22 квітня у Черкаському обласному кардіологічному центрі провели операцію із реконструкції серцевого клапана 39-річному черкасцю. Нині його вже виписали з медичного закладу. Через кілька тижнів відновлення Юрій Романенко зможе повернутися до повноцінного життя.
Це одна з найбільш поширених операцій у кардіологічному центрі для людей, що мають проблеми з серцем. Проте таке операційне втручання для родини Романенків було особливим.
“Думав, такі проблеми бувають тільки в людей старшого віку”
Ще у 28-річному віці в Юрія Романенка діагностували пролапс мітрального клапана І ступеня. П’ять років тому у чоловіка з’явилася задишка та короткочасні болі в серці. Проте, як говорить сам Юрій, жодних серйозних симптомів він не помічав.
Усе змінив один із життєвих епізодів, що стався місяць тому.
– Стався приступ – піднялося серцебиття, почалася аритмія, стало важко дихати. Викликав швидку, шпиталізували. Пробув у лікарні п’ять днів, відновили ритм серця, – переповідає Юрій.
Згодом черкащанин звернувся до кардіологічного центру. Вердикт кардіохірурга Олега Журби був таким: потрібна реконструкція клапана. Операція тривала 4,5 години. Серце пацієнта зупиняли на 1,5 години.
Юрій говорить, що війна підштовхнула його до рішення зробити операцію.
– З цими новинами людина ще більше впадає у стреси. Жартувати своїм здоров’ям не варто. Якщо є якась проблема, краще звертатися до лікаря і вирішувати її, – вважає пацієнт.
Чоловік каже: не очікував, що може зіткнутись із такими проблемами зі здоров’ям у молодому віці.
– Я думав, коли я молодий, у мене не повинно бути таких проблем узагалі. Люди, яким за 60, сюди потрапляють. Не думав, що в мене таке може бути, – ділиться роздумами Юрій Романенко.
“Є два шляхи лікування клапанних вад”
Якби операцію не було проведено вчасно, у Юрія Романенка міг би статися інсульт, говорить його лікар, кардіохірург Олег Журба.
– Якби втручання не відбулося, почалося б порушення ритму. А це може спричинити всередині серця тромби і, як наслідок, інсульт. Він був на межі, – говорить Олег Журба. – Коли цей чоловік прийшов до мене, я сказав, що в нас є два шляхи: або оперувати, або затягувати, з часом однак оперувати, але вже зі збільшеним серцем. Він обрав перший варіант. Зараз пацієнт ще повністю не відновився, але почувається краще.
Діагностувавши проблеми з клапаном, медики застосовують один із двох можливих способів лікування.
– Серцевий клапан складається із двох стулок, які ідеально одне до одного прилягають. На клапані пацієнта була недостатність, і через це частина крові при кожному серцевому скороченні поверталася. А це 100 тисяч разів на день. Ліве передсердя збільшилося, і він відчував задишку. Коли є вади клапана, то є два варіанти лікування: коли власний клапан зберігають, роблять реконструкцію і ставлять навколо опірне кільце або заміна клапана на механічний чи біологічний. Ми обрали варіант реконструкції. Коли проходить місяць, людина залишається з власним клапаном, загоюється рана, і це повністю здорова людина, у неї немає необхідності пити медикаменти, які розріджують кров. Це найвищий ступінь клапанної корекції.
“Ще одне врятоване життя”
Уже після операції від сестри Юрія Олег Журба дізнався, що три роки тому проводив таку ж саму операцію їхньому батькові – Володимиру Івановичу.
– Прийшла його сестра після операції і каже: “Дякую за ще одне врятоване життя”. Я здивувався. З’ясувалося, що кілька років тому ми робили таку ж операцію із реконструкції клапана їхньому батьку, – говорить медик.
За словами сестри Юрія Ольги Москаленко, у тата спостерігалися задишка і часті запаморочення.
– Раз на пів року він їздив на обстеження, але спочатку не могли знайти причини. Коли вже направили у кардіоцентр, зробили УЗД, Олег Олександрович (Журба, – ред.) поставив діагноз і сказав, які наші подальші дії – тобто операція, – говорить Ольга.
Кілька місяців пішло на відновлення. Нині ж чоловік повернувся до повноцінного життя. Щоправда, з регулярними обстеженнями.
– Щороку тато приїжджає на обстеження. Цього року ще не їздив – через ситуацію в Україні. Але по плану теж обстеження буде, – каже Ольга. – Зараз батько почувається добре. Звичайно, потрібно постійно слідкувати за своїм здоров’ям, не перетруждатися, але в цілому добре.
За словами Журби, в обох пацієнтів діагностували хворобу Барлоу. Не виключено, що вона була спадковою. Дізнавшись це, сестрі Юрія Ользі також провели обстеження.
– Ми зробили ультразвукове дослідження Ользі – у неї також є зміни на клапані, але поки що недостатності немає, – каже Олег Журба.
За його словами, хоч клапанні операції і не є рідкістю для кардіоцентру, часом їх доводиться виконувати, коли у людини вже виникли ускладнення. Все через відсутність звички в українців регулярно обстежуватись і проходити профогляди на роботі.
– Це велика проблема України, що в нас не роблять профогляди. Ми через це страждаємо постійно, лікуємо хворобу постфактум. Вся медична система у світі створена для попередження, а ми вже лікуємо наслідок. На жаль, через це в нас часто з’являються ускладнені форми серцево-судинних хвороб, – говорить Олег Журба.
Медик наголошує: відчувши біль у серці, слід звертатися до лікарів. Це допоможе не лише врятувати життя, а й зберегти здоров’я.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найдорожча пожертва. Як Черкащина рухається до трансплантаційної незалежності
Більше фото- та відеоконтенту – у нашому інстаграмі