В Україні з 1 січня 2025 року діє нова система оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО). Її запровадили замість медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
“18000” розповідає про нову систему оцінювання ЕКОПФО, створення експертних команд і комісій, як вони працюють на Черкащині, за якими критеріями оцінюють пацієнтів і як можна оскаржити висновок експертної комісії.
Зміст:
- Що таке МСЕК?
- Оцінювання повсякденного функціонування людини;
- Хто має пройти оцінювання повсякденного функціонування?
- Як відбувається оцінювання експертною комісією?
- Які документи потрібні для проходження ЕКОПФО?
- Хто долучений до оцінювання повсякденного функціонування людини?
- Медзаклади в Черкаській області, де проводять оцінювання повсякденного функціонування;
- Скільки експертних команд працює в Черкаській області?
- Як експертні комісії ЕКОПФО визначатимуть діагноз для пацієнта?
- Повторний огляд;
- Якщо не пройшли повторний огляд у 2022-2024 роках?
- Скільки справ надійшло в медзаклади Черкащини від МСЕК?
- Хто перевірятиме роботу експертної команди?
- Чи можна записати оцінювання функціонування особи?
- Як оскаржити рішення експертної команди?
- Куди звертатися, якщо втратив документ про інвалідність?
Що таке МСЕК?
Медико-соціальна експертна комісія – заклад у системі охорони здоров’я України, що існував із 1992 до кінця 2024 року. У МСЕК зверталися за оформленням інвалідності, втрати працездатності, потребі в засобах реабілітації тощо.
Однак із 1 січня 2025 року медико-соціальні експертні комісії ліквідували. Замість них діють експертні комісії, а на зміну поняття “медико-соціальна експертиза” зʼявився термін “оцінювання повсякденного функціонування людини”.
Оцінювання повсякденного функціонування людини
У межах реформи медико-соціальної експертизи в Україні впроваджують оцінювання повсякденного функціонування особи. Це медичний огляд, що дозволяє:
- встановити інвалідність;
- визначити потребу у медичній допомозі чи соціальній підтримці;
- ухвалити рішення щодо реабілітації або лікування.
Реформа передбачає і впроваджує електронну систему. Тобто всі дії, зокрема, призначення обстежень, процедур і рекомендацій, фіксують в електронній системі.
Хто має пройти оцінювання повсякденного функціонування?
На оцінювання можуть направити всіх повнолітніх осіб, якщо:
- Настав час для огляду, який встановила МСЕК або експертна команда для повторного оцінювання.
- Є стійке або необоротне захворювання:
- у разі проведення пацієнту однієї або кількох медичних інтервенцій (метод психологічного втручання в життя і особистий простір пацієнта для позитивних змін, – ред.) або встановлення одного чи кількох діагнозів, про які вказано в електронній системі охорони здоров’я;
- якщо людина безперервно не працює до 120 календарних днів через хворобу. Це мають підтверджувати медичні висновки про тимчасову непрацездатність;
- якщо непрацездатність була перервана, направлення здійснюють не пізніше ніж через 150 днів з початку першого періоду непрацездатності, пов’язаного з цим захворюванням;
- якщо захворювання на туберкульоз – направляють на оцінювання через 10 місяців з дня настання непрацездатності незалежно від її безперервності.
Однак, якщо стан людини передбачає гострі чи критичні ситуації, її можуть направити на оцінювання повсякденного функціонування, не очікуючи 120 днів.
Як відбувається оцінювання експертною комісією?
- Пацієнт звертається до свого лікуючого лікаря (або до голови ВЛК для військовослужбовців).
- Лікар формує електронне направлення на оцінювання;
- Експертна команда проводить оцінювання:
- очно — в закладі охорони здоровʼя;
- дистанційно — з використанням методів і засобів телемедицини;
- заочно — без особистої участі людини, лише за документами;
- виїзне — за місцем перебування або лікування людини.
Наостанок експертна комісія ухвалює рішення щодо встановлення чи продовження статусу інвалідності і повідомляє про нього.
Для кожного випадку формуватимуть експертну комісію індивідуально за допомогою засобів електронної системи.
– У лікарні, де працює оціночна команда, є адміністратор. Він має п’ять днів, отримавши від лікуючого лікаря направлення, щоб поставити пацієнта в чергу, сформувати експертну команду і повідомити пацієнта, на який день буде розгляд, – розповіла начальниця управління охорони здоров’я Черкаської ОВА Антоніна Уманець.
На розгляд справи є 30 днів. Результати мають надіслати пацієнтові у зручний для нього спосіб: електронною поштою чи звичайним листом, наприклад. Також експертні комісії мають повідомити про результат тих, хто до них скерував пацієнта.
Діагнози для заочного оцінювання:
- злоякісні новоутворення, що мають ІІІ—IV стадію (підтверджені КТ/МРТ, гістологією);
- захворювання крові та кровотворних органів;
- туберкульоз;
- хвороби, ускладнені геміплегією, параплегією або тетраплегією;
- набута відсутність кінцівок;
- стан після трансплантації органів або імплантації штучного водія серцевого ритму;
- вроджені порушення;
- хвороби печінки.
Коли можливий виїзний огляд:
- якщо людина має труднощі з пересуванням, що документально підтверджені, і не підпадає під критерії для заочного розгляду;
- коли пацієнт — військовослужбовець або учасник бойових дій, який довгий час перебуває на стаціонарному лікуванні, але при цьому його стан не відповідає критеріям заочного розгляду.
Які документи потрібні для проходження ЕКОПФО?
Особисті документи: паспорт, номер картки платника податків, військовий квиток (для військовозобов’язаних);
Медичні документи, зокрема:
- виписки з амбулаторної карти (025/о або електронної карти) або після стаціонарного лікування або втручання (форма 027/о);
- висновки лікарів і результати інструментальних чи лабораторних досліджень: документи мають містити інформацію про заклад охорони здоров’я, лікаря або лабораторію, стан пацієнта і діагноз згідно з Міжнародною класифікацією хвороб та/або зафіксовані в ЕСОЗ;
- якщо особа проходила реабілітацію в сфері охороні здоров’я, потрібно подати Індивідуальний реабілітаційний план (ІРП);
- попередні висновки і довідки МСЕК, якщо такі є.
Документи, що підтверджують причини інвалідності:
- наприклад, постанова ВЛК або рішення ЛКК про встановлену інвалідність дитині.
Хто долучений до оцінювання повсякденного функціонування людини:
- керівник закладу охорони здоров’я;
- головуючий у справі член експертної команди;
- члени експертної команди;
- адміністратор закладу охорони здоровʼя;
- медичний реєстратор.
Як пояснили у Черкаській обласній лікарні, нині експертну команду, яка оцінюватиме функціонування особи, формує керівник закладу. Згодом має запрацювати автоматичний добір фахівців через електронну систему щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
Склад комісії залежить від кваліфікації лікарів, які зможуть працювати з діагнозом пацієнта, та їхнього стажу роботи, мінімальна вимога – один рік медичної практики. У складі комісії обов’язково має бути не менше трьох лікарів, один із них – терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень пацієнта.
Хто такий лікуючий лікар?
Лікуючий (головуючий) лікар – медик, який надає спеціалізовану медичну допомогу пацієнту. Це профільний фахівець, який направляє особу на оцінювання повсякденного функціонування людини. Також він має надати необхідні медичні висновки для оцінювання.
Лікуючий лікар може бути з іншого міста, якщо він веде основне захворювання пацієнта. Також він може працювати в приватній клініці, що зареєстрована в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування.
У деяких ситуаціях роль лікуючого лікаря може виконувати сімейний лікар. Це можливо, якщо справа пацієнта вже містить усі необхідні медичні документи, і не потрібно додаткових обстежень або спеціальних знань щодо основного захворювання, або, наприклад, якщо пацієнт проживає на деокупованій території, у зоні бойових дій.
Хто такий адміністратор експертної команди?
Адміністраторами експертних команд можуть призначати медичних працівників закладу. Вони мають перевірити інформацію, що є у направленні на оцінювання, та документи, отримані через електронну систему, на повноту й відповідність вимогам.
Хто такий медичний реєстратор?
Це працівник, який реєструє в електронній системі справи щодо проведення оцінювання експертними командами, які не розглянули МСЕК і передали до закладів охорони здоровʼя.
Медзаклади в Черкаській області, де проводять оцінювання повсякденного функціонування:
- Черкаська обласна лікарня;
- Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги;
- Черкаський обласний кардіологічний центр;
- Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер;
- Черкаська обласна психіатрична лікарня;
- Черкаська Третя міська лікарня швидкої медичної допомоги;
- Смілянська міська лікарня;
- Звенигородська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування;
- Золотоніська багатопрофільна лікарня;
- Уманська центральна міська лікарня.
Скільки експертних команд працює в Черкаській області?
У Черкаській області сформували 54 експертні комісії. У них, за інформацією МОЗ, працюють понад 200 лікарів за профілями:
- загально-хірургічний;
- хірургічний;
- офтальмологічний;
- онкологічний;
- травматологічний;
- кардіоневрологічний;
- психіатричний;
- фтизіопульмонологічний;
- гематологічний.
Також читайте: СЗЧ: як уникнути кримінальної відповідальності та повернутися до військової частини.
Як експертні комісії ЕКОПФО визначатимуть діагноз для пацієнта?
На першому етапі оцінювання повсякденного функціонування особи використовуватимуть Міжнародну класифікацію хвороб (МКХ-10) і порядок оцінювання для встановлення інвалідності. Згодом має з’явитися новий опитник та оцінювання, за результатами якого сформують профіль пацієнта згідно з Міжнародною класифікацією функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Оцінювання враховуватиме як основний діагноз, так і супутні, їхній вплив на функціонування людини.
Якщо людина має низку травм або кілька супутніх захворювань, основний діагноз визначатимуть за пріоритетністю впливу на її повсякденне функціонування.
Повторний огляд
Громадянам, для яких запланований повторний огляд на початок 2025 року, продовжили термін його проходження на шість місяців від початку роботи експертних команд, тобто до 1 липня 2025 року.
Якщо потрібний переогляд групи інвалідності або виникла потреба у призначенні нових засобів, це розглянуть експертні комісії.
Водночас групи і статус інвалідності, встановлені раніше, залишаються чинними до встановленого терміну. Разом із ними залишаються дійсними всі права, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки.
Якщо не пройшли повторний огляд у 2022-2024 роках?
Повторний огляд та оцінювання повсякденного функціонування особи потрібно пройти:
- чоловікам 25-60 років з 2 або 3 групою інвалідності – з 1 квітня до 1 листопада 2025 року;
- усім іншим – до 1 квітня 2026 року.
Винятки можливі через такі причини:
- люди перебувають на територіях, на яких тривають бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
- пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось із парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
- чинні військовослужбовці, працівники поліції та СБУ – для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби.
Скільки справ надійшло в медзаклади Черкащини від МСЕК?
До експертних комісій надійшли 2600 справ до 16 січня 2025 року. Опрацювали близько 200 справ.
– На цей процес виділяють 30 днів. Це доволі проблематично, адже в нас є багато нерозглянутих справ, які передали закладам охорони здоров’я. Водночас надходять уже нові, – розповіла начальниця управління охорони здоров’я Черкаської ОВА Антоніна Уманець.
Хто перевірятиме роботу експертної команди?
Потенційно ризикову активність, оскарження та неспівпадіння рішень у результаті оскарження відслідковуватимуть у межах моніторингу, зокрема, автоматичного.
Санкції за хибні рішення передбачені законодавством.
Чи можна записати оцінювання функціонування особи?
Пацієнт має право записати процес оцінювання: обговорення та рішення експертної команди на аудіо чи відео.
Також пацієнт може запросити свого представника, який залишиться на час оцінювання. Для цього потрібно попередньо подати електронне звернення, прикріпивши його до справи до дня оцінювання.
Як оскаржити рішення експертної команди?
Розгляд скарг на експертні рішення – в обов’язках Центру оцінювання функціонального стану особи. У складі команди – лікарі з різних державних закладів охорони здоров’я. Вони розглядають звернення з усієї України.
Куди надсилати скаргу?
Скаржник або його представник має право надіслати скаргу у паперовій формі поштою до Центру оцінювання за адресою: Україна, 49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А.
Що вказувати у скарзі до Центру оцінювання?
- прізвище, ім’я та по батькові скаржника;
- адресу проживання або перебування;
- телефон та email;
- вимоги та їхнє обґрунтування;
- дату складання скарги.
Лист зі скаргою потрібно подати протягом 40 календарних днів з моменту надсилання витягу з рішення експертної команди. Якщо терміну не дотрималися через вагомі причини, можна подати клопотання про його поновлення до Центру оцінювання, а потім вже саму скаргу.
Розгляд скарги мають завершити не пізніше 30 календарних днів із дня її отримання.
Гаряча лінія МОЗ:
- 0800505201 – гаряча лінія МОЗ, куди можна звернутися за консультацією;
- 1677 – гаряча лінія НСЗУ, 0800602019 – гаряча лінія МОЗ, куди можна повідомити про випадки корупції.
Куди звертатися, якщо втратив документ про інвалідність?
Якщо людина втратила документ, який підтверджує інвалідність, дублікат можуть видати у територіальних підрозділах Пенсійного фонду України. Підставою будуть документи, що є у відповідних пенсійних справах.
Також читайте: У лютому зміняться виплати родинам зниклих безвісти військовослужбовців. Чого чекати?
Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”