Паразитування на допомозі ЄС та картинки від ШІ. Які фейки поширюють на Черкащині?

За останній місяць у черкаському медіапросторі була відсутня проросійська, а також антизахідна пропаганда. Натомість ми знайшли паразитування на темі допомоги Україні з боку ЄС у телеграмі, картинки, створені штучним інтелектом, у фейсбуці, а також фіксуємо повернення старих фейків у вайбері.

Детальніше про результати лютневого моніторингу – далі.

Неіснуюча програма з вивчення іноземних мов

1 березня телеграм-паблік “News Cherkassy” опублікував оголошення про те, що Європейський Союз запустив безкоштовну програму з вивчення мов для українців. 

“Таким чином влада хоче пришвидшити вступ України в ЄС та інтегрувати наше населення в європейське суспільство”, – йдеться у дописі.

Для правдоподібності його проілюстровано спільною світлиною президента України Володимира Зеленського та президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.

Окрім того, зазначено, що по завершенню курсів учасник навчання отримає грант у розмірі 500 євро як додаткову мотивацію для вивчення мови.

Далі автори повідомлення пропонують перейти на сторінку мови, яку хочеш вивчати: англійська, французька, польська тощо. Натиснувши на будь-яку з мов, учасника запрошують до різних телеграм-каналів, де немає жодної подальшої інформації про програму. 

В оголошенні не вказано, хто саме ініціює подібну програму. Інформація про таку ініціативу на сайті представництва ЄС в Україні відсутня. Окрім того, не вдалося знайти жодної інформації про подібні програми в Україні в через Google. Можна зробити висновок, що допис є фейком, ціль якого – залучення нової аудиторії до телеграм-каналів.

“Отримали пільгу і живете в кайф”

19 лютого телеграм-канал  “News Cherkassy”, а наступного дня їхні колеги з “Труха Черкаси” опублікували рекламу телеграм-каналу про фінанси. В ньому йдеться про “солодке життя”, яке можна мати в Україні. Для цього автори допису пропонують лише підписатися на телеграм-канал, шукати там актуальні пільги, отримати їх – “і жити собі в кайф”.

“Якщо ваша зарплата менша за 20 000 грн – можете сміливо “сісти на шию” державі, – радять у дописі. – В це важко повірити, але: майже 60% українців і на половину не використовують свої права та переваги”.

Серед пільг, які нібито доступні українцям, безоплатний відпочинок у Карпатах за підтримки французького фонду. Водночас жодних уточнень, що ж за фонд спонсорує подібну поїздку. Журналістка “18000” підписалася на пропонований телеграм-канал, проте через пошук нам не вдалося знайти жодних згадок ані про Карпати, ані про французький фонд. Францію натомість тут згадують лише в дописах із порівнянням популярності айфону в різних країнах, а також продаж українських марок за кордоном. Висновок: знову бачимо бажання збільшити кількість підписників через маніпуляцію.

Таємні “лазівки” і допомога через мобілізацію

5 лютого паблік “Труха Черкаси” опублікував повідомлення про нібито нову програму підтримки українців у країнах Європейського Союзу. Підставою для цього став законопроєкт про посилення мобілізації в Україні.

“Наприклад, Німеччина заплатить вам 1400 євро, якщо у вас хоч один родич залишився в Україні. А Норвегія та Італія взагалі спростили отримання громадянства для українців – можна прожити 1 рік і одразу подаватись на паспорт”, – йдеться у дописі.

Про ці та інші “лазівки” для українців нібито можна дізнатися у телеграм-каналах, на які радять підписатися читачам.

Із початку 2024 року розміри соціальної допомоги українцям та громадянам Німеччини справді зросли на 12%. Проте ці виплати є суттєво меншими, аніж зазначено у рекламному дописі. Тепер Bürgergeld, яка видається як основна підтримка для шукачів роботи, становить:

  • самотні особи/самотні батьки — €563
  • у сімейній парі на одного партнера — €506
  • повнолітні особи — €451
  • підлітки 14-17 років — €471
  • діти 6-13 років — €390
  • діти до 5 років — €357.

Окрім того, фейком є й інформація про нібито спрощене отримання громадянства у Норвегії та Італії. Так, на сайті ООН зазначено, що в Італії для отримання громадянства можна звернутися через 5 років, якщо у вас є статус біженця. І через 10 – якщо ви маєте статус особи,  яка потребує  додаткового захисту. Щодо Норвегії – тут теж без змін. Нині біженці з України мають право на колективний захист. 

“Після закінчення трьох років ви можете отримати тимчасовий дозвіл на проживання, який дає підстави для подальшого отримання дозволу на постійне проживання. Після 5 років проживання у країні з тимчасовим дозволом на проживання ви можете подати заявку про дозвіл на постійне проживання, якщо ви відповідаєте іншим критеріям. Це означає, що тільки після 8 років ви можете подати заявку на отримання дозволу на постійне проживання”, – повідомляє громадянська спілка “Мережа правового розвитку”.

Також варто наголосити, що законопроєкт щодо змін до порядку мобілізації військовозобов’язаних українців усе ще не ухвалено. Отже, можна зробити висновок, що допис є фейком, ціль якого – збільшення кількості підписників у телеграм-каналах.

Відносини України та Польщі очима підписників телеграм-каналів

Велика кількість контенту пабліка “News Cherkassy” була присвячена блокуванню польсько-українського кордону фермерами, а також загалом відносинам двох сусідніх країн. Часто дописи про це були емоційно забарвленими, маніпулятивними і без жодного підтвердження.

У більшості випадків джерелом подібних дописів є відео із соціальних мереж, які не містять жодних додаткових підтверджень.

Окремої уваги заслуговує цитування у дописі прем’єр-міністра Дональда Туска про ініціативу із повного закриття кордону з Україною. У новині на сайті-першоджерелі справді вказано, що подібна заява лунала, водночас зазначено про те, що таке рішення якщо й буде, то тимчасовим, а також стосуватиметься лише торгівлі товарами. Водночас із допису складається хибне враження, що кордон може стати закритим і для пасажирських перевезень, чого в заяві Туска не було. 

Неіснуючий проєкт від випускників Гарварду

10 лютого все той же паблік “News Cherkassy” опублікував допис про те, що українські випускники з Гарварду об’єдналися, аби навчати безоплатно українців англійської мови.

“Українські випускники провідного університету США створили благодійні проєкти, який надасть можливість кожному підвищити свій рівень володіння англійською та отримати найкраще з європейської освіти від наших українців”, – йдеться в дописі.

Далі користувачам пропонують підписатися на один із телеграм-каналів, аби стати учасником програми. Проте підписавшись, про програму ми там так нічого й не знайшли. Натомість там була вже нова реклама – цього разу від випускників вже іншого іменитого навчального закладу Окфорду, яка вела вже на новий канал.

Отже, знову бачимо, як задля пошуку нових підписників телеграм-канали вдаються до маніпуляцій.

Водночас варто зазначити, що 1 квітня 2022 року портал “Visit Ukraine” повідомляв про те, що Стенфорд, Гарвард, Єльский університет та десятки інших провідних університетів світу підтримали ініціативу створення Українського глобального університету (UGU). 

У ній, зокрема, зазначалося про те, що UGU співпрацює з онлайн-програмою для вивчення мов DuoLingo, щоб українці могли безоплатно складати тести з англійської мови та отримувати сертифікати, де б вони не були. Втім нині можливість подання на навчання за програмою обмеженою.

ШІ в поміч

За останній місяць у соцмережах також завірусилися кілька досить старих фейків. Перший – за участі колишнього представника Росії в ООН Віталія Чуркіна, який помер у 2017 році. На фото пані посол США в ООН Саманта Пауер нібито показує нецензурний жест Чуркіну.

Оригінал фото було зроблено 15 лютого 2014 року. Тоді на засіданні Ради безпеки ООН Росія в особі Чуркіна наклала вето на резолюцію про підтримку територіальної цілісності України. Пауер справді емоційно говорила з Чуркіним, проте нецензурного жесту йому не показувала.

Ще одним фейком, який активно вірусився у фейсбуці, стали зображення із двома котами під завалами. У дописах користувачі, зокрема, зазначають про те, що це наслідки російських обстрілів в Україні. Коментатори співчувають і пишуть, що котів треба врятувати. 

Як стало відомо, світлини згенерувала нейромережа. Вперше їх опублікувала користувачка інстаграму з ніком marikteba. Нині першоджерело фото вже недоступне. За даними фактчекерів AFP, вперше фейк поширили з інформацією про те, що це нібито наслідки бомбардувань Ізраїлем Сектора Газа. Проте це не справжні фото, а лише результат роботи штучного інтелекту.

Друге життя старого фейку

У вайбері натомість отримав “друге життя” старий фейк про порятунок 10-річної дитини з пухлиною мозку. Цікаво, що вперше він почав поширюватися у соціальних мережах більш ніж десять років тому. 

У повідомленні зазначається про те, що дві організації готові допомогти батькам провести операцію. 

“”Onet” перевіряє, скільки осіб отримали цей лист. За кожні відправлені три листи батьки дитини отримують на рахунок 32 грн. Якщо ти відправиш мінімум 12 листів, то у тебе в профілі буде значок “Спасибі”. Давайте допоможемо”, – йдеться у повідомленні, яке нині знову активно поширюють у вайбер-чатах.

Насправді ж таких благодійних фондів не існує. При спробі користувача зателефонувати на вказаний номер з нього знімають кошти. Окрім того, про те, що це фейк, свідчить і той факт, що месенджер вайбер не підтримує функціонал із появою у профілі значка “Спасибі”.

Поширення подібних повідомлень є нічим іншим, аніж шахрайство.

Як повідомляв “18000”, у TikTok поширюють сюжети від імені українських телеканалів, у яких йдеться, що українцям, які з початку вторгнення не виїжджали за кордон, виплачують 14 тисяч гривень. Це фейк.

Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *