Модульні укриття в Черкасах досі не працюють: що кажуть в ОВА та міській раді

Модульне укриття в Черкасах

Модульні укриття могли запрацювати в Черкасах в листопаді 2023 року, але їх усі досі не відкривають під час повітряних тривог. Документи про передачу споруд на баланс міських комунальних підприємств “ходять” із Черкаської ОВА до Черкаської міської ради і навпаки.  

Яка ситуація з модульними укриттями нині, дізнавався “18000”.

За словами заступника міського голови Черкас Віктора Беззубенка, модульні укриття вирішили встановити, коли постало питання безпеки містян. Їх насамперед облаштовували там, де немає бомбосховищ чи захисних споруд. Модульні укриття здатні захистити від уламків і ударної хвилі. 

Профінансувала встановлення захисних споруд Черкаська міська рада. Для цього з міського бюджету депутати спрямували до обласного субвенцію в розмірі 15 мільйонів гривень.

Готові укриття обласна адміністрація мала передати на баланси комунальних підприємств міста: “Черкаситеплокомуненерго”, “Черкасиводоканалу”, “Дирекції парків” і “Благоустрою”. 

Директор департаменту цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Черкаської ОВА Сергій Озеран зазначає, що після того, як під час сесії Черкаської міської ради ухвалили рішення про прийняття на баланс комунальниками модульних укриттів, балансоутримувачі підготували акт із недоліками. Після цього в ОВА написали зворотний лист, де вказали, з чим незгодні. Він потрапив у мерію в останній тиждень березня цього року. 

Серед недоліків, які балансоутримувачі вказали в листі до ОВА: відсутність водопостачання й опалення в модульних укриттях, у коридорах немає вішалок, а входи не облаштовані для людей на кріслах колісних.

– У лютому під час наради, де були і представники балансоутримувачів, ми пояснювали, що місця, де встановлювати споруди, визначало місто. І нині немає потреби проводити туди водопровід, тому що це тимчасове укриття, – пояснив Сергій Озеран. – Відразу передбачити пандуси чи щось подібне було неможливо. Місця розміщення укриттів визначала міська рада і кілька разів їх змінювала. Зараз подекуди споруди встановлені у рівень майданчика, десь на підвищенні. Щоб люди в кріслах колісних могли туди потрапити, можна зробити невеликі бетонні під’їзди. Це незначні витрати.

Заступник мера Віктор Беззубенко натомість каже, що коли обласна адміністрація замовляла модульні укриття, до них були одні вимоги, а зараз інакші. Щоб прийняти їх на баланс, потрібно дооблаштувати споруди відповідно до нових стандартів.

– Я не можуть пред’являти претензії до ОВА, бо коли вони це планували, ситуація була критична: лунала тривога і було п’ять хвилин, щоб сховатися. Тоді й була ідея встановити модульні укриття. Пізніше з’явилися державні нормативні документи, яким повинні відповідати такі споруди, – розповідає Віктор Беззубенко. – У цій ситуацій крайніх немає. За цим стоять перевірки різних рівнів, які зупиняють роботи, звіряють, чи все за документами. Тепер я шукаю золоту середину й роблю все за законом, розуміючи, що область все зробила правильно, але коли з’явилася нормативка, вимушений її підтягувати.

Посадовець ОВА Сергій Озеран підтверджує, що основним завданням було встановити споруди, які б захищали від ударної хвилі й уламкового ураження. Тому придбали готову конструкцію, яка складалася з модулів. Встановили, з’єднали між собою, провели роботи з гідроізоляції стиків і покриття. 

– Усередині облаштовані лавки, освітлення, зокрема аварійне в разі відключення світла, і зроблена природна вентиляція, встановлені вибухобезпечні двері. Компанія, яка облаштовувала укриття, за свій кошт встановила противандальні зовнішні двері, яких не передбачав проєкт, – коментує директор департаменту цивільного захисту Сергій Озеран. 

Він додає, що в укриття ще потрібно підвести енергопостачання і визначити механізм відкриття дверей: це робитиме людина чи замки відкриватимуться автоматично, коли лунає тривога. Такий пілотний проєкт, як розповів Сергій Озеран, безкоштовно облаштували в черкаській школі №28.

Водночас Віктор Беззубенко зазначає, що деякі модульні укриття уже працюють. Відкривають під час тривог, за словами посадовця, ті, що біля “Епіцентру”, й ті, що підпорядковані Черкаситеплокомуненерго. 

– Ми взяли на себе відповідальність і там, де є можливість, хоча де-юре її немає, відкриваємо укриття. Наші комунальники підключають електроенергію, встановлюють подекуди сонячні батареї. Коли споруди перейдуть на баланс комунальних підприємств і буде можливість витрачати кошти, додамо ще кулери з водою. Там ще повинно бути водопостачання і водовідведення. Все зробимо, щоб вони максимально відповідали державним вимогам, – зазначає заступник мера. 

Нині акти з зауваженнями щодо роботи модульних укриттів з міської ради знову передали в обласну військову адміністрацію й очікують назад. Тепер їх готові прийняти навіть із зауваженнями.

– Я як голова комісії за узгодженням з виконкомом ухвалив рішення прийняти модульні укриття із зауваженнями, і оперативно, тільки вони стануть де-факто і де-юре на баланси комунальних підприємств, зобов’язати комунальників у стислий термін привести їх у відповідності до нормативних документів, які нині є до модульних укриттів, – коментує Беззубенко. – Якби документи нам віддали сьогодні, я підписав би їх сьогодні.

Як повідомляв “18000”, 18 залізобетонних споруд збудували в Черкасах минулого року. Кожна може вмістити до 20 людей і врятувати їх від уламків.

Встановлювати нові укриття в Черкасах почали ще у вересні минулого року. А вже наприкінці жовтня міська влада відзвітувала про завершення робіт.

Також читайте: Зупинка під землею та модульні споруди. Як у Черкасах і Кропивницькому вирішують питання з нестачею укриттів?

Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
1 Коментар

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *