Удень 4 грудня у чаті родин загиблих воїнів Черкас з’явилася інформація про те, що місцева влада планує скасувати витрати, передбачені для них. Сім’ї полеглих закликали небайдужих прийти на сесію, щоб відстояти так звані стипендії. Зі свого боку місцева влада має пояснення на такий крок і пропонує альтернативи.
Про це пише “18000”.
Суть питання
Нині у Черкасах діє комплексна програма соціальної підтримки захисників державного суверенітету та незалежності України і членів їхніх сімей. Програмою передбачені щомісячні виплати членам родин загиблих на війні і зниклих безвісти захисників. Ця програма є однією з найкоштовніших у бюджеті. Депутати ще на початку 2024 року мали ідеї скоротити видатки, хоча б ті, які дублюють кошти місцевого бюджету.
Так родини загиблих отримують одноразову виплату, а члени родин зниклих безвісті – щомісяця грошове забезпечення зниклого безвісті.
Схожа ситуація і з виплатами пораненим військовим. На думку депутатів, ці видатки перенавантажують місцевий бюджет і водночас є неспівмірними з тими коштами, які захисникам і їхнім родинам виплачує держава. Депутат місцевої ради Нарек Казарян, лідер фракції “Черкащани”, раніше пропонував скоротити виплати і залишити їх лише тим родинам, які поки не отримали виплат від держави. Водночас після отримання державної допомоги виплату місцевих стипендій депутат пропонував припиняти.
Тоді його підтримали і лідери інших фракцій, серед яких Віктор Євпак (“Голос”), Роман Діскант (“Батьківщина”) та Сергій Кудактін (“Європейська солідарність”). Втім від цих намірів відмовилися. Упродовж року виконували взяті програмою зобов’язання перед родинами військових. У 2025 році, схоже, цього робити вже не будуть і розробляють альтернативи.
За інформацією “18000”, одностайності серед депутатського корпусу у цьому питанні наразі немає, і перед початком сесії 5 грудня о 10:00 мають відбутися додаткові консультації серед політиків. Зауважимо, що будь-які зміни безпосередньо з родинами військових у міській раді ніхто не обговорював, що є місцевою традицією, попри те, що існує спеціальний відділ і патронатна служба.
Що пропонують?
За пропозицією департаменту соціальної політики, підтриманою членами виконавчого комітету, розроблена нова програма підтримки захисників та їхніх родин. Вона почне діяти з 2025 року. Її і мають затвердити депутати. У програмі пропонують залишити виплати родинам зниклих і загиблих захисників, втім не на всіх членів, як це є зараз, а на неповнолітніх дітей. Це, за даними департаменту, дозволить зекономити декілька десятків мільйонів гривень, які пропонують на інші цілі.
– Було доручення депутатів міської ради з підписом секретаря Юрія Тренкіна переглянути видатки у програмі, які дублюються із державними, – розповіла профільна заступниця міського голови Марина Гаркава. – Серед таких у програмі – виплати цим родинам. Було ухвалено рішення їх змінити, а вивільнений ресурс направити на одноразову допомогу мобілізованим черкасцям.
Так, за словами Гаркавої, у програмі, а згодом у бюджеті, можуть з’явитися нові видатки. Йдеться про виплату 20 тисяч гривень мобілізованим у 2025 році черкасцям. Ці кошти вони нібито мають витратити на придбання необхідного спорядження, втім механізм контролю чи звітування не передбачений, відповідно, це буде своєрідне грошове заохочення для мобілізованих.
Ідею скорочення видатків на виплати членам родин загиблих і зниклих безвісті підтримують представники більшості політичних сил, яких нам вдалося опитати, а також секретар міської ради. Всі вони повторюють тезу про те, що ці видатки дублюються із державними, і кошти, які отримує родина при загибелі воїна (йдеться про 15 млн гривень), неспівмірні з тим, що ця родина отримує від міста. Втім Черкаси на це витрачають десятки мільйонів гривень. У 2024 році з бюджету витратили 70 млн гривень. Після скорочення видатків і перегляду програми у тій формі, у якій запропонували члени виконавчого комітету, планують витратити у 2025 році 35 млн гривень.
Крім того, 60 млн хочуть виплатити на одноразові виплати мобілізованим. Ці видатки також є об’єктом критики депутатського корпусу. У коментарі “18000” Нарек Казарян повідомив, що категорично проти цього і виступатиме за передачу цих грошей напряму у програму підтримки Збройних сил України з подальшим спрямуванням діючим бойовим підрозділам.
Що далі?
Відповідно до програми, що діє нині, всі виплати з місцевого бюджету родинам зниклих безвісті та загиблих воїнів зберігаються до кінця 2024 року. Втім, що буде у 2025 році, мають визначити депутати. Для цього їм спочатку потрібно затвердити програму, що вони можуть зробити під час позачергової сесії 5 грудня, а потім передбачити видатки у бюджеті на наступний рік.
Ухвалювати бюджет планують наприкінці грудня. Цілком ймовірно, що виплати у тому вигляді, в якому вони є зараз, будуть скасовані, зважаючи на те, що за це проголосував підконтрольний міському голові Анатолію Бондаренку виконавчий комітет, і цю ідею підтримують лідери депутатських фракцій. Водночас, які будуть альтернативи і чи вони взагалі будуть – це залишається елементом дискусії, до якої члени родин не долучені. Принаймні поки що.
Також читайте: Слобода оскаржує генплан Черкас. Поки успішно.
Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”