У світі 2 квітня відзначають День поширення інформації про проблеми аутизму. Цей день запроваджений рішенням Генасаблеї ООН у 2007 році.
Про це інформують на сайті Кабміну та пише NV.
Що таке аутизм?
Аутизм — не хвороба, а порушення розвитку, яке впливає на комунікацію і відносини з іншими людьми, а також на сприйняття і розуміння навколишнього світу. Його неможливо вилікувати, також ним не можна заразитись.
Аутизм не передбачає надздібностей, і кожна людина з аутизмом має свої сильні та слабкі сторони.
Людям з аутизмом складніше сприймати емоційні реакції людей, вони також можуть бути сенсорно гіперчутливими і гостро реагувати на гучні звуки, яскраві кольори чи спалахи світла.
Також вони значно більше прив’язані до щоденної рутини і почуваються погано у разі зміни обстановки чи звичного ходу подій.
Більшість людей з аутизмом можна адаптувати до життя в соціумі за допомогою роботи з психологами та психотерапевтами. Також поведінку людей з аутизмом коригують за допомогою медикаментів.
Які ознаки аутизму в дітей?
Ознаки аутизму зазвичай з’являються у 2-3 роки. Деякі – можуть з’явитися і в більш ранньому віці. Що раніше батьки і лікарі визначають, що дитина перебуває в спектрі, то більше позитивних результатів можна досягти в покращенні якості її життя.
До 6 місяців:
- дитина уникає або не підтримує зоровий контакт;
- не виявляє радісних емоцій, рідко посміхається.
До 9 місяців:
- не виявляє щасливих, сумних, роздратованих, здивованих виразів обличчя;
- не реагує на ім’я.
До 12 місяців:
- не лепече;
- не використовує або використовує рідко жести: не вказує на предмети, не махає “па-па”, не простягає ручки.
До 1,5 років:
- не вказує на предмет, що привернув його увагу.
До 2 років:
- не помічає емоцій інших людей.
До 3 років:
- не помічає інших дітей і не намагається приєднатися до їхньої гри.
До 4 років:
- не грає в рольові ігри (не прикидається лікарем чи супергероєм).
Скільки людей мають аутизм?
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), з 2012 до 2021 року приблизно один зі 100 дітей мали розлади аутистичного спектру. Кількість людей з цим діагнозом значно зросла з 1990-х років, що може бути частково пов’язано з більш широким визнанням захворювання.
Вважається, що кількість людей з розладами аутистичного спектру може бути недооцінена у країнах із низьким і середнім рівнем доходу, де ці розлади частіше можуть залишатись недіагностованими.
Хлопчикам аутизм діагностують приблизно в чотири рази частіше, ніж дівчаткам.
Відомі люди з аутизмом
Мері Темпл Грандін (народилася у 1947 році) — дослідниця поведінки тварин та авторка понад 60 наукових праць на цю тему. Відома тим, що адаптувала загони для тварин, яких ведуть на забій, таким чином, щоб зменшити у них стрес, за що її критикували зоозахисники. У 2010 році потрапила до сотні найвпливовіших людей світу за версією журналу Time, який включив її в категорію Герої. Про її життя зняли біографічний фільм Тепмл Грандін, який отмав премії Еммі та Золотий Глобус.
Ілон Маск — у травні 2021 року засновник Tesla та SpaceX розповів в гумористичній передачі Saturday Night Live (SNL) на американському каналі NBC, де він був гостьовим ведучим, що у нього був діагностований синдром Аспергера (один з розладів аутистичного спектру).
“Мій виступ сьогодні — дійсно історичний, адже я перша людина з синдромом Аспергера, яка стала ведучим SNL. Або принаймні перший, хто в цьому зізнався”, — заявив Маск на початку свого виступу.
Грета Тунберг — 21-річна шведська кліматична активістка розповідала, що у неї діагностували синдром Аспергера і називала його своєю «суперсилою», яка допомагає бачити те, що стосується зміни клімату «чорно-білим».
Ентоні Хопкінс — відомий актор, режисер і продюсер, у 2017 році розповів в інтерв’ю, що в нього діагностували синдром Аспергера.
“Я схильний працювати мультизадачно. Я вирішував, що не збираюся малювати, а потім витрачав на малювання 24 години”, — описував він свій стан.
Також читайте: Біль – симптом, який треба лікувати: у черкаському онкодиспансері чекають на медичний канабіс.
Дивіться розслідування, прямі ефіри, опитування від “18000” на ютубі. Не забудьте підписатися!