Понад 800 нетверезих водіїв та більше сотні порушників комендантської години щодня: сто днів воєнного стану на Черкащині очима поліцейських 

Повномасштабна війна лише на кілька тижнів пригальмувала вчинення злочинів та правопорушень на Черкащині. Та чим спокійнішою ставала ситуація в області, тим більше до звичного способу життя поверталися не лише пересічні громадяни, а й шахраї та наркоторговці. А поряд зі звичними у довоєнне життя заголовками про викритих крадіїв чи винуватців ДТП черкащани призвичаїлися й до нових – про диверсантів, колаборантів та розкрадачів гуманітарної допомоги. 

Про те, які правопорушення найчастіше коїли на Черкащині в період воєнного стану та збільшення відповідальності за них “18000” поспілкувався у прямому ефірі з начальником слідчого управління ГУНП в Черкаській області Владиславом Вінником

Подаємо текстову версію розмови

Про спад злочинності у перші дні повномасштабної війни

У перші два тижні початку воєнних дій у нас було дуже велике затишшя. Будь-які реєстрації злочинів були майже відсутні. Цьому сприяло і введення комендантської години, і заборона продажу алкоголю. Думаю, це позитивно вплинуло на стан злочинності в регіоні. Але потім, я так розумію, деякі ділки вирішили, що можна продовжувати злочинний бізнес. 

Про порушення комендантської години

Щодо порушень комендантської години, то щоденно фіксується понад 110 таких фактів. Але нині ми маємо законодавчу колізію права. За порушення комендантської години зараз ми не можемо притягнути особу до адмінвідповідальності. Проте ми маємо право її оглянути, встановити її особу, притягнути до найближчого райвідділку. Тому, якщо хтось хоче спробувати вдачу та провести ніч у поліції, ласкаво просимо.

Але кожен наряд поліції нині інструктується таким чином, щоб особа кожної людини, яка перебуває на вулиці після 23-ої години, була встановлена, а також були встановлені причини її перебування.

Найчастіші правопорушення на Черкащині за час дії воєнного стану 

Найбільше за 100 днів воєнного стану в області було зафіксовано крадіжок, шахрайств та наркозлочинів. 

Так, усього зафіксовано злочинів:

  • пов’язаних із обігом наркотиків – 599 фактів;
  • крадіжок – понад 390 фактів;
  • шахрайств – понад 200 фактів;
  • незаконне поводження зі зброєю та боєприпасами – 78 фактів. 

Повідомлено про підозру у вчиненні цих правопорушень більше 600 особам. 

Це факти, за якими були відкриті кримінальні провадження та є відповідний результат, тобто осіб притягнуто до відповідальності.

Ми намагаємося утримувати оперативну обстановку регіону. У зв’язку з тим, що приїхало багато внутрішньо переміщених осіб, ми розуміємо, що населення міста Черкаси збільшилося на понад 90 тисяч осіб. До нас приїжджають різні люди: як законослухняні, так і ні. Тому зараз усі служби націлені на те, щоб превентивно виявляти ці факти та не давати злочинності розповсюджуватися або припиняти злочинні дії, якщо вони вже відбулися. 

Про кількість нетверезих кермувальників та вилучених автівок

Нарядами груп реагування патрульної поліції спільно із ГУНП було зафіксовано 827 фактів керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння. За всіма цими фактами складено адмінпротоколи. 

Слід зазначити, що з початку введення воєнного стану 40 автомобілів було вилучено на користь ЗСУ. Вилучення відбувається за рішенням обласної військової адміністрації. 

Зараз кожна особа, яка сідає за кермо в стані сп’яніння, має знати, що вона не лише сплатить штраф та позбудеться водійського посвідчення, а ще й може бути вилучено її автомобіль. 

Чи можна військовим зупиняти автівки для видачі повісток?

Зараз усі автомобілі, які зупиняють на блокпостах, зупиняються працівниками поліції. І це – законно. Якщо під час перевірки біля нас перебувають військовослужбовці чи воєнком, який вручає повістку,  це також законно. Зупиняти автомобіль серед міста – я не бачив таких фактів, щоб військові зупиняли. Скоріше за все, це здійснюються відповідні рейди спільно з працівниками поліції. І тоді так, це законно. 

Про збільшення відповідальності за злочини під час воєнного стану

Від початку воєнних дій змінилося законодавство. Насамперед це стосується Кримінального процесуального кодексу та Кримінального кодексу України. Зокрема, було видано норму щодо вчинення злочину під час воєнного часу. Так, якщо раніше громадянин міг вкрасти пляшку горілки й просто сплатити за це штраф, у теперішній час за це передбачена відповідальність від 5 до 8 років позбавлення волі. Тобто суттєво збільшено відповідальність. Це стосується і крадіжок, і шахрайств, і грабежів та розбоїв.

складність документування наркозлочинів

Щодо продажу та реалізації амфетаміну та інших наркотиків. На жаль, специфіка цих злочинів говорить про те, що їх необхідно документувати. Це досить тривалий процес: від початку реєстрації злочину до проведення заходів, які передбачає Кримінальний процесуальний кодекс, зокрема слідчо-розшукових та негласних заходів. Тому, якщо ми бачимо, як хтось на вулиці розповсюджує наркотики, досить часто він притягується до відповідальності лише за їхнє зберігання. У цьому випадку ми не можемо довести чи задокументувати факт збуту. Тому в нас є дуже багато фактів злочинів щодо зберігання наркотиків. 

Щодо виявлення злочинів із реалізації наркотиків – ми працюємо. Нині за фактом збуту та зберігання наркотиків виставлено понад 300 підозр. Зокрема, у цьому році до суду направлено справу щодо організованої злочинної групи, яка займалася виготовленням та збутом наркотичних речовин. 

Про виявлення підозрілих осіб, які могли бути причетними до диверсійних дій

Підозрілих осіб ми виявляємо на постійній основі. Для цього нині у нас працює 17 блокпостів. Проте не всі підозрілі особи є злочинцями. 

Так, на блокпостах осіб в автомобілях ми перевіряємо за відповідними ознаками: або це особи з іншого регіону, або значна кількість чоловіків в автомобілі, або імовірна причетність автомобіля до злочину. У таких випадках ми перевіряємо автомобільні термінали, документи осіб, фактично оглядаємо транспортний засіб. Якщо в особи ми виявляємо заборонені предмети – зброю чи наркотики – вона притягуються до кримінальної відповідальності. Якщо ж ми виявляємо осіб, які підозрілі щодо диверсійної роботи чи можуть бути причетні до ДРГ, їх ми передаємо співробітникам СБУ, які здійснюють відповідні заходи. Нині ми маємо 10 осіб, які були передані СБУ. Це були черкащани та жителі інших регіонів України. 

Чи допомагають звернення черкащан виявляти диверсантів?

У нас дуже багато звернень від громадян. Люди намагаються дзвонити та проявляють свідомість, але ми перевіряємо цих осіб і максимум, до чого вони можуть бути причетні – це скоєння крадіжок чи інших злочинів. Нині ми не маємо жодного відкритого кримінального провадження щодо диверсійних дій або колабораціоналізму за фактом звернення громадян. Так, ми маємо виявлення інших видів злочинності за допомогою звернень, проте щодо військових злочинів – ні. Водночас хочу зазначити, що будь-яке таке повідомлення, перш за все, підлягає розгляду СБУ. Тобто це їхній напрямок роботи. 

Скажу відверто, завжди повинно бути раціональне зерно. Якщо людина звертається й ми бачимо, що підозріла особа перебуває на вулиці в комендантську годину чи приїхала з іншого регіону й поводиться зухвало, чи перебуває біля об’єкта критичної інфраструктури, це доцільне звернення. Водночас на початку воєнних дій було дуже багато звернень щодо автівок з інших регіонів. Таких звернень було дуже багато, але це були ВПО, які просто намагатися втекти від війни. Це трохи відволікало, але це наша робота. Ми перевіряємо, дивимося по наших внутрішніх базах та зіставляємо з обставинами, які є насправді. Тому це нормально. 

Чи скоюють правопорушення ВПО?

Злочини скоюють як місцеві, так і внутрішньо переміщені особи. Наприклад, нещодавно ми затримали двох осіб із Сєвєродонецька, які займалися шахрайством за методом “ваш син у лікарні”. Вони телефонували соціально захищеним верствам населення та намагалися вмовити їх передати гроші. Таких епізодів було зафіксовано в нашій області більше шести. Сума збитків – 550 тисяч гривень. Ці особи були затримані на гарячому, їм оголошено про підозру. Раніше вони вже притягувалися до відповідальності за аналогічні злочини. Сподіваємося, що вони будуть під вартою. 

Проте й черкащани скоюють злочини. Це звичайне суспільство, де є гарні, а є погані люди. 

Найчастіші правопорушення, які фіксують на блокпостах

Нині в області працюють 17 блокпостів, які належать до зони відповідальності органів Нацполіції. У перший місяць воєнних дій їх було набагато більше, але потім була проведена оптимізація. Блокпости перекривають основні шляхи області за всіма напрямками. Думаю, їхня робота є досить ефективною. Так, за сто днів повномасштабної війни на них було зафіксовано 215 порушень чинного законодавства. Зокрема: 

  • 26 транспортних засобів перебували в розшуку;
  • 6 транспортних засобів зі зміненими номерами агрегатів;
  • 19 фактів порушень законодавства щодо водних біоресурсів та інших ресурсів;
  • 50 фактів незаконного зберігання наркотичних засобів;
  • 10 фактів перевезення зброї;
  • 12 фактів перевезення підакцизних товарів;
  • 82 факти керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

Десятеро підозрілих осіб, виявлених на блокпостах, були передані СБУ.

Як бачимо, робота блокпостів доцільна. У теперішній час вони виконують функцію превенції, тобто попередження злочинів. 

Про відкриті ГУНП провадження щодо воєнних дій в Україні

У нас зафіксовано 260 злочинів щодо воєнних дій. Це злочини, пов’язані зі зникненням безвісті військових та цивільних, злочини щодо фактів загибелі військових та цивільних, злочини, пов’язані з порушенням умов ведення війни. 

ВПО звертаються до нас із різноманітними заявами, пов’язаними зі зникненням чи пошкодженням майна, зниклими безвісти близькими.

Якщо це можливо на нашій території, ми встановлюємо особу та обставини злочину. Також відбираємо в близьких ДНК-профіль, який потім розміщуємо в базах даних, які є в системі МВС, системі науково-дослідних інститутів. Потім, якщо прийде час, будемо порівнювати ДНК із тілами загиблих, яких знаходять на окупованих чи деокупованих територіях. 

Алгоритм звернення до поліції, якщо зник хтось із рідних чи близьких

Алгоритм дій нині передбачає таке: особа може звернутися телефоном за номером “102” чи прийти до найближчого райвідділку зі зверненням, у якому вказані всі обставини. Сто відсотків звернень вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань із відповідною правовою кваліфікацією і ми розслідуємо ці злочини. Нині наказом ГУНП створені відповідні слідчі групи, до яких входять найбільш досвідчені слідчі. Ці групи працюють  у цілодобовому форматі.

Якщо в когось виникають питання, будь ласка, ви можете звернутися за телефоном 068 510 96 71 або 39-35-07 за роз’ясненнями щодо питань подання звернення з цього приводу. 

Щодо незаконного перепродажу пального

Зараз законодавець відпустив ціни на пальне у вільне плавання, тож якщо раніше за це була адміністративна відповідальність, то нині відповідальність не передбачена. Проте ми працюємо над тим, аби жодна АЗС не перепродувала паливо й не завищувала ціни. Проводимо превентивну та роз’яснювальну роботу. Водночас на виклики щодо незаконного перепродажу пального реагуємо та проводимо відповідні бесіди з керівництвом усіх АЗС.

Якщо факти збуту підакцизних товарів встановлюються, їх ми передаємо до Бюро економічної безпеки. 

Про переведення поліцейських з інших регіонів

Нині стан забезпечення кадрами у нас є такий, яким був і до воєнного стану. Це більше 400 посад у ГУНП. У теперішній час діяльність поліцейських комісій, які призначали, тимчасово зупинена у зв’язку зі змінами в законодавстві та воєнним станом. Усі ті особи, які вже були призначені та проходили навчальну підготовку, зараз призначені на посади. 

Нині ми маємо більше 50 рапортів щодо призначення на посади від співробітників з регіонів, які є тимчасово окупованими чи де тривають активні бойові дії. На теперішній час із них призначені лише троє осіб. Ще 47 чоловіків нині проходять спеціальну перевірку, після проходження якої керівництво ГУНП ухвалить рішення щодо призначення чи непризначення їх на відповідні посади. Така перевірка може тривати до місяця. 

Про позицію щодо вільного володіння населення зброєю

Участі у відповідному опитуванні в Дії я не брав. Але, на мою думку, під час воєнного стану і так дуже багато зброї видано цивільним особам, тож зараз питання вільного володіння нею є недоцільним. 

Мабуть, це питання має порушуватися після нашої перемоги. Тоді потрібно зібрати всю зброю, яка була видана, та виробити такий законодавчий алгоритм, щоб вона потрапляла в руки перевірених громадян, які є законослухняними. Перевірка має бути значно суворішою, ніж зараз. 

Дивіться відеоверсію інтерв’ю:

Підписуйтесь на сторінку “18000” і витрачайте час у мережі із користю


Матеріал підготовлено в межах проєкту “Громадськість за демократизацію“, який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *