Уже рік мешканці будинку по вулиці Смілянській, 117 скаржаться на пориви труб теплопостачання, що розташовані в їхньому будинку. Винести труби за межі будинку комунальники мали ще минулого року, однак через відсутність коштів досі цього не зробили. Тим часом багатоповерхівка вже почала просідати.
За словами мешканців будинку, труби постачають гарячу воду лише у сусідні багатоповерхівки, у той час як їхній будинок оснащений колонками.
– Ці труби постачають гарячу воду у сусідні будинки – 115-й та 119-й. У нашому будинку стоять колонки, тож нас водою вони не забезпечують. Труби не тільки покладені з порушенням норм, адже вони повинні бути винесені за межі будинку, а й постійно проривають. У зв’язку з цим підвищилася вологість у квартирах та підвалах. Також цього року ми виявили, що руйнуються стіни між підвалами. Провал становить близько 1,5 м, – розповідає мешканка будинку №117 Надія Ярова.
Мешканці будинку скаржаться, що лише минулого року тут було до десяти поривів. Розпочати винесення труб за межі приміщення ще в 2018 році мало КП “Черкаситеплокомуненерго”, та через відсутність фінансування досі не зробило цього. Із кожним роком зростає й вартість проекту.
– Минулого року ми направляли листи до Кабінету Міністрів, міської ради та КП “Теплокомуненерго”. У комунальному підприємстві нам дали відповідь, що виніс труб планується зробити у зелену зону між вул. Смілянською та будинком. Розпочатися роботи мали у 2018 році, а закінчитися – у 2019-му. Проте вони ще досі не розпочалися, – коментує ситуацію Надія Ярова. – У березні цього року “Теплокомуненерго” повідомило, що відповідний проект вже зроблено, але грошей на його реалізацію немає. Спочатку йшлося про суму в 1 млн грн, тепер комунальники називають іншу цифру – 2, 7 млн грн. За їхніми словами, виніс труб залежить від фінансування.
У комунальному підприємстві “Черкаситеплокомуненерго” зазначають, що демонтувати труби не легко, бо в будинку проходить транзитна мережа теплопостачання. За їхніми словами, простіше пустити нові труби навколо будинку, ніж вирізати старі. За фінансування робіт, які обійдуться в 2,7 млн гривень, мають проголосувати на сесії депутати.
– Ця транзитна мережа побудована так, що проходить під підлогою і коморами мешканців будинку, а також під несучими стінами. Тобто розбирати все це неможливо, а мережа йде ще на чотири будинки. Будинку і трубам, відповідно, півсотні років. Замінити труби технічно неможливо, треба лише прокладати поряд з будинком іншу мережу, ця ж зовнішня мережа буде спрямована і на інші чотири будинки, – зазначає заступник начальника служби транспортування КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” Сергій Грішін.
Допоки депутати відкладають перерозподіл бюджету, будинок руйнується. Часті пориви труб спровокували підвищену вологість та просідання споруди, унаслідок чого стінами квартир йдуть тріщини.
– У будинку тріщини, деякі з них сягають 80 см. Через сирість піднімається і тріскає підлога, у ванних кімнатах відпадає плитка. Це говорить про те, що будинок починає просідати, – зазначає Надія Ярова.
Комунальники наголошують, якщо в бюджеті не віднайдуть кошти і роботи не розпочнуться хоча б наприкінці літа, то восени п’ять багатоповерхівок матимуть проблеми з опаленням.