Відновлення цивільних після травми в лікарні інколи триває до п’яти днів. У військових реабілітація може затягнутися від місяця-півтора до року і більше.
Про це в подкасті “Тру сторі. Війна” розповів черкаський реабілітолог Юрій Зайцев.
– Реабілітація і травма у цивільних і військових різні. Якщо у цивільного пацієнта перелом шийки стегнової кістки, золотий час – це перші 24-48 годин, щоб його прооперувати. Він поступає, далі – обстеження, чи немає супутніх хвороб, пацієнта беруть в операційну, оперують, на ранок ми вже сідаємо, згинаємо ногу. Після обіду, якщо показники в нормі, можемо трішки рухатися. Три-п’ять днів і виписуємо пацієнта додому, якщо показники хороші й родичі знають, що робити далі вдома, – пояснює Юрій Зайцев. – Йдеться про швидку операцію та відновлення, хоча є різні травми й різний час відновлення.
Водночас лікування і реабілітація військових – це важкий і тривалий процес. Одразу забруднену рану не оперують, потрібен час на те, щоб її почистити, полікувати й заживити. Лише тоді лікарі беруться за відновлення.
– Військові потрапляють із посадок, бліндажів. Мають відкриту рану, перелом кістки, в ній земля, осколки, бруд. Далі триває евакуація, стабілізація, потім до нас. Рану загально очистили, бо все робиться швидко, а ми вже бачимо, що там запалення, бруд, нагноєння. Це все треба очистити, закрити рану, буває, що потрібна пересадка шкіри. Коли все більш-менш зажило, це може бути від кількох тижнів до місяців, лікарі беруться за перелом, за кістку, за відновлення і потім оперують, далі реабілітація. Вона в рази важча, ніж у цивільних: пацієнт міг місяць пролежати, якщногу в коліні на 20-30 градусів згинати, то виникає больовий синдром, атрофія м’язів, кінцівка вже не функціональна, – розповідає Юрій Зайцев.
За його словами, загалом реабілітація військових займає від місяця-півтора до року і більше.
Переглянути цей допис в Instagram
Також читайте: “Витративши гроші на асфальт, ти вбив своїми руками, може, й тисячу людей”, – черкаський стоматолог про евакуацію з фронту.
Єдиний телеграм-канал новин у Черкасах, новинам якого можна довіряти. Підписуйся на “18000 | Шо там у Черкасах?”.