Секретні операції СБУ: як українській спецслужбі вдалося двічі підірвати Кримський міст

На фото — наслідки першої спроби підриву мосту. Фото: AFP via EastNews

Голова СБУ Василь Малюк розповів про дві секретні операції підриву Кримського місту. 

Про це пише “NV”.

Перший вибух

У СБУ планували підрив Кримського мосту ще з весни 2022 року. Розробкою та реалізацією спецоперації займався голова СБУ Василь Малюк та два його співробітники.

Спершу була ідея переправити вибухівку в товарних вагонах, але росіяни заборонили провезення залізничною частиною мосту будь-яких вантажів, крім військових. Тоді зупинилися на варіанті з фурою, навантаженою бочками з олією, в яких була вибухівка.

– Було важливо, щоб закамуфльована вибухівка могла проїхати з пункту А в пункт В. При цьому обов’язково перетнути Керченський міст, – пояснює Малюк.

Такий вигляд мала схована у плівці вибухівка. Фото: пресслужба СБУ

Варіант із бочками такої “непомітності” не гарантував. І голова СБУ вигадав варіант із вибухівкою, обмотаною поліетиленовою плівкою. Була розрахована товщина шару плівки, щоб її не “прочитали” митні сканери.

– Рулонами забили цілий контейнер – їхня сумарна вага у тротиловому еквіваленті відповідала 21 т, або 42 російським “гіперзвуковим” ракетам Кин­джал, – пояснив Малюк.

СБУ довелося врахувати ще один важливий момент: на постах біля Кримського мосту стоять спеціальні РЕБ, завдання яких – збивати GPS-координати на вибухових пристроях, налаштованих на певну точку. Однак українці створили технічно складну систему, завдяки якій вранці 8 жовтня 2022 року вантаж підірвали приблизно на середині мосту.

Другий вибух

Після першого підриву в СБУ одразу взялися за розробку нового удару по мосту. Працівники спецслужби створили начинені вибухівкою дистанційно керовані плавзасоби-камікадзе, зроблені з унікального матеріалу, непомітного для ворожих РЛС, конструкція яких передбачала три види управління і самознищення в разі необхідності.

Уперше в обставинах реального бою плавучі безпілотники інженери і фахівці СБУ випробували на кораблях російського Чорноморського флоту, коли восени минулого року атакували в Севастопольській бухті ракетні фрегати Адмірал Макаров і Адмірал Ессен. Останній після цієї спецоперації довгий час стояв у доці на ремонті.

Зрозумівши, що дрони не здатні потопити великі судна, кількість вибухівки на них довели до 850 кг гексогену. Також модернізували систему управління безпілотниками, навіть встановили на корпусі два реактивні вогнемети підвищеної дальності Шмель-М.

Зовнішній вигляд розроблених СБУ морських дронів, якими було атаковано Кримський міст. Фото: пресслужба СБУ

У середині липня СБУ і ВМС дрони випустили у відкрите море, направивши їх на ціль. Врешті безпілотники вдарили по опорі мосту, скинувши з неї проліт автомобільної частини.

– Коли стався вибух, ми дуже голосно кричали, тому що напруга всередині була величезною, – зізнається Малюк. – Скажу чесно: я молився, щоб усе вийшло. І коли дрон вибухнув, від радості “вибухнули” й ми.

Операцію з повторного підриву Кримського мосту в СБУ, за ініціативи особового складу, назвали символічно – Морський малюк. До слова, так само називається й нове покоління надводних дронів, які використовує СБУ.

Також читайте: “От би в Київ бабахнуть зараз, було б круто”, – клірик із Черкас отримав 3 роки умовно від суду.

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *