Мітинги, ринок та дядя Гриша: у Черкасах відкрили фотовиставку життя Херсона під час окупації (ФОТО)

У Черкасах відкрили виставку херсонського фотографа Олександра Корнякова. На світлинах відвідувачі можуть побачити, як херсонці чинили опір під час окупації, та як жило місто в перші дні після звільнення від росіян.

Про це інформує журналістка “18000”.

Олександр Корняков – фотокореспондент, чиї світлини херсонських мирних акцій проти російської окупації публікували у таких світових інформаційних агенціях як “Reuters”, “The Times”, “The Guardian”, “BBC”. Наприкінці серпня, коли його почали розшукувати окупанти, чоловіку довелося покинути Херсон. Повернутися до нього він зміг у листопаді – після деокупації міста ЗСУ.

деокупація Херсона, виставка

Олександр Корняков

Нині побачити фото Олександра можна і в Черкасах. 30 листопада виставку його світлин “Нескорений Херсон” презентували в хабі для внутрішньо переміщених осіб “Усі свої”.

Черкаси – дев’яте місто, в якому демонструють виставку. Організатори наголошують: головна її ціль – показати, що Херсон завжди був українським містом.

мітинг, Херсон

Активіст Дмитро на мітингу в окупованому Херсоні. Пізніше цим плакатом дружина відбивала його від окупантів

Умовно презентовані світлини можна поділити на дві категорії: життя Херсона під час окупації, зокрема мітингів, та після повернення до України.

– Мітинги почалися з 5 березня. Коли я йшов фотографувати один із них, то чув цей натовп, який став збиратися вже на 9:30, ще здалеку. Тоді у протестувальників навіть був конфлікт із російськими військовими, які починали стріляти, бо боялися, – говорить Олександр Корняков. – Були і зрадники, які є в усіх містах. Але здебільшого херсонці підтримували Україну: виходили на мітинги, підтримували в соцмережах, поки за це не почали карати.

Зокрема, на світлинах Олександра можна побачити й одного з найвідоміших волонтерів Херсона – дядю Гришу.

Херсона, деокупація, дядя Гриша

Дядя Гриша

– Дядя Гриша зібрав мільйони гривень на ЗСУ та допомогу дітям. Під час окупації він їздив на візку по ринку із колонкою, звідки грав гімн України, збирав там і на ЗСУ, – ділиться фотограф. – А в цей час на ринок приходили росіяни й дивилися, як херсонці збирають на ЗСУ. Але згодом дяді Гриші довелося виїхати до Запоріжжя: одного разу до нього підійшов фсбшнік і сказав: “Дєдушка, із сєгоднішнєго дня ви здєсь больше нє катаїтєсь”.

Олександр додає: під час окупації саме ринок став осередком життя для херсонців.

– Роботи, як такої, не було. Більшість заробляла на життя тим, що одне одному щось продавали. Я теж продавав рибу. Ринки дуже розрослися, – говорить фотограф, коментуючи одну зі своїх світлин. – І дуже багатьом дітям також доводилося стояти й самостійно продавати щось.

Хлопчик продає рибу в окупованому Херсоні

Водночас окупація росіян принесла до Херсона й збільшення кількості точок продажу алкоголю. Його стали продавати фактично на кожному кроці.

Херсон під час окупації

– Я навіть бачив, як місцеві алкоголіки стали жити біля наливайок: приносили туди крісла, дивани. Росіяни просто перетворювали місто на місце алкоголіків. І їх не чіпали. Напевно, вважали, що краще, хай п’ють, а не ходять на мітинги, – розповідає Олександр.

Окрім містян, під час окупації у Херсоні залишилося й багато іноземців. Серед них як гості міста, так і ті, хто проживав тут.

– Вони так само ходили з нами на мітинги, були у підпіллі. Одного нідерландця росіяни катували, бо думали, що він українець, – говорить фотограф.

Катувати під час окупації могли за будь-які дії, які не подобалися окупантам. Аби зберегти прапори України, херсонці ховали та закопували їх.

– Щонайменше, за українські прапори тебе могли навмисно покалічити. Дуже багато людей зникли й про них нічого не відомо. Ще більше людей, які виходили з переламаними ребрами чи пробитими головами. Коли людей забирали, їх майже не годували, декого змушували копати окопи, – ділиться фотограф. – Зараз у Херсоні знаходять усе більше катівень, про які ніхто не знав, бо людей туди привозили із закритими обличчями.

Після деокупації Олександр зміг потрапити до Херсона на четвертий день. Говорить: і в цей час містяни продовжували вітати українських військових.

– Багато людей обіймали військових, пригощали їх, просили підписати прапори, – ділиться фотограф.

Херсонці після деокупації

Херсонці після деокупації

Херсонці після деокупації

На жаль, після деокупації в Херсоні не зникли проблеми. Зокрема, три тижні в місті не було світла, а більша його частина досі залишається без тепла. У зв’язку з цим під час виставки організатори збирають кошти для херсонців, які потребують підтримки. Допомогти їм можна, відсканувавши QR-код на світлині:

Додамо, виставка “Нескорений Херсон” у Черкасах триватиме до 6 грудня із 10:00 до 17:00, окрім неділі.

Адреса: вул. Остафія Дашковича, 19, “Хрещатик-Сіті”, мінус 2-й поверх, Хаб ВПО “ВСІ СВОЇ”.

Анастасія Небога

Більше фото- та відеоконтенту – в інстаграмі “18000”. Підписуйся! 

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *