Хто хоче очолити черкаський госпіталь
У Черкаській обласній раді тривають конкурси на визначення директорів низки комунальних закладів обласного підпорядкування. Вони переважно відбуваються без конкуренції та інтриги, коли перемогу здобувають попередні керівники. Втім, схоже, є виняток – це обласний клінічний госпіталь для ветеранів, де може буде справжній конкурс. Хоча є сумніви, що він задовольнить усіх.
Про це пише “18000”.
Що за об’єкт?
Обласний клінічний госпіталь багато років слугував своєрідним “пансіонатом” для ветеранів переважно Другої світової війни, а також імперіалістичних війн, які вів Радянський Союз у різних куточках світу в другій половині 20-го сторіччя. Нині ж ситуація змінилась. Після початку російсько-української війни ситуація дещо змінилася, проте несуттєво. Нині ж, на третій рік повномасштабного вторгнення, реабілітацію та відновлення у цьому закладі проходить велика кількість ветеранів та учасників російсько-української війни.
Водночас, окрім як безпосередньо визначеної статутом мети діяльності, заклад має ще низку публічно прихованих і неочевидних функцій та активів, за контроль над якими, схоже, може розгорнутися боротьба. Зокрема, йдеться про об’єкти нерухомості та коштовні земельні ділянки у центральній частині Черкас, які нині вже не використовують, і їх можуть готувати до відчуження з урахуванням інтересів різних політично-бізнесових груп. Про це розповідають “18000” співрозмовники, зокрема депутати Черкаської обласної ради, представники місцевого політикуму та бізнесу, а також учасники конкурсу.
Крім того, повоєнне відновлення держави передбачає суттєве зростання коштів на реабілітацію військовослужбовців. Тож флагманом та одним із своєрідних бенефіціарів цього процесу в перспективі років може стати саме госпіталь. Нині ж Черкаська обласна військова адміністрація проводить коштовну реконструкцію одного з корпусів цього закладу, яка поки далека до завершення.
Хто нині очолює обласний клінічний госпіталь для ветеранів?
У 2024 році був завершений попередній конкурс на посаду директора цієї установи, в якому переміг В’ячеслав Миколаєнко. Раніше він працював директором Черкаської міської дитячої лікарні та пройшов шлях медика в одному з бойових підрозділів. Але його кандидатуру не підтримала більшість депутатів Черкаської обласної ради, тому у закладі призначили виконувачем обов’язків чинного на той момент директора, а саме Володимира Казмірука, який багато років працює на різних посадах у цій установі, втім на конкурс не подавався. Не подавався на цьогорічний конкурс і попередній переможець – ветеран В’ячеслав Миколаєнко, якого минулоріч не підтримали депутати.
Хто претендує на посаду та що відомо про кандидатів?
Відповідно до інформації з реєстру декларацій, а також коментарів учасників процесу визначення переможця конкурсу, свої кандидатури подали п’ятеро претендентів. Це є своєрідним “рекордом” серед решти оголошених конкурсів. Так серед претендентів – Іван Будяк, Анатолій Борозенець, Володимир Брожик, Руслан Дмитренко та Костянтин Червоненко. Про бекграунд кожного з них “18000” розповідає нижче. Зазначимо, що відповідно до особливостей організації конкурсу віднайти перелік кандидатів на сайті самої Обласної ради – неможливо.
Іван Будяк
До повномасштабного вторгнення Іван Будяк працював на посаді директора скандально відомого черкаського комунального підприємства “Черкасиінвестбуд”, яке місцеві політики та чиновники використовують для непрозорого розподілу коштовних земельних ділянок. Це підприємство неодноразово фігурувало у розслідуваннях “18000”, зокрема і тоді, коли його очолював Будяк.
Після початку повномасштабного вторгнення Будяк став до лав Збройних сил України, де служив у складі однієї з бойових бригад. Згодом він був демобілізований за сімейними обставинами і повернувся до роботи на комунальному підприємстві “Черкасиінвестбуд”, але вже на посаду заступника директора цієї установи. Зазначимо, що Будяк раніше був депутатом Черкаської міської ради, обраним від політичної сили “Радикальна партія Олега Ляшка”. Також він є близьким родичем впливового місцевого політика й депутата Черкаської обласної ради від фракції “Батьківщина” Віталія Чена. За своєрідним розподілом влади у стінах Черкаської обласної ради саме представники цієї політичної сили мають вплив на організацію та проведення конкурсних відборів, проте ці результати не завжди підтримують їхні колеги з інших політичних сил під час голосування у сесійній залі.
У коментарі “18000” Будяк розповів, що вважає що такий заклад, як військовий госпіталь, має очолювати військовий або колишній військовий:
– Такі підприємства по всій Україні потребують втручання туди та нагляду військового, безпосередньо, який брав участь у бойових діях. Треба, щоб всю увагу максимально приділяли військовим, які, не дай Бог, опиняться у подібних закладах, – сказав Будяк.
Також у відповідь на запитання журналіста “18000” Будяк повідомив, що не має вищої медичної освіти, втім вимогами конкурсу вона не передбачена.
Руслан Дмитренко
Ще одним кандидатом на посаду, що раніше не пов’язаний з медициною, втім пов’язаний із військом, є Руслан Дмитренко. З 2016 по 2021 рік Дмитренко очолював черкаський муніципального ЦНАП, куди його призначив Анатолій Бондаренко після перемоги на місцевих виборах і обрання на перший термін мерства. Після ж переобрання Бондаренка у 2020 році Дмитренка звільнили, а на його місце прийшов Олег Ткаченко. Після цього Дмитренко зник з публічної площини, час від часу коментуючи події в місті у соціальних мережах та критикуючи дії місцевої влади. У 2022 році Дмитренко також став до лав Збройних сил України, але нині також демобілізований. Причини демобілізації Дмитренка невідомі, втім у коментарі “18000” він зазначив, що хоче очолити заклад, бо має відповідний досвід спілкування з військовими, зокрема і пораненими:
– Я неодноразово дивився в очі тим, хто віддав здоров’я на цій війні. Хочу подивитися, чи готове суспільство до того, що подібний заклад може очолити не медик. Бо у нас прийнято, що на подібні посади мають претендувати лише люди з медичною освітою. Якщо глянути на таких кандидатів у списку претендентів, то вони готові служити владі, але чи готові вони служити тим, кого лікуватимуть? Я не впевнений, – зазначив Дмитренко.
Загалом Дмитренко невисоко оцінив власні шанси на перемогу, проте сказав, що хоче оцінити перебіг конкурсу. І чи справді кандидата обиратимуть прозоро та відкрито, чи призначать, зі слів Дмитренка, кулуарно, а конкурс матиме формальний характер. Також у коментарі “18000” претендент згадав за ділянку у центрі Черкас, на забудову якої, з його слів, мають плани місцеві бізнесмени.
Костянтин Червоненко
Свою кандидатуру для участі у конкурсі подав також і місцевий лікар Костянтин Червоненко, який уже брав участь у подібному конкурсі минулоріч. Тоді його кандидатуру не підтримала конкурсна комісія, яку очолював депутат Черкаської обласної ради і заступник її голови Михайло Мушієк.
“18000” також звернулися за коментарем до Червоненка, але він відмовився, зазначивши, що поки рано будь-що коментувати.
Відповідно до декларації кандидата на посаду директора закладу, у 2024 році Костянтин Червоненко працював в одному із польських державних товариств, пов’язаних із наданням медичних послуг, а ще раніше декларував доходи від компанії-виробника спеціального медичного харчування та препаратів.
Володимир Брожик
Ще одним кандидатом на посаду очільника госпіталя, який має багаторічний чиновницький досвід і досвід роботи у медичній галузі та медичних установах, є Володимир Брожик. Раніше він очолював обласне управління охорони здоров’я, а також Черкаський обласний госпіталь для ветеранів. У 2010 році Брожика обрали до Черкаської обласної ради за списком “Партії регіонів”, у якій він перебував до подій Революції Гідності. Після 2014 року Брожик у публічній політиці помічений не був та згодом очолив Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України в Черкаській області.
Зазначимо, що нині у пресі збереглось небагато згадок про діяльність Брожика на посаді очільника обласної медицини. Втім можна знайти записи виступів, на яких він називає тодішнього очільника обласної державної адміністрації “Героєм України”, а також вихваляє політику президента Януковича.
– Брожик запровадив тоді в області політику поклоніння особі, що займає вищу посаду, – розповідає тодішня депутатка та колега Брожика в сесійній залі Любов Майборода. – Зараз переживають реінкарнацію багато подібних персонажів і я не впевнена, що наша країна заслуговує на те, аби вони це робили. Я думаю, що є більш достойні люди.
Водночас інший співрозмовник “18000”, який також був депутатом Черкаської обласної ради і добре обізнаний із галуззю, розповів, що вважає Брожика компетентною людиною. А ще – одним з кращих очільників обласної медицини за багато останніх років, який намагався балансувати між вимогами політичного керівництва області та держави і потребами галузі.
Сам Брожик від коментарів відмовився, лише підтвердивши, що подав власну кандидатуру на посаду.
Анатолій Борозенець
Ще один досвідчений представник медичної сфери серед кандидатів на посаду очільника закладу – Анатолій Борозенець. Він протягом багатьох років очолював обласний наркологічний диспансер. Минулого року цей заклад ліквідували, приєднавши до іншого – Черкаського обласного психіатричного диспансеру, відповідно, Борозенець втратив посаду.
Зазначимо, що у 2024 році Соснівський районний суд Черкас розглядав кримінальну справу за обвинуваченням Борозенця у нібито порушенні правил обігу наркотичних засобів. За версією слідства, він нібито дозволив видати наркотичні препарати особі, яка не мала відповідного права та не здійснювала нагляду чи опіки за хворими, які перебували на лікуванні у закладі. Проте того ж року справу закрили через звільнення Борозенця і через те, що ця його дія перестала бути суспільно небезпечною.
Нині ж він працює у закладі, який бажає очолити, зважаючи на його участь у конкурсі. У коментарі “18000” Борозенець свої наміри підтвердив:
– Які у мене очікування від конкурсу? Як і кожен, хто бере участь – бажаю перемогти.
Крім того, він переконаний, що очолювати подібні установи має насамперед людина з медичною освітою.
– Медицина – це єдина галузь, вона має свої стандарти та методи, знання яких необхідні для, зокрема, реабілітації. Тому переконаний, що тут має працювати людина насамперед із медичною освітою, а вже потім ветеран чи не ветеран, – каже Анатолій Борозенець та додає, що нині працює у закладі, тому знає його проблеми та потреби, тож нібито одразу може бути ефективним на посаді очільника.
Хто і коли обиратиме переможця?
Відповідно до розпорядження голови Черкаської обласної ради Анатолія Підгорного, у складі конкурсної комісії з обрання кандидата на посаду директора комунального закладу – 10 людей. На відміну від багатьох інших схожих комісій і тих, що були у попередні роки, нині серед цієї десятки немає жодного депутата Черкаської обласної ради або ж публічного політика. Очолює комісію Антоніна Уманець – теперішня очільниця обласного управління охорони здоров’я.
Звертає увагу той факт, що до складу комісії не увійшов жоден ветеран чи представник ветеранської організації. Водночас серед представників громадськості – відомі черкаські громадські діячі Володимир Мамалига та Юрій Путря, а також бізнесмен Ігор Тиховод. Також у комісії як нібито представник антикорупційної організації – Нікіта Наливайко. Віднайти в публічному просторі інформацію про його антикорупційну діяльність не вдалося. Проте громадську організацію, яку він нині представляє, раніше очолював Олександр Джур – помічник народного депутата Олега Арсенюка, а також очільник обласного центру зайнятості.
Також у комісію від громадськості обраний Валентин Дем’яненко, який очолює нещодавно створену громадську організацію “Федерація водних видів спорту та спортивної реабілітації в Черкаській області”. Решта членів комісії представляють трудовий колектив або ж є профільними чиновниками.
Засідання з визначення переможця має відбутися 23 травня у приміщенні Черкаської обласної ради. У разі успішного завершення конкурсу і визначення переможця – його кандидатуру винесуть на розгляд сесії Черкаської обласної ради, а депутати своїм рішенням мають затвердити призначення.
А якщо переможця не оберуть або ж депутати не зможуть набрати необхідну кількість голосів, аби підтримати обраного кандидата, тоді право призначити виконувача обов’язків директора закладу матиме голова Черкаської обласної ради. Так відбулося після попереднього конкурсу. Переможцю треба “сподобатися” не лише формально “аполітичній” конкурсній комісії, а і депутатам, що, зважаючи на напружену ситуацію в обласній раді, може бути проблемно. Водночас проведення подібних конкурсів досить часто і генерує подібну напруженість серед обранців, яка після завершення всіх публічних та кулуарних перепетій і “узгодження” переможців спадає.
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Читайте також: У Черкасах “тестують” коштовний томограф, який понад два роки припадав пилом.
Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”.
Одні «достойники» серед претендентів🤬
Так багато кандидатів і всі зашкварні. Це жах.
У коментарі “18000” Будяк розповів, що вважає що такий заклад, як військовий госпіталь, має очолювати військовий або колишній військовий:
– Такі підприємства по всій Україні потребують втручання туди та нагляду військового, безпосередньо, який брав участь у бойових діях. Треба, щоб всю увагу максимально приділяли військовим, які, не дай Бог, опиняться у подібних закладах, – сказав Будяк.
Почали органи кошмарити і Іван прилаштувався в ЗСУ, десь недалеко, щоб не більше 20 хвилин з дому їхати.
Потім тихенько списався через декілька місяців по лівій інвалідності жінки (умовно).
Тепер розповідає про бойовий досвід, окопи, танки гриз, як барбарис. З нього такий же воїн, як і керівник комунального підприємства.
Реально, із рядів цих корупціонерів, пішли воювати 1/10.
Звідки така «обізнаність»?
Так це звичайне кліше. Алгоритм, по якому переміщається ла**о по трубам. Думаєте комусь потрібно придумувати велосипед?
Взяти Савіна, для прикладу. “Прослужив” в теробороні на посаді начальника служби інфраструктурного забезпечення рік, зробив все, що потрібно було і повернувся в міську раду.
Мельник теж примазався в тероборону, розпродував гуманітарку. Зараз, доречі, призначений директором в Черкасиінвестбуді, продовжує справу Івана по розкраданню землі черкаської громади.
І це тільки те, що відомо пересічному громадянину із публічних джерел. І це ще скільки я упустив.
Просто потрібно хоч іноді цікавитись чимось, крім телемарафону.
Ваша обізнаність вражає — майже як у слідчого, тільки без доказів. Якщо є джерела — буде цікаво ознайомитись, бо поки що це звучить більше як творче припущення, ніж аргумент.
Про кримінальні провадження і дерибан землі не одна стаття на цьому порталі була. Скористайтесь пошуком.
За Мельника згідна, фальшива людина
Дмитренко ні в якому разі.
Не згідна. Як на мене, то саме Дмитренко серед всих гідний. На лапу не брав. Має честь і гідність.