Кислотний рефлюкс: що це, його причини та ускладнення

Кислотний рефлюкс — типове явище, яке супроводжується печією і може виникнути після рясного або занадто пізнього приймання їжі. Але якщо воно часто повторюється, спричиняє серйозні симптоми або пошкоджує стравохід, горлянку чи дихальні шляхи, то вже стає захворюванням, відомим як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Для її лікування призначають інгібітори протонної помпи, до яких належить Омепразол.

Image

Що таке кислотний рефлюкс

Вміст шлунка має рухатися тільки в одному напрямку — вниз. Коли кислота від нього повертається назад, тобто у стравохід і горло, це і є кислотний рефлюкс.

Але щоб кислота потрапила вверх, їй необхідно пройти через клапан стравоходу — нижній стравохідний сфінктер (НСС).
НСС — це круглий м’яз, який відкривається під час ковтання, а потім знову закривається, щоб утримувати все в шлунку. Він також відкривається, щоб випустити бульбашки газу під час блювоти або гикавки.

Кислотний рефлюкс виникає, коли НСС слабшає або розслабляється настільки, що дозволяє кислоті пройти.

Практично кожна людина час від часу стикалася з його епізодами, що нагадують розлади травлення з пекучим болем у животі або в грудях після їди. Але коли він спостерігається принаймні двічі на тиждень протягом кількох тижнів, говорять про хронічну форму. Вона вказує на постійну проблему, спричинену неправильною роботою механізмів, що мають утримувати кислоту в стравоході.

Випадковий неускладнений гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕР) трапляється частіше, ніж ГЕРХ, яка вражає близько 20% дорослих і 10% дітей.

Причини кислотного рефлюксу

До найпоширеніших факторів появи належать:

  1. грижа стравохідного отвору діафрагми;
  2. вагітність;
  3. ожиріння;
  4. куріння;
  5. вроджені дефекти (атрезія стравоходу і грижі);
  6. захворювання сполучної тканини (склеродермія);
  7. операції на грудях або верхній частині живота;
  8. приймання ліків (бензодіазепіни, блокатори кальцієвих каналів, трициклічні, аспірин, ібупрофен, теофілін, гормональні препарати).

Сприяти кислотному рефлюксу можуть їжа і напої — шоколад, кава, алкоголь, м’ята, часник і цибуля у великих дозах, які чинять розслаблювальну дію на нижній стравохідний сфінктер.

Основні ускладнення

Шлункова кислота — потужна речовина, створена для розщеплення їжі та травлення. Завдяки міцній внутрішній оболонці шлунка, вона його не може пошкодити. Але в інших органів — стравоходу, трахеї та дихальних шляхів — такого захисту немає. Тож вони стають вкрай вразливими, що може призвести до розвитку езофагіту, стриктури стравоходу, ларингофарингеального рефлюксу, астми.

Тому за частих епізодів кислотного рефлюксу потрібна своєчасна консультація лікаря.

*Реклама

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

По темі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *