30 квітня й 1 травня на телеканалах Суспільного покажуть серіал “Віднесені водою” про затоплені черкаські села. Автор і режисер — черкащанин Олексій Хуторний.
Про це повідомили UA: ЧЕРКАСИ.
Серіал транслюватимуть о 18:30 годині телеканал UA: ЧЕРКАСИ та на всіх регіональних телеканалах Суспільного.
У чотирьох епізодах документального серіалу, автор розглядає питання великого радянського будівництва. Глядачі побачать історію бабусі Оксани і її рідного села Бубнів, яке так і не поглинули води Дніпра, разом із експертами спробують з’ясувати, чи доцільно було затоплювати аж таку велику територію, спостерігатимуть перенесення сіл і містечок, спробують оцінити здобутки і втрати будівництва гідроелектростанції.
– Як на мене, найбільша цінність цього проєкту – спогади учасників переселення і цікаві роздуми експертів. Вони ніби “оживляють” суху історичну статистику і конкретні факти. Зрозуміло, що при будівництві Кременчуцької ГЕС необхідно було переселити тисячі родин. Але чи можна було це мінімізувати? Як люди дізнавались про переселення і реагували? Що отримували натомість? Де жили, поки будували нові домівки? Що відбувалось з кладовищами? Чому після створення водосховища розпочалося масове цвітіння Дніпра, як цьому намагались зарадити і чим це закінчилось? Головний герой Сашко Дубина, бабусю якого колись теж переселили, шукає відповіді на цілу низку питань і запрошує усіх стати співучасниками цього процесу, — зазначає продюсерка Суспільне Черкаси Олена Баніна.
Серіал “Віднесені водою” не дає відповіді на всі запитання, але переглянувши його, глядач зрозуміє, який шлях уже позаду.
— Думаю, багато людей з різних місць пережили щось схоже. Це не обов’язково має бути пов’язане з річкою, — казав Олексій Хуторний. — Тут історія про те, що ніхто нікого не питає, принаймні радянська влада нікого не питала і вирішувала так, як їй потрібно. Людські долі не рахувалися і найперше стояли питання індустріалізації, боротьби із США і Заходом. Хоча були інші варіанти, мінімум чотири проєкти Кременчуцької ГЕС, де можна було затоплювати набагато менші території. Мені здається, що багато хто пережив щось схоже: діди, прадіди тих людей, які будуть дивитись фільм — люди в той час були гвинтиками у величезній машині. Це така трагедія, яку в різних регіонах пережили по-іншому, але дуже схоже.
Нагадаємо, раніше у Черкасах відбувся допрем’єрний показ повнометражного документального фільму “Віднесені водою”.
Більше фото- та відеоконтенту – у нашому інстаграмі