитні країни. Ніхто не може гарантувати, що в якийсь момент вас не пустять у країну, яку ви маєте перетнути транзитом.

Не варто мандрувати і в ті країни, де варто проходити 14-денний карантин. Адже в такому разі сам туризм втрачає свою суть.

– 14-денна самоізоляція – це історія точно не про туризм. Інша справа, якщо в тебе там, наприклад, якийсь родич і ти летиш на три місяці. У такому разі можна два тижні можна там вдома посидіти, – говорить у коментарі “18000” Сергій Сидоренко. 

Може виникнути під час подорожі й інша проблема: наприклад, у країні, куди ви полетіли, через погіршення ситуації з коронавірусом можуть зробити жорсткішим карантин.

– Якщо ви розраховуєте поїхати на курорт і проводити час у нічних клубах, може спіткати невдача, – констатує пан Сергій.

Хто має право літати без обмежень?

Є і ті українці, хто має право на перельоти, попри карантин.

За даними міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, ідеться про вісім категорій громадян України:

  • медики, спеціалісти з догляду людей похилого віку, люди, які потребують термінової медичної допомоги
  • прикордонники
  • водії-далекобійники
  • дипломати, співробітники поліції та служб цивільного захисту під час виконанння обов’язків
  • представники міжнародних організацій та військових контингентів
  • люди, які здійснюють транзитну подорож
  • люди, які їдуть з робочих питань та мають економічний інтерес
  • люди, які їдуть з метою навчання або мають інші невідкладні обставини.

Проте й ці дозволи не є універсальними, говорить Сергій Сидоренко.

– Наприклад, у Грецію без проблем пустять будь-якого члена родини громадянина ЄС або людини, яка має дозвіл на проживання будь-якої країни ЄС. А от у Німеччину якщо ти маєш посвідку на проживання у Греції, тебе далеко не факт, що пустять. Тож усе це також потрібно уточнювати, – зазначає в коментарі “18000” Сергій Сидоренко.

Пан Сергій радить українцям утриматися від подорожей за кордон. І насолодитися безвізом згодом, коли ситуація із пандемією остаточно вирішиться.

Якщо все ж таки наважилися: поради від МЗС

У міністерстві закордонних справ опублікували поради для мандрівників, які все ж таки наважилися подорожувати світом, попри карантин.

Що робити, якщо…

…я вже запланував подорож та навіть сплатив кошти?

  • Перш за все переконайтесь, що ви насправді зможете здійснити подорож. 

Для цього:

  • Зв’яжіться з авіакомпанією, туристичною фірмою або тим оператором, через якого ви бронювали поїздку, та уточніть актуальний стан карантинних обмежень у країні та перевірте статус вашого бронювання. Ситуація може змінюватись, тож перебувайте з оператором на постійному зв‘язку;
  • Паралельно зв’яжіться з дипломатичною установою України в країні, куди запланували подорож, а також із представництвом цієї держави в Україні. Офіційні органи зможуть надати найповнішу та найактуальнішу інформацію щодо чинних карантинних обмежень.
  • Максимально подбайте про власну безпеку. Ретельно вивчіть умови вашого страхового полісу. Переконайтесь, що він покриває втрати, що можуть виникнути у випадку надзвичайної ситуації, зокрема інфікування коронавірусом;
  • Подбайте про наявність додаткових коштів на випадок надзвичайної ситуації (скасування зворотних рейсів та необхідність придбати нові квитки, вимушене перебування в країні понад запланований термін тощо). Візьміть з собою різні платіжні засоби – платіжні картки, готівку тощо;
  • Потурбуйтесь про власне здоров’я. Візьміть з собою необхідні особисто вам медичні препарати “з запасом” – на випадок вимушеної затримки за кордоном;
  • Перевірте стан вашого здоров’я перед поїздкою. Особливо це стосується осіб старшого віку та тих, хто має хронічні захворювання, наприклад, бронхіальну астму, діабет, серцево-судинні захворювання тощо.

…я вже в перебуваю в країні, де продовжують реєструвати випадки інфікування громадян COVID-19?

…я за кордоном, і моє здоров’я чи життя в небезпеці:

  • Звертайтесь на “гарячу лінію” найближчої дипломатичної установи України (список номерів)  або на цілодобову «гарячу лінію» МЗС України: +38-044-238-16-57, адреса електронної пошти cons_or@mfa.gov.ua. 
коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *