Молодь Черкащини має можливість розвиватися і подорожувати європейськими країнами. Пошуком таких ініціатив і охочих взяти в них участь займається черкаська ГО “Соціальна молодіжна група “Фенікс””.
“18000” поспілкувався із засновницею, головою правління громадської організації Оксаною Кудіною про те, які можливості мають черкащани і чому втрачають їх.
Організація “Соціальна молодіжна група “Фенікс”” працює у двох напрямах Erasmus+ – це молодіжні обміни і тренінг-курси. Однак, за статистикою останніх трьох років, орієнтовно лише 5 % жителів Черкащини взяли участь у цих проєктах. Тому нині Оксана Кудіна працює над промоцією міжнародних проєктів серед молоді. Допомагають їй у цьому ментори програми SUN Leaders Program Cherkasy.
– Ідея заснування Соціальної молодіжної групи “Фенікс” у тому, щоб допомогти українській молоді розвивати особистісні і професійні навички за допомогою міжнародних партнерств. Хочеться, щоб люди, які отримали досвід за кордоном, поверталися і використовували його тут, в Україні, – зазначає Оксана Кудіна.
Що таке Erasmus+
Еразмус+ – це програма співпраці Європейського Союзу з іншими країнами світу у різних сферах. Молодіжні обміни та тренінг-курси в межах програми здебільшого тривають тиждень і передбачають навчання за кордоном.
– Ми не надсилаємо студентів на академічне навчання, адже є обміни між університетами. Часто Еразмус+ хибно асоціюють із студентськими обмінами, коли учасники навчаються певний час в іншій країні, – пояснює черкащанка.
Що таке European Solidarity Corps
European Solidarity Corps (Європейський корпус солідарності) – програма Європейського Союзу, що підтримує волонтерську діяльність серед молоді. Її мета – просувати солідарність як цінність, зокрема через добровільну діяльність, надаючи молоді можливості брати участь у соціально важливих проєктах, розвивати їхні навички та компетенції. Волонтерство може тривати від двох тижнів до року.
Як СМГ “Фенікс” працює із проєктами для молоді
Черкаська громадська організація, яку очолює Оксана Кудіна, шукає за кордоном партнерів, які зможуть підтримати молодіжні обміни та волонтерство. Вони зі свого боку мають отримати грант.
Якщо партнери отримали кошти на молодіжні проєкти, черкащани:
- дізнаються деталі поїздки і поширюють інформацію в своїх соціальних мережах;
- шукають і добирають кандидатів (оскільки організація з Черкас, пріоритетність – черкащанам);
- надають організаційну інформацію учасникам про те, як дістатися місця призначення, як відбуваються подібні поїздки.
- після завершення обміну звітують для організаторів і у соцмережах. А якщо є запит від учасників, допомагають їм у реалізації ініціатив.
– Наприклад, в Умані відбудеться захід за ініціативи учасниці, яка брала участь в обміні в Португалію. Ми інформуватимемо про наші програми: розкажемо, як відбувається добір, проведемо інтерактивні сесії, запрошені учасники поділяться своїм досвідом, – розповідає пані Оксана.
Оскільки черкаська організація співпрацює з багатьма міжнародними партнерами, то інформація про новий обмін може з’являтися щомісяця. Пропозицій міжнародного волонтерства більше – 7-10 за місяць.
Чому молодіжні обміни не популярні серед черкащан
– Побачили проблему, що мало людей із Черкащини подаються на проєкти, які ми пропонуємо. Переважно подаються жителі великих міст. Але проблема полягає не у кількості жителів міста. В Черкасах немає подій, організацій, структур, які б повідомляли про такі можливості для молоді, – пояснює Оксана Кудіна. – До речі, в межах SUN Leaders Program я робила серію заходів про те, щоб поінформувати про ці проєкти.
Черкащанка виокремлює низку причин, які, на її думку, заважають молоді брати участь у міжнародних обмінах і волонтерстві:
- низька поінформованість;
- низька мотивація органів самоврядування, університетів в інформуванні молоді;
- недовіра молоді до міжнародних проєктів;
- невпевненість у своїх знаннях, наприклад, рівні англійської мови;
- мовний бар’єр тощо.
Які вимоги у молодіжних проєктах
Оксана Кудіна переконана, що будь-хто може потрапити на молодіжний обмін чи волонтерство. Програми мають різні напрями від фемінізму, екології, ментального здоров’я до мистецтва, демократії і підприємництва. Крім того, вимоги проєктів можуть бути різними.
– На зустрічах я намагаюся розвінчати стереотип про те, що треба бути супер-людиною, щоб взяти участь у міжнародному проєкті. Насправді є багато пропозицій, наприклад, волонтерств, де достатньо базового рівня англійської мови. Поїздка і є тим інструментом, щоб вдосконалити мову. Водночас, якщо йдеться про викладання англійської для дітей, то зрозуміло, треба знати мову. Усе залежить від проєктів і його вимог, – зазначає черкащанка.
Для обмінів, які передбачає Еразмус+, формують команду з орієнтовно 5-6 учасників. Серед них можуть бути люди, які добре знають англійську, мали попередній досвід поїздок, а також ті, хто вперше бере участь у молодіжних обмінах і мають базовий рівень іноземної.
Вік для участі у молодіжних проєктах
У програмі Еразмус+, молодіжних обмінів, можуть брати участь не лише студенти. Орієнтовний вік учасників – від 13 до 30+ років. Більш досвідчені можуть відвідувати тренінги чи курси для фасилітаторів, тренерів, тих, хто вже працює з молоддю, є певними експертами в темі.
У програмі волонтерства вік учасників обмежений – від 18 до 30 років.
Куди можна поїхати за обміном чи волонтерити
Проєкти відбуваються у різних країнах. Серед тих, де побували черкащани, – Туреччина і Португалія.
У межах молодіжного обміну Португалію відвідали дві жительки Черкас та уманка. Темою проєкту був сталий розвиток сільських територій. У Туреччині черкащанка вивчала тему підприємництва серед молоді.
Волонтерити з Черкащини також їздили в Туреччину. Черкащанка була асистенткою вчителя у коледжі: викладала англійську і знайомила учнів із українською історією та культурою. Крім того, дівчина мала можливість відвідувати курси з мозаїки та уроки з гольфу.
Оксана Кудіна додає, що нині, під час воєнного стану, для чоловіків можуть бути певні перешкоди під час перетину кордону.
– Виїжджати за кордон у межах Еразмус+ можна до 22 років, якщо це студент, і з пакетом документів допоможе університет. Попри це ми не можемо гарантувати, чи пропустять людину на кордоні. Такі поїздки – це ризик і для учасника, який не отримає у такому випадку компенсацію коштів за квитки, і для організаторів, які втратять сплачене, наприклад, за проживання учасника.
Конкуренція за місце в межах молодіжних проєктів
За словами черкащанки, конкурс проєкту залежить від тематики, локації та кількості охочих.
– Коли люди розглядають обмін чи волонтерство, вони звертають увагу на локацію. У країни, які межують із Україною, і є не такими цікавими з боку туризму, можуть відбиратися близько 150 осіб. Якщо це проєкти до Іспанії, Португалії, куди хоче поїхати багато людей, то може бути 250-300 заявок, а місць усього 5-6, – пояснює Оксана Кудіна.
Учасники самостійно подаються на проєкти, проте, якщо у процесі у них виникнуть запитання, відповіді на них можна отримати у ГО “Соціальна молодіжна група “Фенікс””.
Переваги молодіжного обміну і волонтерства:
- нові знання;
- знайомство з країною, її історією та культурою, менталітетом людей;
- корисні контакти;
- нетворкінг;
- вдосконалення іноземної мови;
- навички комунікації тощо.
– Якщо людина рік волонтерить в Італії, то може покращити не лише англійську, а й вивчити місцеву мову. На час волонтерства є можливість відвідувати мовні курси. Також поїздки загартовують людину, вона стає більш самостійною: купує собі квитки, перетинає сама кордон, знайомиться з новими людьми, шукає компроміси в побутових питаннях. Також тематики проєктів різноманітні. Якщо в Україні людині недостатньо знань, то можна більше дізнатися за кордоном, сформувати свою ідею, знайти партнерів для стартапу і реалізувати його, – підсумувала черкащанка Оксана Кудіна.
Цей допис і менторська програма SUN Leaders стали можливими за підтримки Європейського фонду за демократію.
*Реклама
Зв’яжіться з нами. Інформацію про рекламний відділ “18000” знайдете ТУТ.