Місце зустрічі котолюбів. Навіщо Черкасам центр адопції котів та як він працює?

Цього літа в Черкасах запрацював котохаб. Це центр адопції котів, який створила благодійна організація “Доброкіт”. Саме сюди можна прийти, познайомитись із котиком та всиновити його.

Нині “Доброкіт” опікується близько 40 котами, третина з яких – малюки. Засновниця організації Яна Тябут пояснює: під час холодного осінньо-зимового періоду кошенятам буде складно вижити на вулиці, тож близько десятка котиків уже пройшли карантин, вакцинацію та нині вже шукають нових власників. Центр адопції – лише одна з частинок ланцюга порятунку тварин. Спочатку ж вони потрапляють у партнерську ветеринарну клініку, де проходять двотижневий карантин, а також необхідне лікування.

– Наш котохаб – це місце зустрічі котолюбів. Інших сюди коти не пропускають, – з усмішкою пояснює журналістам “18000” Яна. – Сюди можуть прийти охочі усиновити собі котиків або ж люди, які мріють про них, але з якихось причин не можуть їх всиновити, приділити їм увагу. Щоб малючки були грайливі і контактні, їм потрібен постійний контакт із людьми. Оскільки ми тут працюємо зі ще одною волонтеркою лише удвох, всім виділити час проблематично. А завдяки тому, що приходять друзі і знайомі, коти виростають дружелюбними і контактними до людей. 

“А ви що думаєте, що це приміщення для котів?”

Створення котохабу було давньою мрією зооволонтерки. Пошук приміщення та орендодавців, які готові були б його надати саме для притулку, зайняв кілька років.

– Або місце було не те, або зашкально дорого, що ми не могли собі цього дозволити. Саме війна підштовхнула мене на цей крок, тому що я розуміла – якщо не зараз, то коли. Завтра могло б уже й не бути. Ми живемо одним днем, – зазначає Яна.

Зрештою кілька місяців тому “Доброкіт” зняв чотириповерхове приміщення у центрі міста. Воно поділене на зони. На першому поверсі живуть кошенята, на другому – коти-підлітки, найвище – дорослі коти. 

– Коли ми поспілкувалися із власником, пояснили, що тут будуть котики, він запитав: а люди там будуть? Ми пояснили, що працюватимемо тут разом зі ще однією волонтеркою. Насправді це була перша людина, яка адекватно поставилась до цієї теми. Всі попередні мої дзвінки і намагання знайти приміщення були типу: а ви думаєте, це приміщення для котів? У людей завжди дика асоціація, що тварини – це щось на рівні сміття, якогось бруду. Все зовсім інакше.

Приміщення котохабу повністю адаптували для комфортного проживання котів: картонні меблі, які можна легко замінити, іграшки для малечі та спеціальний захист на вікнах. Тварини тут живуть не у закритих клітках, а у просторих кімнатах.

Після тривалих прохань і наполягань із приміщенням для котохабу взялась допомагати і місцева рада. Втім те, що було надане для цих потреб, для котохабу не підійшло. За словами Яни Тябут, міськрада виділила зруйноване приміщення розміром 300 кв. метрів, ремонт у якому затягне на мільйони. А після воєнного стану “Доброкіт” буде вимушений його повернути місту для продажу. Тож нині комунальне майно розглядають лише як склад для гуманітарки.

Новий дім для 600 котів

Організація “Доброкіт” з’явилася у Черкасах у 2018 році. За цей період волонтери знайшли новий дім уже для більш ніж 600 котів. З кожним новим власником підписують договір.

– Порядковий номер договору – це якраз і є номер усиновленої тварини. Документ передбачає відповідальність, що людина має любити, дбати про тварину, не знущатися, не викидати. Стерилізація і вакцинація – обов’язкові. Якщо ми віддаємо малючків, ми контролюємо, щоб власники їх потім стерилізували і не з’явилися потім нікому не потрібні кошенятка. Також документ передбачає, що якщо власник котика помирає, ми зобов’язані забрати його і далі шукати йому родину. Ми хочемо, щоб ті котики, яких ми забрали в родину з вулиці, більше туди ніколи не поверталися, – каже Яна.

Сама ж Яна вдома також має котів. Цьогоріч узяла під опіку вже шостого. Каже: покинута на вулиці тварина була на межі смерті. Реанімувавши кошеня, вирішила, що вже не може віддати його комусь іншому.

“Одна кицюня за рік може подарувати місту 15 кошенят”

У 2019 році “Доброкіт” переміг із проєктом стерилізації вуличних котів у програмі “Громадський бюджет”. Проте станом на серпень 2022-го його так і не реалізували.

Оскільки стерилізація вимагає коштів, час від часу благодійна організація організовує збір на цю потребу. Зокрема, нещодавно збирали 25 тис. гривень на стерилізацію та вакцинацію двох десятків кошенят.

За оцінками Яни Тябут, нині в Черкасах – близько 5 000 безпритульних котів. Щороку їхня кількість зростає. 

Яна закликає власників тварин ставитися до них відповідально і стерилізувати їх. Причому це стосується не лише кішок, а й котів.

– Годувати, поїти – це прекрасно, це дає можливість вижити котикам у скрутний час, особливо у спеку влітку, особливо взимку, коли дозволяють зайти у якийсь підвал погрітися і просто не замерзнути на вулиці. Але ми повинні пам’ятати, що нестерилізована кішка може привести на рік три-чотири приплоди кошенят, зазвичай це від 3 до 6 кошенят. У крайньому випадку 50 % з них виживають. Одна кицюня за рік може подарувати місту 15 кошеняток, з яких половина також будуть дівчатка. Класно годувати, поїти, але потрібно дбати про їхню стерилізацію, – зазначає волонтерка.

Також вона закликає і містян бути більш активними в питаннях стерилізації та порятунку тварин.

– Нам неприємний запах у наших під’їздах, водіям не подобається, як пахнуть їхні колеса автомобіля. Цього можна уникнути однією простою операцією, яка робиться вже десятки років, – каже Яна Тябут. – Те, що котики живуть у наших дворах, це добре, якщо ми про них дбаємо. Якщо вони ситі, стерелізовані, якщо їм взимку є де ховатися, вони нам допомагають, ловлять мишок. Вони наші помічники, просто люди ще цього не розуміють і ставлення якесь байдуже і недбайливе.

Що робити, якщо я знайшов кота на вулиці, який потребує допомоги? 

Нині “Доброкіт” не має фінансової підтримки від влади або інших донорів. Уся її діяльність базується на небайдужості волонтерок та фінансовій підтримці котолюбів. Яна Тябут говорить, що щодня отримує повідомлення і дзвінки із закликом врятувати тварин на вулиці. Інколи їхня кількість вимірюється десятками. Проте фізично надати допомогу всім ані фізично, ані фінансово вона не може. 

– Звернень до нас дуже багато. Буває, що вдень жодного дзвінка, а наступний буде урожайним і буде десяток дзвінків. Люди не просто просять допомоги, а прямо вимагають. Хочу нагадати, що ми лише удвох робимо цю справу, опікуємося близько 40 котиками. Ми не можемо взяти більше, – зазначає Яна.

Вона також перераховує кілька порад, як допомогти вуличним котикам:

– Якщо ви знайшли травмованого котика або маленьке кошеня, потрібно звернутися у ветеринарну клініку. Я не є лікарем, можу оцінити стан тварини, але не я маю призначати лікування. Завжди у клініці можна попросити знижку, завжди можна попросити клініку допомогти, лікарі дуже відгукуються на такі прохання. Потрібно трішки взяти відповідальності і на себе. Можна відфотографувати тварину, розмістити фото в соцмережах, написати пост по збору фінансів і закрити рахунок, який буде від клініки. Ми не вигадуємо жоден вилосипед, ми використовуємо ті самі інструменти: соцмережі, сайти безоплатні, де можна розміщувати інформацію, – резюмує Яна.

У котохабі також можна купити речі від місцевих майстрів, виручені кошти з яких підуть на підтримку черкаських котиків

Детальніше про діяльність благодійної організації – на сайті БФ “Доброкіт”

Реквізити для допомоги

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
“БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “ДОБРОКІТ”

ЄДРПОУ 41958975, МФО 305299,

IBAN (Євро) UA763052990000026001011607665

IBAN (Гривня) UA743052990000026006041602356

Картковий рахунок МоноБанк

5375 4141 2770 0929

Картковий рахунок Приват банк

5169 3305 2431 5550

PayPal: tyabut.yana@gmail.com

Тябут Я.В. (засновниця фонду)
Призначення: благодійна допомога.


Ця публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Черкаська інформаційна агенція 18000” і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу

коментарі
4 Коментарі
  1. Може є якийсь рахунок на який можна перерахувати гроші? Це добра справа! Потрібно допомагати!

    1. В кінці статті є раквізити для перерахунку.

  2. Здравствуйте подскажите пожалуйста свой адрес

  3. Добрий день)
    У вас є маленький котик(від 1 міс. до 2 міс.). Рижого кольору.Дякую за відповідь.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *