Легіонери у школах, неіснуючі виплати та фейк про ТЦК, – огляд дези на Черкащині

Німецькі військові у черкаських школах і французькі – у Слов’янську. Такі фейки команда “18000” виявила в інфопросторі Черкащини за останні два місяці. Проросійські телеграм-канали повідомляли неправду про канівський ТЦК, а вайбер-групи “кишили” інформацією про виплати, яких насправді не існує. 

Детальніше – у нашому огляді.

Легіонери у черкаських школах

Наприкінці березня у проросійських телеграм-каналах почала з’являтися інформація про те, що в Черкаси нібито прибула велика кількість іноземних військових: поляків, німців та французів. 

У повідомленні, зокрема, йшлося про те, що військові живуть на першому поверсі шкіл і садочків, натомість на вищих поверхах буцімто продовжувався навчальний процес. Цим, за версією пабліків, “дуже занепокоєні батьки дітей”. Жодних доказів наведено не було.

дезінформація у телеграм групах

Того ж дня начальник Черкаської обласної військової адміністрації Ігор Табурець відреагував на інформацію, запевнивши, що це – російський фейк.

“Політ хворої фантазії у ворога без меж, як ми з вами неодноразово переконувались. Про всяк випадок наголошу: наші садочки та школи використовуються винятково (!) за прямим призначенням. Там дітям надають освітні послуги”, – повідомив у своєму телеграм-каналі Табурець.

Рахунок від військкомату для вдови

На початку квітня Черкащина знову опинилася у центрі уваги фейкоробів. Проросійські телеграм-канали поширювали відео, на якому буцімто дружина загиблого воїна Збройних Сил України показує рахунок на суму 227 115 грн за екіпірування, який вона має сплатити.

Документ нібито підписав військовий комісар Канівського об’єднаного міського військового комісаріату В.М. Орел.

Фейк оперативно спростував Центр протидії дезінформації. 

Про те, що це фейк, свідчать кілька факторів. По-перше, документ містить граматичні помилки, притаманні ворогу під час створення своїх фейків. По-друге, нині в Україні замість військових комісаріатів діють Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

“Подібні фейки поширюються з метою дискредитації військового керівництва та створення негативного образу українських захисників”, – зазначають у Центрі протидії дезінформації.

Увага! Відео містить нецензурну лексику

Англійська мова стане обов’язковою

Місцевий телеграм-паблік “Труха Черкаси” опублікував у квітні допис про те, що англійська мова стане обов’язковою в Україні. Для безоплатного покращення рівня англійською “командою фахівців” нібито було створено канал “Доступна англійська”, на який і рекомендують підписатися аудиторії. Жодних пояснень, про яких фахівців ідеться, немає. 

Водночас у повідомленні зазначається, що нині канал уже налічує більше 95 тис. користувачів, а набір до каналу буцімто триває лише до 15 квітня. У травні допис було видалено з телеграм-каналу.

Натомість 6 травня у цьому ж телеграм-каналі з’явився уже інший допис. У ньому йшлося про те, що з 10 травня в Україні стартує навчальна програма “Англійська у смартфоні”.

дописи, що просувають англійську мову в пабліку

“Викладачі найкращих навчальних закладів України об’єднали зусилля та зробили свої курси доступними абсолютно безкоштовно. Мета полягає в підвищенні рівня англійської мови серед громадян”, – йдеться у повідомленні.

Жодних пояснень, про які саме виші йдеться, а також як відбуватиметься навчання, знову не було. Натомість користувачам пропонують підписатися на канал “Англійська у смартфоні”. 

І у першому, і в другому дописі під час натискання відкриваються не ті канали, які анонсує “Труха Черкаси”, а інший – “Доступна освіта”. Нині він налічує близько 38 тис. користувачів. Подавши запит на приєднання до каналу, користувач потрапляє в чатбот, який рекламує послуги приватного репетитора англійської мови. Жодної інформації про анонсовані навчальні програми немає. Натомість усе, що обіцяють, безоплатний вебінар для українців і можливість виграти мобільний телефон.

безоплатні вебінари також пропонували у телеграмі

На сьогодні англійська мова не є обов’язковою в Україні. Водночас наприкінці 2023 року Верховна Рада справді зробила крок до того, аби володіння англійською стало обов’язковим. Проте не для всіх, а лише для певних професій.

Нині законопроєкт 9432 очікує на друге читання. Він передбачає офіційне закріплення статусу англійської як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні, визначення категорії посад, кандидати на зайняття яких зобов’язані володіти англійською мовою, унормування особливостей застосування англійської мови в роботі органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підрозділів екстреної допомоги населенню, під час перетину державного кордону, у сферах освіти, транспорту, охорони здоровʼя.

Французькі війська в Україні

Телеграм-паблік “Доброго вечора, ми з Черкас” 6 травня опублікував допис про те, що в Україну нібито вже прибули французькі військові. Інформація подається як офіційна, а її першоджерелом є видання Asia Times. Автором статті у медіа вказано колишнього чиновника Пентагону Стівена Браєна. Нині в нього уже внесено зміни. 

французькі війська в Україні

Як стало відомо, джерелом інформації були російські пропагандистські пабліки. Інформацію про відправку французьких військових в Україну спростувало МЗС Франції.

“Кампанії з дезінформації про підтримку Францією України не слабшають, доказ. Ні, Франція не вводила війська в Україну”, – йдеться в повідомленні МЗС на сторінці в соцмережі X.

Черкаський паблік неправдиву інформацію так і не спростував.

Виплати в Європі

Черкаський телеграм-паблік “News Cherkassy” опублікував картинку із розміром виплат, які начебто отримують українські біженці в Європі. 

“Українці за кордоном отримують грошову допомогу, яка іноді перевищує середню зарплату в Україні”, – йдеться у повідомленні. 

Новину з подібними цифрами “18000” вдалося знайти на одному із закарпатських сайтів, проте там вона була опублікована ще в листопаді минулого року. Її першоджерелом вказаний сайт РБК, проте у самому медіа відповідна стаття на сьогодні відсутня. 

виплати в Євпропі

Подібні зображення без вказування дати їхнього створення, а також джерела даних, є маніпулятивними. Адже розмір виплат для українців за кордоном постійно змінюється і залежить від рішень державних органів влади цих країн.

Наприклад, в Ірландії останні зміни було впроваджено у березні цього року. Так, з 14 березня громадянам України, що прибуватимуть до Ірландії та оформлюватимуть статус тимчасового захисту, державне житло буде надаватись на термін до 90 днів.

Як ідеться на сайті посольства України в Ірландії, під час перебування у такому житлі громадяни України будуть забезпечені харчуванням, можливістю прати одяг та іншими послугами. Щотижня українці отримуватимуть соціальне забезпечення у розмірі 38.80 євро на дорослу людину та 29.80 євро на дитину. Такі суми є суттєво нижчими, аніж зазначено на картинці. 

Натомість Уряд Норвегії у січні вирішив обмежити фінансову допомогу переміщеним особам з України, щоб уникнути надмірного навантаження на муніципалітети та зберегти високий рівень надання послуг і пільг.

Як ідеться на сайті уряду, українці більше не отримуватимуть виплати, якщо вирішать жити у приватному житлі замість центрів прийому біженців. Крім того, для отримання базових виплат і виплат з надання допомоги запровадили вимогу про триваліший період проживання в Норвегії.

Неіснуючі виплати у повідомленнях вайбера

У травні у вайбер-чатах почали активно поширювати повідомлення про те, міжнародна організація World Vision дає нові виплати українцям. Кожен може отримати 9 500 гривень, для цього нібито потрібно просто залишити свої дані за посиланням. Нині це посилання є недоступним.

виплати у вайбері World Vision  – це міжнародна християнська гуманітарна організація, головний фокус уваги якої – діти. Організація зазначає, що охопила своєю допомогою понад 1,6 мільйона людей, які постраждали від війни, що триває в Україні. Більше половини з них – діти, жінки та найбільш вразливі верстви населення.

На офіційному сайті World Vision відсутня жодна інформація про нові виплати. На сайті зазначено, що нині організація працює у чотирьох країнах світу, надаючи допомогу українцям, що постраждали від війни. Окрім самої України, це Грузія, Молдова та Румунія. Для цього вона має 24 міжнародних та національних організацій-партнерів.

Читайте також: Паразитування на допомозі ЄС та картинки від ШІ. Які фейки поширюють на Черкащині?

Єдиний телеграм-канал новин у Черкасах, новинам якого можна довіряти. Підписуйся на “18000 | Шо там у Черкасах?”

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини