Вчора, 16 липня, в Україні набув чинності закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Тепер статус української мови закріплений не лише у Конституції України, а й у законі – українська мова є єдиною державною мовою, однак це не обмежує можливість користування в побуті іншими мовами.
Про це пище “Тhe Village“.
Ми вирішили дізнатися, що змінює закон у повсякденному житті українців.
Як закон змінює статус української мови?
Відтепер статус української мови як державної в Україні закріплений не лише конституцією, а й окремим законом. “Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України”, – йдеться у законі.
За “публічне приниження та зневагу до державної мови” передбачена кримінальна відповідальність: від штрафу у 850 гривень до позбавлення волі на строк до трьох років. Це така сама відповідальність, як за наругу над державними символами.
Що саме змінить закон?
Українською повинні спілкуватися держслужбовці, а також у медичних та освітніх закладах, у судах.
Засідання, зустрічі та діловий документообіг також повинні вестися українською мовою.
Державна мова також є обов’язковою у театральних виставах і дубляжі кіно, на телебаченні, в онлайн та друкованих ЗМІ (українська версія має бути не меншою, ніж іноземна) та в рекламі.
За новим законом, частка мовлення державною мовою на загальнонаціональних ТБ і радіо повинна становити не менш як 90% – у проміжках від 07:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00. Раніше ця квота становила 75%. Місцеві телерадіокомпанії можуть використовувати інші мови не більше 20% часу.
У книжкових магазинах частка україномовних книг повинна становити не менше 50%. Понад те, українські видавництва повинні видавати не менше 50% україномовних книг.
Українська мова повинна стати державною і в програмному забезпеченні, яке використовують на території країни. Допускається використання софту з офіційними мовами ЄС, включно з англійською
Щоб отримати громадянство України, іноземці повинні володіти українською мовою і скласти іспит. Сертифікат про рівень мови видаватиме Національна комісія зі стандартів державної мови.
Українська мова стає основною у сфері обслуговування. Переходити на іншу мову представники сфери можуть на прохання.
Публічне приниження чи зневажання української мови каратиметься відповідно до закону.
Закон не зобов’язує використовувати українську мову в особистому спілкуванні чи релігійних обрядах.