У селі Тимошівка, що на Кам’янщині, знайшли й вже відновлюють унікальну мозаїку. До цього часу знахідка 30 років пролежала у шкільному сараї.
Про це повідомляє пресслужба Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА.
Про мозаїку дізналася організаторка Kamianka Music Fest Вікторія Зубенко, яка випадково знайшла частини витвору під сіном на подвір’ї місцевої школи.
За словами Вікторії Беззубенко, для того, щоб скласти повністю картину, не встачало кілька елементів. Тоді почали шукати автора, щоб зрозуміти цінність знахідки.
– Я 12 років їжджу країною і фотографую мозаїки на автобусних зупинках. Шукала і в Черкаській області. За допомогою звернулася у Кам’янську міську раду. Там мені повідомили, що на зупинках такого не знайшли, але виявили “великі плити” в сараї біля школи. На місці ми розшукали людину, яка замовляла цю мозаїку – на той момент це був голова колгоспу. За його допомоги розшукали митця, який робив ескіз, – розповіла Вікторія Зубенко.
Автором мистецької знахідки виявився художник Микола Теліженко. Він розповів, що близько 30-ти років тому йому запропонували оздобити фасад місцевої школи, де вчився композитор Кароль Шимановський, і розробити ескіз мозаїки.
Композиція витвору нагадує дерево життя, де зображено три ромби, які символізують добу скіфів, козацькі часи й добу незалежності.
– У центрі – жінка, подібна на іконописну Матір Божу. Я обрав такий образ, оскільки жінка – то є святе. І все материнство – це знак святості. На ореолі написано “І оживе добра слава – слава України”. Мені подобається те, що ця робота, пролежавши 30 років в підземеллі, не втратила актуальності. Також тут зображений тризуб – знак сили України. Ромб із крапкою посередині ще з трипілля означає засіяне поле. Калина – символ дівочої краси та цнотливості, – розповів про витвір Микола Теліженко.
Як зазначив начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Кам’янської міської ради Анатолій Могилка, мозаїку планують відновити й розмістити на одній з будівель Кам’янської громади до 30-річчя Незалежності України.
– Ми підтримуємо ідею очільниці Управління культури Людмили Фіть приурочити відкриття мозаїки до 24 серпня. Адже цю роботу створили, коли народжувалася Незалежність, на ній зображено тризуб, іконописна Божа Матір, козаки. Все це дуже символічно.