Суд відмовив у психіатричній експертизі фігуранта справи журналіста Сергієнка

Печерський суд Києва відмовив у задоволенні клопотання слідчого Державного бюро розслідувань про проведення примусової комплексної психолого-психіатричної експертизи Віктора Горбенка.

Про це йдеться в ухвалі суду від 13 жовтня.

Клопотання розглядали в межах розслідування кримінального провадження за фактом надання Горбенком неправдивих свідчень.

3 червня 2019 року Горбенко нібито звернувся до слідчих з проханням про застосування до нього заходів безпеки як свідка у кримінальному провадженні за фактом вбивства черкаського журналіста Василя Сергієнка.

5 червня 2019 на засіданні Городищенського районного суду у справі про вбивство суддя Людмила Синиця зачитала клопотання прокурорів Генеральної прокуратури про переведення Горбенка зі слідчого ізолятора міста Черкас до Києва і клопотання Горбенка про забезпечення йому безпеки. Суддя зробила це, незважаючи на протести прокурора. Разом із Горбенком у засіданні були присутні і чули це четверо інших обвинувачених.

Горбенко одразу заявив, що подібне клопотання не підписував і на співпрацю зі слідством не погоджувався.

Почеркознавча експертиза, яку провели у серпні цього року, підтвердила, що підпис під клопотанням та протоколом ознайомлення з власними правами та обов’язками як свідка – справжній.

Після цього прокурор ініціював примусову психіатричну експертизу Горбенка, оскільки у спілкуванні з працівниками правоохоронних органів та засобами масової інформації (УНІАН) він продовжує наполягати, що із клопотанням про забезпечення безпеки не звертався, що ставить під сумнів його психічний стан, здатність усвідомлювати та керувати власними діями.

Слідчий постановою від 16.09.2020 призначив амбулаторну психіатричну експертизу. 24.09.2020 на мобільний слідчого в додатку WhatsApp надійшло повідомлення, яке містило лист від Горбенка на двох аркушах із назвою “Заява про відмову в проходженні експертизи”, оскільки це суперечить його волі, порушує свободу та права, гарантовані Конституцією.

Адвокат Валерій Добряниця вважає, що справа відкрита задля тиску на Горбенка й отримання від нього потрібних слідству показань. Також він повідомив, що захист ініціює повторну почеркознавчу експертизу.

Сам Горбенко заявив, що є психічно здоровим і остерігається фальсифікації цієї експертизи під впливом співробітників правоохоронних органів.

Суддя відмовила у призначенні примусової психіатричної експертизи через необґрунтованість клопотання.

Слідчим та прокурором не надано жодного доказу  щодо перебування підозрюваного на обліку у лікаря психіатра. Матеріали клопотання не містять і слідчим суддею при його розгляді не встановлено жодних фактичних даних, які б свідчили про неадекватність поведінки підозрюваного або ставили під сумнів його осудність.

Слідчий навіть не посилається на це, а єдиною підставою для примусового залучення підозрюваного до психолого-психіатричної експертизи вважає відмову його від своїх показань і підписів у низці документів.

Суддя зіслалась на положення закону і практику Європейського суду, що такі обставини без отримання попереднього медичного висновку та за відсутності у матеріалах справи будь-яких медичних або інших документів, які б викликали сумніви щодо стану психічного здоров’я підозрюваного, апріорі не можуть бути підставою для примусового залучення особи до амбулаторної психолого-психіатричної експертизи.

Нагадаємо, Горбенко є одним із обвинувачених у справі про загибель журналіста Сергієнка. У 2015 році його затримали разом із групою інших осіб, причетних, за версією слідства, до викрадення та вбивства журналіста.

Відповідно до матеріалів справи, Віктор Горбенко керував транспортним засобом, яким пересувались викрадачі. Із моменту затримання і до літа минулого року він перебував у Черкаському СІЗО.

Додамо, що справа за подіями вбивства Василя Сергієнка слухається різними судами вже понад 4 роки. На лаві підсудних перебуває п’ятеро підозрюваних, з яких лише один утримується в СІЗО, решта перебувають під м’якшими запобіжними заходами.

Проти судді Синиці завели кримінальну справу та в липні 2020 вручили їй підозру у втручанні в діяльність працівника правоохоронного органу і розголошення даних досудового розслідування. Вища рада правосуддя не відсторонила Синицю від посади і вона продовжує слухати справу про вбивство журналіста.

Артур Чемирис для сайту “Судовий репортер”

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.