У Черкасах легалізують майнову “схему” родички Бондаренко

28 березня депутати Черкаської міської ради розглянуть питання надання в оренду трьох земельних ділянок товариству “Хотей-торг”. Відповідні проєкти рішень розміщені на сайті Черкаської міської ради та є у порядку денному. Результативне голосування дозволить підприємцям, серед яких близька родичка дружини міського голови Анатолія Бондаренка, фактично легалізувати три коштовні комерційні об’єкти, які вони збудували без жодного дозвільного документа на комунальній землі.

Історія питання

На фоні боротьби зі зростанням у місті кількості малих архітектурних форм і запровадження мораторію на їхнє встановлення, символом чого став Анатолій Бондаренко з болгаркою у руках, у 2020 році у трьох комерційно вигідних локаціях міста з’явилися нові кіоски-магазини. 

Перший об’єкт – це кіоск площею у 80 квадратних метрів на розі вулиць Благовісна та Небесної сотні. Попри його реальний розмір за документами це павільйон з вдвічі меншою площею.

Другий об’єкт – кіоск поблизу магазину “АТБ” на Проспекті Перемоги 6/7. Його площа 50 квадратних метрів.

Третій об’єкт – аналогічний кіоск поблизу магазину “Делікат” по вулиці Сумгаїтській. Його офіційна адреса вулиця Сумгаїтська 39/7. Площа – 53 квадратні метри. 

Жодних документів ані тоді, ані зараз про початок зведення відповідних об’єктів або ж надання дозволу на їхнє встановлення у публічному доступі знайти неможливо. Відсутня також ця інформація у місцевих чиновників, які ще наприкінці 2021 року у відповіді на інформаційний запит журналістів “18000” повідомляли, що дозволів на будівництво цих об’єктів не надавали.

Попри відсутність подібної публічної інформації та відомостей від чиновників, державний реєстратор із села Мошни здійснив реєстрацію права власності на це комерційне майно за товариством “Хотей-торг”. Які папери стали підставою для відповідної реєстрації, достеменно невідомо. Відповідно до правил здійснення подібних реєстраційних дій, до пакету паперів, що надаються державному реєстратору, мають входити, як мінімум, документи, що посвідчують право власності або користування земельною ділянкою, де розміщене майно, декларація про завершення його будівництва, а також  рішення про присвоєння адреси.  Відповідна позиція нещодавно підтверджена рішенням суду за позовом самої Черкаської міської ради. Тоді мерія домоглася скасування державної реєстрації права власності на подібний об’єкт через відсутність належних документів. 

Як ми зазначали вище, жодних дозволів на зведення цих об’єктів місцева рада не надавала. Так само у відповідному реєстрі відсутня інформація і про наказ департаменту архітектури про видачу містобудівних умов та обмежень. На момент фактичної реєстрації об’єкта у 2020 році до місцевих чиновників ніхто за подібним не звертався. 

Так само профільні чиновники департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради не ухвалювали рішення про присвоєння адрес трьом зведеним об’єктам. Звідки вони взялися – невідомо. 

Відповідно, мінімум два із трьох обов’язкових для реєстрації нерухомості документів у майбутніх власників бути не могло згідно з інформацією черкаських чиновників. 

Аналогічна ситуація і з третім документом – правом користування земельною ділянкою. Саме його нині і оформлюють, втім це неможливо зробити без рішення місцевих депутатів. Щоб зареєструвати право власності на майно, підприємці подали у складі пакету документів договір на розміщення торгівельного обладнання, укладений ще у 2018 році, а також договори пайової участі. З ким укладені відповідні договори – достеменно невідомо, оскільки юридична особа “Хотей-торг” була створена лише у травні 2020 року, тобто напередодні державної реєстрації і після  укладання угод, на підставі яких ця реєстрація нібито відбулася.

У світлі цього важливою є персона державного реєстратора. Ним є Богдан Цьопа – депутат Черкаської районної ради, обраний за списком забороненої партії “опзж” і по сумісництву “скандально відомий” реєстратор, який своїми діями здійснив не одну сумнівну реєстрацію. На нього свого часу навіть жалілася Черкаська міська рада, направляючи звернення до профільної комісії Міністерства юстиції. Втім ці звернення не стосувалися реєстрації об’єктів власності товариства “Хотей-торг” і вони є у розпорядженні редакції “18000”.  Нині за фактом реєстраційних дій, вчинених Цьопою, розслідується низка кримінальних проваджень, проте він у них фігурує виключно як свідок.

На фото Богдан Цьопа

Зараз реєстратор Цьопа позбавлений права здійснювати реєстраційні дії та був звільнений із Мошнівської селищної ради. У коментарі “18000” сільський голова Мошен Богдан Шкарбута підтвердив цю інформацію:

– Мені надали відомості про його сумнівні дії, однозначна інформація, зокрема й від правоохоронців. Тому я його і звільнив, – зазначив голова сільської ради, де встиг “попрацювати” Цьопа.

Окрім Мошен, Цьопа також мав кар’єру реєстратора у селі Рацево колишнього Чигиринського району. Тут він також встиг “напрацювати” на перевірку та був звільнений. 

У 2019 році Цьопа, як уже зазначалося, був обраний до складу районної ради за списками забороненої партії “опзж”, але з початку повномасштабного вторгнення засідання не відвідував, про що нам повідомили в самій раді.

У коментарі “18000” Цьопа не став заперечувати, що вчиняв реєстраційні дії за об’єктами у власності “Хотей-торг”, проте які саме документи там були наявні чи відсутні, він уже не пам’ятає. 

– Це мені аби побачити, це було три роки тому. У мене тоді було по 60 реєстрацій в день, – сказав екс-реєстратор.

Нині, з його слів, він перебуває за межами області та не фігурує у жодному кримінальному провадженні як підозрюваний чи обвинувачений. Кількість скарг на свою роботу він назвав “закономірною”.

– Було багато звернень стосовно моїх дій, кожна сторона може оскаржити дії реєстратора. У кожного реєстратора майже кожен тиждень та якась скарга є, – каже Цьопа. 

Бінго!

Наприкінці січня цього року депутати Черкаської міської ради підтримали рішення про надання дозволу товариству “Хотей-торг” на розроблення трьох проєктів землеустрою під вже згаданими вище комерційними об’єктами. Подані на розгляд депутатів проєкти містять чіткі зауваження профільних чиновників, які зазначають, що реєстрація права власності на відповідні об’єкти нерухомості містить ознаки “сумнівності”.

Та попри подібні “меседжі” чиновників, депутати підтримали відповідні рішення, за що свої голоси віддали представники всіх фракцій, окрім представників “Голосу”. 

Це відкрило дорогу до вже фактичного завершення “схеми” та легалізації коштовних комерційних “самобудів” у людних та комерційно привабливих локаціях Черкас. Підприємці безкоштовно отримали чи точніше “захопили” комунальну землю без жодної реакції з боку правоохоронних та контролюючих органів. За найскромнішими підрахунками місцевих рієлторів, вартість подібної нерухомості за умови її “легалізації” може сягати десятків, якщо не сотень тисяч доларів у розрахунку від 1 до 1,5 тисяч доларів за квадратний метр. Відповідні об’єкти завжди користуються попитом і є ліквідними активами. Ключовим тут є відсутність пропозицій – не часто на ринку з’являються подібні об’єкти у привабливих місцях з “повним” пакетом дозвільних документів. Точніше, за нормальних умов, вони зовсім не з’являються.  

Уже 28 березня під час чергової сесії Черкаської міської ради депутати своїм рішенням можуть фактично “фіналізувати” оборудку бізнесменів та “легалізувати” їхні коштовні активи-“самобуди”. Частина депутатів членів постійної земельної комісії не змогла пояснити мотиви власного голосування та підтримки відповідного рішення і запросила журналіста “18000” на засідання комісії 21-го березня. Втім за відсутності заступника директора департаменту архітектури та містобудування Андрія Крилова обговорення питання довелося “відкласти” на понеділок, 27-го березня. Відповідно, сподіваємось, що тоді вони зможуть прокоментувати як так трапилося, що черговий комерційний проєкт стає фінансово успішним за рахунок публічного ресурсу громади та його нахабного використання без будь-яких дозволів та належних конкурсів з викупу права оренди чи власності на землю.

А зараз переходимо до ключового – бенефіціарів цієї схеми.

Мільйонери з Черкас або ти мені – я тобі

Кіоск у Черкасах

Відповідні три об’єкти нерухомості належать товариству “Хотей-торг”, що зареєстрована у Черкасах. Його власниками офіційно є Володимир Крітевич та Катерина Геращенко.

Крітевич був бізнес-партнером покійного авторитетного політика та бізнесмена Сергія Гури. Разом з Гурою та членами його родини він володів та володіє низкою комерційних об’єктів у місті Черкаси. 

У листопаді 2018 року низка фізичних осіб почала активно звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення незаконних дій приватним підприємством “Хотей-торг”. Йдеться про торговців, які здійснювали свою комерційну діяльність у ларьках, що орендували у комунального підприємства “Черкаські ринки”, сплачуючи йому відповідну орендну плату. Втім у серпні 2018 року невідомі особи повідомили, що ці об’єкти перейшли у власність підприємства “Хотей-торг” та фактично заблокували роботу заявників. Відповідно до чинних норм законодавства, торгові ларьки не підлягають державній реєстрацій у реєстрі прав на нерухоме майно, втім це відбулося. 

Підприємство “Хотей-торг”, що тоді фігурувало в “криміналі”, хоч і є повним тезкою товариства “Хотей-торг”, про яке йшлося вище, проте фактично це інша юридична особа, власниками якої є все той же Володимир Крітевич та син покійного Сергія Гури. Компанії належить низка МАФів по всьому місту, частина з яких була зареєстрована як комерційна нерухомість. Підставою для такої реєстрації реєстратором із села Рацево колишнього Чигиринського району слугували різного роду договори “участі у ярмарках”, “пайової участі” та “розміщення торгівельного обладнання”, а також інша технічна документація, виготовлена місцевим проєктантом. Реєстратор – вже згаданий Богдан Цьопа. 

За версією правоохоронців та контролюючих органів, документи, подані Цьопі, “не являються правовстановлюючими документами, що надають право на розміщення тимчасових споруд на земельних ділянках, які належать до земель комунальної власності”, не говорячи вже про введення їх в експлуатацію як капітальних споруд та оформлення відповідного права власності. 

У реєстрі судових рішень містяться десятки ухвал, пов’язаних із розслідуванням відповідної кримінальної справи, втім їхній “потік” зупиняється у квітні 2020 року. Вже у травні того ж року у Черкасах реєструють “копію” підприємства “Хотей-торг”, до засновників якого, крім Крітевича, входить також Катерина Геращенко. Саме це новостворене товариство згодом і “зводить” у Черкасах ще три комерційних об’єкти, використовуючи все ту ж схему та модель, що і його попередник. Утім відмінність все таки є, а саме відсутність питань у місцевих правоохоронців та чиновників.

На фото Катерина Геращенко

24-річна Катерина Геращенко, яка стала співзасновницею новоствореного підприємства, – рідна сестра депутатки Черкаської обласної ради Валерії Бондаренко, дружини Черкаського міського голови Анатолія Бондаренко. Фактично вона і є одним із власників товариства – бенефіціара цієї нескладної ймовірної “оборудки” із фінансовим результатом у десятки тисяч доларів.  

У коментарі “18000” директор підприємства та бізнес-партнер Катерини Геращенко Володимир Крітевич не став розповідати про історію їхньої співпраці і те, як вони опинилися серед засновників спільного товариства.

– Я можу говорити тільки за себе, за кого ви там питаєте телефонуйте до неї і дізнавайтесь. Я звертаюсь вже декілька років, хочу платити кошти за оренду землі, звертався у міську раду, – каже Крітевич.

Водночас до кого саме він звертався у міській раді він не пам’ятає і звинувачує журналістів у тому, що бюджет недоотримує коштів.

– Такі як ви (журналісти, – ред.) і роблять, щоб ніхто нічого не платив, що б воно стояло, а гроші брало комунальне підприємство, а у державу нічого не віддавали, – говорить підприємець.

Коментуючи кримінальні провадження щодо реєстраційних дій довкола майна його іншого підприємства “Хотей-торг”, Крітевич зазначив, що всі питання мають бути до реєстратора. 

– У мене є об’єкти, де Цьопа реєстрував, є, де реєстрував не Цьопа. Якщо Цьопа щось порушував, він же ж державний службовець, то це питання до нього. Я звертався до нотаріусів, до реєстраторів, у земельні ресурси, а хто там чесний чи нечесний, я не маю знати, – каже Крітевич.

Так само він і не став пов’язувати “зникнення” інтересу правоохоронців до діяльності власної фірми з реєстрацією спільного товариства з Геращенко та порадив з цим запитанням звернутися до самих правоохоронців. Резюмував розмову із журналістом “18000” Крітевич тим, що зазначив, що не знає, хто така Катерина Геращенко. 

Зауважимо, що говорячи про платежі до місцевого бюджету, у разі укладання відповідних договорів оренди йдеться про декілька тисяч гривень на місяць, що в десятки, якщо не сотні разів менше ринкової вартості відповідної нерухомості, про що свідчать аукціони, які зараз відбуваються з продажу права власності або оренди комунальних земельних ділянок.

Складаючи пазл

Отже, підсумуємо. Картина має такий вигляд. Після смерті впливового черкаського політика та бізнесмена Сергія Гури у 2018 році частина його бізнесу привертає увагу з боку правоохоронців та місцевих чиновників. Про це свідчать ухвали у реєстрі судових рішень. Ця увага цілком закономірна через сумнівні реєстраційні дії, завдяки яким з підприємство “Хотей-торг” та його бенефіціари стали власниками десятків комерційних об’єктів. У цьому їм допомагав реєстратор із Рацево Богдан Цьопа. “Інтерес” триває до квітня 2020 року, а вже у травні бізнес-партнер покійного Гури Володимир Крітевич реєструє спільне підприємство із близькою родичкою дружини міського голови Черкас Анатолія Бондаренка. 

Вже це спільне підприємство за допомогою “праці” все того ж реєстратора Цьопи, проте вже у селі Мошни, набуває у власність ще три комерційних об’єкти, які успішно експлуатує з 2021 року.  

Уважний читач помітить, що підготовку матеріалів для цієї публікації ми розпочали ще наприкінці 2021 року. Саме тоді у наше поле зору вперше потрапила “успішна” бізнес-вумен Катерина Геращенко, яка разом із братом міського голови Миколою Бондаренком збудувала розважальний комплекс у селі Сокирно. Про це ми розповідали у нашому відеорозслідуванні в 2021 році. Також тоді ми запланували одне і з них у майбутньому присвятити саме темі ймовірної майнової афери за участі членів родини міського голови, реалізація якої була б неможлива за умови належного контролю з боку правоохоронних органів та чиновників. Втім у наші тодішні “творчі” плани втрутилось повномасштабне вторгнення росіян.

Команда “18000” відновлює відеорозслідування, утім вбачаємо за доречне розповісти саме цю історію до того моменту, як її фактично “фіналізують” місцеві депутати своїм рішенням 28-го березня. Сподіваємося, що вони не стануть співучасниками цієї ймовірної чергової схеми, як і маємо очікування на те, що нове керівництво правоохоронних органів області “реанімує” кримінальні провадження довкола реєстраційних дій Богдана Цьопи, долучивши до них вже нові епізоди, описані у цьому матеріалі. 

У коментарі “18000” у Черкаській обласній прокуратурі зазначили, що правомірність реєстрації об’єктів нерухомого майна по вулиці Сумгаїтській, 39/7, Благовісній, 269/17 та проспекту Перемоги, 6/7 у  Черкасах є предметом досудового розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому правоохоронцями. У цьому кримінальному провадженні встановлюються обставини щодо реєстрації ще 10 об’єктів нерухомого майна.

Отже, далі буде.

Цей матеріал було підготовлено журналістом ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» у межах проєкту «Медіа та громадянське суспільство задля демократизації та доброго врядування в Євразії», що фінансується Міністерством зовнішніх справ Королівства Норвегії та втілюється Інститутом висвітлення війни та миру. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» i не відображає погляди Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру»

Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
3 Коментарі
  1. Туалеты понастраевали в городе вместо клумб..Позорище, а не мер

    1. З одного боку хочеться багато “лестних слів” сказати на адресу мера і всієї обастно-міської гоп-команди, а з другої…ноу комент !!! Вони дістали вже всих !!! Говорити тут вже немає сенсу. Потрібно діяти поки ще є дерева з гілляками !!!!

  2. Поки не щезне корупція,яку хочуть побороти всі приходящі руководітєлі,толку не буде
    Потрібен реформатор на манер Сінгапур в,прийшла людина,хто успів смився,хто ні повісився остальних посадив. Риба з голови…

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *