Мільйони у диму. Як у Черкасах не помічають нелегальну торгівлю цигарками (ВІДЕО)

У Черкасах розгорнулася мережа кіосків із продажу нелегального тютюну. І попри те, що один із них розташований буквально в кількох метрах від обласного управління поліції, їхню діяльність “не помічають” правоохоронці. Або не хочуть помічати.

Про продаж контрафактних цигарок ідеться в новому розслідуванні “18000”.

Суть проблеми

Близько сотні мільярдів гривень. Стільки щороку від продажу цигарок отримує бюджет України. Частина цих коштів потрапляє до місцевого бюджету. Раніше за них ремонтували дороги, будували парки та сквери, а зараз допомагають ЗСУ та купують дрони.

Та, на жаль, надходження від акцизу стрімко падають. Лише за перше півріччя 2023 року рік бюджет Черкас недоотримав 30 мільйонів. 

За словами народного депутата Ярослава Железняка, тіньовий ринок з продажу нелегальних цигарок натомість продовжує зростати.

– Загальний продаж нелегального тютюну у нас достатньо високий, це 20 %. Для розуміння, в 2015 році це було менше 4%, тобто в п’ять разів більше. Ну, і втрати бюджету, це приблизно 20 мільярдів, що достатньо велика сума, – каже Железняк.

Народний депутат Ярослав Железняк

Нині нардеп разом із колегами входить до складу тимчасової слідчої комісії, яка намагається розібратися, чому на вулицях українських міст побільшало контрафактних цигарок.

Розбираємося у видах нелегальних цигарок

За переконанням Ярослава Железняка, нині існує два типи підпільних цигарок, які можна придбати в Україні. Перші – не мають будь-яких акцизних марок і продаються з позначкою “only on duty free”. Суть схеми проста – виробник нібито продає товар у магазині безмитної зони duty free. А по факту він збувається ось у звичайному кіоску на внутрішньому ринку.

Ціна такої підпільної пачки на кілька десятків гривень нижча за ту, що можна придбати у ліцензованому магазині. Ці десятки гривень і є, цілком можливо, недоотримані податки та збори. Крім того, офіційні виробники подібних брендів, з яким ми спілкувалися, відхрещуються від виготовлення саме ось таких цигарок з таким маркуванням.

Другий тип контрафакту – нібито цілком легальна пачка і з нібито акцизною маркою. Проте ця акцизна марка – ніщо інше як якісна підробка. Ціна такої пачки також значно нижча за легальну продукцію. І різниця – також недоотримані податки.

Автор розслідування Артур Чемирис та контрафактні цигарки

Що говорять про цигарки у точках продажу?

І перші, й другі цигарки можна придбати у кіосках, яких ми лише у Черкасах нарахували понад десяток. Там нам повідомили, що у МАФах немає навіть світла. 

Працюють у таких кіосках переважно пенсіонери, які, як нам уже вдалося дізнатись від них самих, отримують 300-350 гривень за день. Ніхто із тих, з ким ми спілкувались, не зміг показати касового апарата, обов’язкового для легального продажу підакцизних товарів. Не говорячи вже про інші дозвільні документи.

– Якщо на конкретному ринку, конкретно в місті Черкаси, стоїть ларьок, який торгує цими цигарками Duty Free або контрафактними цигарками, то, напевно, є постачальник, який поставив тобі ці цигарки. Є оптовий торгівець, є виробник. Його бачать правоохоронці, про це знає дільничний, про це знає 100% достатньо велика кількість людей, – переконаний нардеп Ярослав Железняк.

Вибачте, зачинено. Але не для всіх

Ми мали гіпотезу, що після інтересу нашої редакції до цієї теми та направлення запитів до правоохоронних та контролюючих органів ділки хоча б тимчасово зупинять свою діяльність. Вони справді її зупинили… але лише для нас.

Протягом кількох днів представникам нашої редакції не придавали цигарки із прилавку незаконних кіосків. Та все ж через кілька спроб нам це вдається.

Робимо власний експеримент та звертаємося до правоохоронців, аби перевірити їхню реакцію.

Спочатку на виклик приїжджають представники Патрульної поліції. Вони з’ясовують обставини та викликають слідчих. Весь цей час до кіоску продовжують підходити охочі придбати дешеві цигарки.

Врешті за годину приїздять дільничний та дізнавач районного відділу поліції. Вони встановлюють особу жінки, яка продала нам цигарки, та складають на неї два протоколи про вчинення адміністративного правопорушення. Перший – про продаж товарів без акцизних марок. Другий – за відсутність ліцензії на таку торгівлю.

Проте нелегальні цигарки поліція не вилучає. Правоохоронці говорять, що для цього потрібне відкриття кримінального провадження і дозвіл слідчого судді. Пишемо заяву про вчинення кримінального злочину.

Подібна реакція правоохоронців дивує не лише нас, а і столичного активіста антитютюнового руху Дмитра Купира.

– Перед поліцейським лежить пачка нелегального продукту, нелегального товару підакцизного. Він зобов’язаний його вилучити, навіть якщо це адміністративна відповідальність. Якщо там кількість чи вартість цієї продукції перевищує певну суму, там вже треба дивитися в кримінальному кодексі, з цього моменту починається вже кримінальна відповідальність тієї особи, яка торгує цим. Жодна би точка продажу без благословіння правоохоронних органів не могла би існувати. Її видно. Її відразу видно, – каже Купира.

Поліція приїхала за викликом журналіста. Але цигарки так і не конфіскувала

Пояснення поліції

Про долю нашої заяви про вчинення кримінального злочину й реакцію на діяльність цієї підпільної мережі цікавимось вже у Головному управлінні національної поліції.

– Кримінальна справа не була порушена, були складені відповідні протоколи за статтею 156 і 164 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Мабуть, там була малозначимість для того, щоб відкрити кримінальне провадження, – говорить речниця ГУНП у Черкаській області Наталія Ткачук.

У поліції повідомляють, що за адресами фактичної мережі, про яку йде мова, вже неодноразово фіксували порушення. Але все закінчувалося, як і в нашому випадку, складанням адмінпротоколів. Торгівлю ніхто не зупиняв.

– Здійснені перевірки, зафіксовано 60 фактів незаконного продажу підакцизних товарів, які здійснюють торгівельну діяльність за вказаними у вашому запиті адресами. Заходи проводяться на постійній основі і перебувають на контролі керівництва. Так само блок превенції, дільничні офіцери поліції здійснюють перевірку таких відповідних закладів і складають відповідні адміністративні протоколи, – запевняє речниця поліції.

Ситуація в інших регіонах

Ситуація із торгівлею підпільними цигарками різниться від регіону до регіону. Й безпосередньо залежить від ефективності роботи правоохоронців. Про це в письмовій відповіді на наш інформаційний запит зазначає представник одного із великих міжнародних гравців на тютюновому ринку Вадим Новосад.

– При зверненні бізнесу до Тимчасової слідчої комісії з економічної безпеки при Верховній Раді України, Нацполіції та ДПС вже понад два місяці закриті місця нелегальної торгівлі сигаретами у Вінницькій та Хмельницькій областях. У Волинській, Тернопільській та Івано-Франківській областях нелегальна торгівля майже завжди відсутня через ефективну превентивну діяльність місцевої Нацполіції, – каже представник компанії-виробника «ІМПЕРІАЛ ТОБАКО» Вадим Новосад.

Черкащини поки в цьому списку немає. Та сподіваємося, що ситуація зміниться за наявності відповідної волі у представників правоохороної системи регіону. Всі доступні інструменти для цього є. Принаймні в цьому переконують законодавці.

– Якщо б можна було написати великим капслоком в законі, що не можна продавати контрафактні цигарки, повірте, ми б давно б це зробили. Проблема в тому, що це і так написано капслоком, але тим не менше. На достатньо зрозумілій мові Кримінального кодексу України, і в інших законах, зокрема. Проблема в тому, що на цей закон багато недобросовісних підприємців заплющують очі, а на таке заплющування очей в цій нелегальній торгівлі потім закривають очі правоохоронці, – говорить народний депутат Ярослав Железняк.

А тепер про гроші

У відповіді на наш інформаційний запит у Черкаській міській раді повідомили, що лише місцевий бюджет недоотримує 30 млн гривень акцизу вже цьогоріч. Втім нічого з цим подіяти вони не можуть. Мовляв, це поза межами їхніх повноважень.

А що ж отримують ділки та їхні ймовірні покровителі, які заплющують очі на діяльність подібної мережі?

– Якщо говорити про легальну пачку сигарет, яка коштує 75 гривень, то безподаткова частка в цій пачці становить 16,80. Тобто округлим 17 гривень, – пояснює виконавчий директор антитютюнової громадської організації «Життя» Дмитро Купира. – Якщо недобросовісний суб’єкт без сплати податків почне цю пачку продавати хоча б за 40, то виходить, що в них вже маржа 23 гривні, навіть більше 23 гривні на цій пачці, при цьому в бюджет держави вони ні копійки не платять. 

Громадська організація Дмитра вже багато років бореться за зменшення кількості тютюнозалежних в Україні. Він переконаний, що засилля подібних незаконних цигарок має як наслідок не лише недоотримані державою податки, а і збільшення кількості курців.

Що ж у підсумку?

Ще раз порахуємо. За нелегальну пачку ми заплатили 55 гривень. Її виробництво, як зазначають виробники, могло коштувати близько 15-17 гривень. Все решта – надприбуток, який мав би йти до бюджету… але йде до чиїхось кишень. Зі слів опитаних спікерів, припускаємо, що мова про близько 40 гривень з однієї пачки. Це у кілька разів більше, аніж з однієї пачки заробляють міжнародні корпорації.

За нашими підрахунками, лише за кілька годин один такий кіоск продав понад безакцизних 20 пачок цигарок. Якщо такий темп продажу перенести на всю мережу, про яку ми говоримо у Черкасах, то маємо тисячі одиниць реалізованої продукції, а це відповідно тисячі доларів доходу щоденно.

Складається враження, що для цих, назвемо їх так, “підприємців” не існує жодних зобов’язань та податків. Лише доходи та надприбутки. Хто їх отримує – питання, на яке могло б дати відповідь слідство. Проте, як ми вже зрозуміли, черкаські правоохоронці не поспішають відкривати кримінальні провадження.

Самі пробуємо віднайти людей, які можуть стояти за цією мережею. Знову йдемо до одного з кіосків. Там уже змінилась продавчиня. Нас вона не впізнає.

Телефонуємо за номером, який нам дала жінка. Все це відбувається буквально у 100 метрах від Головного управління національної поліції у Черкаській області. Спочатку чоловік, який представився Ігорем, обіцяв приїхати на місце нелегальної торгівлі. Втім потім слухавку не бере.

Втім встановити особу Ігоря – завдання не складне. Якщо ти, скажімо, маєш доступ до камер відеонагляду, які ведуть фактично цілодобовий нагляд за цим об’єктом. Крім того, охорону цього кіоску ймовірно здійснює “Поліція охорони”. Принаймні у відповіді на наш інформаційний запит вони не стали заперечувати, що справді мають угоди з власниками цих об’єктів.

І перше, і друге – компетенція Національної поліції. Проте поки бажання одних отримувати тисячі доларів доходу щодня значно вище за бажання інших цього не допустити.

10 серпня Верховна Рада ухвалила закон, яким заборонила протягом воєнного стану продаж цигорок у так званих Duty Free. Отже, коли закон вступить у силу після підпису президента, таких купити в кіосках ми згодом не зможемо… Але залишаться ось такі, з великою долею ймовірності фальшованими акцизними марками. 

Сподіваємося, черкаські правоохоронці нарешті розгледять цю підпільну мережу під власним носом. А поки надсилаємо інформацію про неї до тимчасової слідчої комісії, разом із товаром, який могли тут безперешкодно придбати.

Артур Чемирис

 

коментарі
1 Коментар
  1. А с какого перепуга государству должно идти 40? 55-15=40 к примеру.
    Конечно оно должно идти тому кто продает. Государство с сигаретами вообще обнаглел с воздуха деньги берет

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *