Руйнування готелю в Черкасах. На які виплати можуть розраховувати черкащани?

будівля з готелем в Черкасах

Уранці 21 вересня росіяни завдали ракетної атаки по Черкасах. Бойова частина ракети знищила частину п’ятиповерхової будівлі в центрі міста. Її третій і частково другий поверхи раніше орендували під готель “Центральний”. Двома поверхами вище розміщувалися офіси, а на першому поверсі – магазини. Нині в будівлі “діра”, а на місці її добудови-ресторану залишився лише підвал. 

Після влучання уламка загорілися павільйони ринку, що стояли поряд із будівлею. У сусідніх житлових будинках від вибухової хвилі повилітали вікна, подекуди двері. Тоді постраждали одинадцять людей, тринадцять довелося евакуювати, одну людину діставали з-під завалів.  

Оговтавшись після трагедії, місцева влада ухвалила рішення про допомогу містянам. Жителі Черкас, майно яких пошкодила росія, отримали можливість на компенсацію коштів за встановлення вікон. А для підприємців взялися розробляти муніципальну програму підтримки. Такого досвіду на той момент не мало жодне місто України. 

Нині, через два місяці після ракетної атаки, в центрі міста люди продовжують торгівлю, щоправда з землі чи столиків. За спинами продавців усе та ж зруйнована будівля. На проїзній частині вулиці, де був готель, ще можна знайти дрібки скла. У житлових будівлях неподалік подекуди побиті шибки або рами взагалі без скла. 

роботи на місці обстрілу в Черкас

Ми поспілкувалися з жителями Черкас, чиї оселі постраждали внаслідок обстрілу, з бізнесменами, які мають втрати, а також отримали коментарі від міської й обласної влади. Чи відновлюється місто після російської атаки та які зміни відбулися за два місяці по тому – далі в матеріалі.

Як щодо відшкодувань містянам? 

У квартирі жительки Черкас Ніни Мазій вибухова хвиля вибила п’ять вікон у кожній із кімнат і на балконі, а ще двері у туалет і ванну. На встановлення нових вікон у кімнатах жінка з чоловіком чекали 20 днів. Пані Ніна каже, тоді жили “наче на дорозі”. Необхідну суму для заміни вікон за власний кошт допомагали збирати навіть родичі. 

– Відразу після вибуху приїхали представники міської ради і соцслужб. Не треба було нікуди йти. Вони зробили копії потрібних документів, зафіксували все, – розповідає черкащанка. 

Оскільки житло Ніни Мазій постраждало більше за інші, вона й отримала відшкодування одною з перших. Каже, що невдовзі після встановлення вікон надійшла повна компенсація у 54 500 гривень. 

– Вікна хороші, не задуває тепер. Міська рада уклала договір із фірмою. То її працівники зробили виміри, замовили вікна і поставили їх. За це й компенсували гроші, – розповідає пані Ніна. – Добре, що за вікна повернули гроші, бо не було б чим розраховуватися за інший ремонт стіни, укосів. 

Будинки після обстрілу в Че

Фото: Суспільне

Водночас балкон черкащанки вже замело снігом, вікна туди за міською програмою не встановили. Аналогічну проблему має й пані Ірина (своє прізвище вона відмовляється називати). Каже, що доведеться відновлювати скло на балконі самотужки. 

У мене залишаються пошкодженими вікна на балконі й кватирка в кімнаті. Одразу написала заяву про компенсацію: приходили до мене, зафіксували все, записали телефон. А потім відмовили. Сказали, що вікнами на балконі не займатимуться, розповідає пані Ірина. Зараз вікна й кватирка не засклені. Буду своїми силами відновлювати: скло в мене є, звертатимуся до когось зі знайомих.

Жителька Черкас Світлана Зганяйко також звернулася за компенсацією в міську раду і до держави через програму єВідновлення в “Дії”. В її помешканні теж пошкоджені вікна. 

Я подала заяви, але поки не обрала, які вікна ставити, тому кошти від міста не отримувала. Знаю, що сусідам, які вже змінили вікна, надійшли компенсації. Вони додатково надавали документи від фірми, що займалася встановленням, каже черкащанка. На компенсації єВідновлення ще чекаю. 

Фінансова підтримка від міської ради черкасцям: як це працює?  

Через сім днів після обстрілу в міській раді Черкас ухвалили перше рішення про допомогу містянам. Чиновники внесли зміни до міської соціальної програми “Турбота”. А під час сесії міської ради, що відбулася 28 вересня, депутати знайшли на підтримку людей п’ять мільйонів гривень. Завдяки цим рішенням черкасці, в оселях яких були пошкоджені вікна, отримали можливість претендувати на одноразову виплату. Виняток – громадяни російської федерації. 

Передбачено, що від одного домогосподарства за отриманням грошової допомоги може звернутися одна особа – це або власник житлового приміщення, або довірена особа. Документи для відшкодування коштів містяни мають подавати до департаменту соціальної політики. Час, в який можна це зробити, обмежений – до 1 грудня цього року. 

За складання акту обстеження та визначення розміру компенсації відповідальний інший департамент – житлово-комунального комплексу. На цьому етапі чиновники враховують площу пошкоджених вікон та вартість заміни одного квадратного метра. 

вікна

Потім на підставі документів, що надали містяни, та акту обстеження департамент соціальної політики готує розпорядження про спрямування коштів, що є підставою для перерахування виплат на рахунки отримувачів.

У міській раді повідомили, що за компенсацією вже звернулися 143 особи. Проте не всі з них отримали кошти. Дев’ятьом відмовили. Пояснюють, що за програмою отримати грошову допомогу можна лише на заміну пошкоджених вікон. Водночас комісія за заявами громадян встановлювала пошкодження скла на балконі, але пошкоджених вікон, що потребують заміни, не виявляли.

Перші виплати черкасцям надійшли 26 жовтня. Станом на 17 листопада одноразову грошову допомогу отримали 92 місцеві жителі. Загальна сума, спрямована їм, становить 1 775 765 гривень. 

Як щодо відшкодувань бізнесменам? 

Черкащанка Світлана Зганяйко також має збитки після обстрілу як підприємиця. Приміщення, що в її власності, розташовані в будинку, сусідньому із зруйнованою будівлею.  

Були пошкоджені вікна. Весь удар взяли на себе ролети, тому склопакети просто випали на вулицю. Також скло на вхідних дверях не витримало, пригадує жінка. Упродовж тижня після обстрілу між жителями цих будинків, які постраждали, відбулися збори. Ми писали заяви про відшкодування, були й представники влади. Але потім нас попередили, що виплати передбачені лише для містян, а не бізнесу. 

Вітрина магазину в Черкасах

За словами продавчині магазину, якому надає приміщення підприємиця Світлана Зганяйко, роботу не припиняли навіть у день обстрілу. З часом вікна закрили OSB-плитами, а ролети полагодили.

Я маю невеликий дохід від оренди, тому за свій кошт встановити нові вікна не можу. Мені виставили рахунок на 105 тисяч гривень, тому поки що обмежилися OSB-плитами, які обійшлися в 20 тисяч, розповідає пані Світлана. Ми все ж очікуємо на компенсацію, щоб встановити вікна. Якщо її не буде, то стоятиме все так до закінчення війни. 

Також читайте: Третина позаду. За тиждень черкащани зібрали мільйон на дрони та евакуаційні авто.

Представник власника будинку, в який влучила бойова частина російської ракети, Віталій Нещадов каже, що постраждали всі п’ять поверхів, проте в одній частині будівлі. В іншу ж можна потрапити, там нині працюють будівельники й охоронці. 

– Одна частина будівлі – аварійна, туди не можна заходити, вона зачинена. Там досі висить плита, її можна побачити з вулиці. З речей орендарів, що там були, згоріло все: обладнання, комп’ютери, меблі. В іншій частині зараз триває ремонт: відновлюємо вікна з другого до п’ятого поверху й двері, що повилітали чи погнулися, подекуди плитку. На це вже витратили пів мільйона гривень, – пояснює Віталій Нещадов. 

Представник підприємця розповів, що за підрахунками рятувальників на відновлення всієї будівлі потрібно близько 70 мільйонів гривень, із яких близько 16 мільйонів – демонтажні роботи. Однак чи можна відбудовувати всі приміщення, поки невідомо. Потрібні результати експертизи.

– Із необхідними заявами ми зверталися всюди, куди можливо, впродовж тижня після обстрілу. Але досі нічого не вирішено з експертизою, результати якої визначать, чи можна далі експлуатувати вцілілу частину будівлі, будуть відомі рекомендації та статус щодо зруйнованої частини. Ця процедура коштує грошей, яких у міському бюджеті немає. Власнику це обійдеться в близько 270 тисяч гривень, – розповідає Нещадов. – Також зверталися, щоб призупинити нарахування плати за землю й нерухомість. Офіційної відповіді ще не отримали. 

Кімната готелю

Окрім як від міської влади, власник будівлі намагався отримати допомогу від держави. Але й тут порадили очікувати перемоги України й розраховувати на репарації від росії. Відсутню підтримку бізнесу чоловік пояснює тим, що в Україні не існує закону, який би це регулював. 

– Ми просимо в мерії допомоги в проведенні експертизи, бо без цієї процедури немає поняття, як рухатися далі. Чекаємо, хоча жодних термінів нам не озвучували. Потрібна допомога і з тим, щоб розібрати пошкоджену частину будівлі: залучити людей, техніку, зробити демонтаж, – каже Віталій Нещадов. – Хотілося, щоб багато питань вирішувалися автоматично: будівля зазнала пошкоджень, що унеможливлюють її експлуатацію, – це видно, чому ми маємо писати заяву, щоб призупинили сплату за землю й нерухомість. 

Ту частину будівлі, що встояла після обстрілу, відновлюють власним коштом. Проте, коли тут зможуть працювати орендарі – невідомо.

Про відшкодування коштів для бізнесу оголошено, але допомогу від міста ще ніхто не отримав. Чому?

Разом зі спрямуванням п’яти мільйонів гривень для підтримки містян місцеві депутати проголосували за виділення такої ж суми для бізнесу, який постраждав через обстріл рф. На той момент, через тиждень після обстрілу, влада виявила 50 таких підприємців. Тоді обіцяли, що кожен бізнесмен зможе отримати до 100 тисяч гривень допомоги. 

Але поки жоден черкаський підприємець компенсації не отримав, оскільки механізм виплат ще в розробці. Це перший випадок в Україні саме муніципальної підтримки малого та середнього бізнесу, який постраждав через збройну агресію росіян. Поки що законодавством на рівні держави це питання не врегульовано. Тому обговорення положення про надання безповоротної фінансової допомоги бізнесменам, майно яких було знищено чи пошкоджено внаслідок бойових дій, у Черкасах триває. Після ухвалення його на місцевому рівні, документ скерують на погодження Антимонопольному комітету України.

Проєктом положення окреслено, хто з підприємців має право на фінансову допомогу:

  • резиденти України, які зареєстровані в Черкасах та сплачують податки;
  • не визнані банкрутами або щодо яких не порушено справу про банкрутство та які не перебувають у стадії ліквідації;
  • є власниками знищеного та/або пошкодженого нерухомого майна, мають офіційні документи щодо фіксації пошкоджень.

Уже відомо, що на 100 тисяч гривень можуть претендувати власники знищеного через обстріли майна. Для тих, чиє майно пошкоджене, передбачено 50 тисяч гривень із міського бюджету.

Cесія міської ради

У мерії зауважують: якщо пошкоджене або знищене майно перебуває у спільній частковій власності, то фінансову допомогу зможе отримати підприємець, який за нею звернувся. Йому зможуть виплатити суму, що пропорційна його частці у праві спільної часткової власності та у межах суми граничного відшкодування.

Відповідно, виплати не зможуть отримати підприємці:

  • державної та комунальної форми власності;
  • які не зареєстровані на території міста Черкаси;
  • які є банкрутами або щодо яких порушено таку справу та перебувають у стадії ліквідації;
  • які не мають статусу суб’єктів підприємницької діяльності.

Також компенсацію не надаватимуть за пошкоджений товар чи обладнання, оскільки немає можливості підтвердити факт такого пошкодження – відсутні офіційні документи щодо фіксації таких пошкоджень через воєнні дії. 

У міській раді планують здійснювати виплати підприємцям у межах Програми сприяння залученню інвестицій та розвитку підприємництва у Черкасах на 2022-2026 роки. Нині на розгляді комісії з обстеження перебувають 65 звернень щодо обстеження об’єктів нежитлового призначення, які постраждали внаслідок ракетного обстрілу. 

Скільки об’єктів пошкоджено росією на Черкащині та як їх відновлюють?

За інформацією громад, у Черкаській області з початку повномасштабного вторгнення пошкоджено 293 об’єкти цивільної інфраструктури. Як інформують у Черкаській обласній військовій адміністрації, це стало результатом 42 ворожих атак російською федерацією населених пунктів області. Загинули внаслідок повітряних атак рф на Черкащині 26 осіб.

Найбільших втрат і збитків зазнала Умань. Ще 24 лютого, в перший день вторгнення, ворог вдарив по місту та навколишніх громадах. А про трагедію в Умані, що сталася 28 квітня цього року, знають навіть за межами України. По місту вдарили дві російські ракети: одна влучила в житлову багатоповерхівку, друга – в складські приміщення. У житловому будинку обрушився цілий під’їзд. Постраждали близько десяти навколишніх багатоповерхівок. Жертвами обстрілу тоді стали 23 людини, зокрема, шість дітей.

Попри продовження російських атак, в області вже відновили 126 об’єктів. Йдеться, зокрема, про багатоквартирні та приватні житлові будинки, школи, садочки, лікарні. На це спрямували 7,65 мільйонів гривень.

Умань після обстрілу

Як пояснює начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, на державному рівні існують два фонди, з яких область намагається залучати кошти: фонд відновлення і фонд ліквідації наслідків, їх наповнюють із різних джерел. Фінансову допомогу області надавав і закордонний донор. Водночас більшість уражених на Черкащині об’єктів відновлюють за рахунок місцевих бюджетів. Також є громадяни, які на відбудову витрачали власні кошти. 

Нині у процесі відновлення перебувають чотири об’єкти, три з яких фінансують з обласного бюджету. Йдеться про обласну психіатричну лікарню, обласний протитуберкульозний диспансер, Смілянський заклад професійної освіти та старостат у селі Паланка. 

Також знайдено кошти на відбудову паланських ліцею та дитсадка, городецької гімназії та житлового будинку в Умані. Їх відновлюватимуть за рахунок державного бюджету та співфінансування з місцевих бюджетів. 

Але низка пошкоджених об’єктів очікують на своє відновлення. Визначених на це термінів не існує. В ОВА пояснюють, що все залежать від джерел фінансування та спрямування ними коштів, а також характеру руйнації. На відновлення ще 167 пошкоджених через обстріли об’єктів орієнтовно потрібно 345,69 мільйонів гривень. 

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США


Також читайте: “Він керував килимним бомбардуванням Маріуполя”, – подробиці підозри генералу, який наказав атакувати Умань.

“18000” і Хамаза збирають 3 мільйони гривень на подарунки для ЗСУ. Стань Миколайчиком для воїна! Відправляй свій важливий донат на банку. Більше інформації та інші реквізити ТУТ.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *