У Черкасах пів року судять обвинувачену в державній зраді

Із моменту повномасштабного вторгнення військ російської федерації на Черкащині передали до суду чотири справи з обвинуваченням у державній зраді. Першою на лаві підсудних опинилась 62-річна черкащанка Тетяна Дробот. 1 вересня їй продовжили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 30 жовтня. 

За ґратами Дробот опинилася у середині березня, коли її затримали місцеві співробітники Служби безпеки України, виявивши на її сторінках у забороненій соціальній мережі “Однокласнікі” сумнівний контент. Далі ж, після проведених обшуків і огляду персональних речей підсудної, у неї була виявили переписку, яка загрожує їй провести наступні 15 років за ґратами.

Як встановило слідство, жінка передавала росіянам інформацію щодо місць постійної дислокації військовослужбовців Збройних сил України. Зокрема, її чоловік фотографував відповідні локації, а вона вже надсилала їх на російські номери, використовуючи для цього месенджер “Вайбер”. Повідомлення підсудної супроводжувалися проханням нанести по Черкасах і зазначеним позиціям ракетні удари. У таких діях правоохоронці вбачають ознаки злочину, передбаченого статтею 111 Кримінального кодексу України, а саме “Державна зрада”, скоєного в умовах воєнного стану.

Окрім того, як вже зазначали, Дробот також користувалася забороненою соціальною мережею “Однокласніки”, де розміщувала інформацію, в якій, згідно з експертизою, закликала до зміни меж території або державного кордону України, а також розпалювала міжнаціональну ворожнечу. Про це свідчить ухвала Придніпровського районного суду, а також збережені з неї сторінки матеріалу. Подібні дії були оцінені слідчими як злочин, визначений частиною 2 статті 110 Кримінального кодексу України. 

Отже, жінці інкримінують одразу два злочини, один з яких – держава зрада, особливо тяжкий, і за нього передбачено покарання терміном 15 років або ж довічним ув’язненням. Такі перспективи відрізняють Дробот від десятків інших фігурантів подібних справ у різних регіонах України, які беруть свій початок із репосту у заборонених соціальних мережах і закінчуються візитом правоохоронців, обшуками, щирим каяттям та умовним покаранням. 

Після затримання 16 березня ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду жінці було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном на два місяці з альтернативою у вигляді застави сумою у 1,2 млн гривень. Таких грошей на той момент у підозрюваної, а тепер обвинуваченої, не виявилось і вона продовжує перебувати під вартою.  

На початку травня слідство у справі було завершено, її передали на розгляд до Придніпровського районного суду Черкас, де 3 травня відбулося підготовче засідання. Справу Дробот слухає колегія суддів у складі головуючого судді Владислава Константина та суддів Романа Демчика й Валентини Скляренко. З того моменту по суті відбулося чотири засідання. Отже, колегія суддів фактично збирається у цій справі раз на місяць, що не свідчить про поспіх у вершині правосуддя з боку суддів. Інтереси обвинуваченої представляє адвокат, наданий їй безкоштовно регіональним центром вторинної правової допомоги.

2 вересня у обвинуваченої мав закінчитися термін тримання під вартою, відповідно, чергове засідання у справі було призначено на 31 серпня. Втім у цей день розгляд справи і поданого клопотання сторони обвинувачення не відбулося. Дробот доставили до зали суду, втім туди не з’явився її адвокат, який перебував на іншому судовому засіданні поза межами Черкас і своєчасно не повідомив суд про свою неявку. Тож колегія суду винесла ухвалу про перенесення засідання на ранок наступного дня та надала Дробот нового захисника на здійснення однієї процесуальної дії, а саме розгляд клопотання про продовження їй запобіжного заходу. 

У залі суду обвинувачена була малослівна та відмовилася будь-що коментувати, закликавши “не порпатися у брудній білизні”. 

Наступного дня колегія суддів взялася розглядати клопотання прокурорів Черкаської обласної прокуратури про продовження дії запобіжного заходу підсудній ще на 60 днів. Зважаючи на тяжкість обвинувачення та ймовірний термін покарання і відповідний ризик переховування від правосуддя, сторона обвинувачення просила залишити Дробот у стінах Черкаського слідчого ізолятора. Водночас сама підсудна запевняла, що щиро кається і визнає свою провину, і просила відпустити її дому:

– У мене немає зв’язку з навколишнім світом, – українською апелювала прокурору підсудна. – У мене вилучили комп’ютер, планшет, телефон. У мене немає нічого. Немає засобів, якими я могла, як вважає прокурор, продовжити свою незаконну діяльність. Я дуже прошу відпустити мене під домашній арешт. На засідання суду я буду обов’язково приходити, – каже Дробот.

Її підтримав захисник, наданий на відповідне засідання.

– Оскільки особа свою вину визнала, ризиків, зазначених прокурором, я не вбачаю. Прошу обрати для моєї підзахисної більш м’який запобіжний захід, а саме цілодобовий домашній арешт, – зазначив адвокат.

Заслухавши сторони та їх мотивацію, колегія суддів видалилася до нарадчої кімнати, з якої повернулася вже за 10 хвилин. Суддя Константин зачитав вступну та резулятивні частини ухвали, якою судді продовжили термін тримання Дробот за ґратами до 30 жовтня. Також було призначено наступне засідання у справі на 3 жовтня. На прохання прокурора визначити додаткові дати засідань, аби мінімізувати ризики повторної неявки захисника і затягування розгляду справи, суд зазначив, що відповідної можливості поки немає.

Після засідання у коментарі представники Черкаської обласної прокуратури висловили сподівання, що наступне засідання стане останнім у розгляді цієї справи і підсудній на початку жовтня винесуть вирок, фактично через сім місяців з моменту затримання. 

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

Хочеш читати ще більше судових матеріалів?
Підтримай незалежний журналістський проект «18000»

DONATE

коментарі
6 Коментарів
  1. Я так зрозумів,що редакція жаліє худорляву зрадницю?

    1. За логікою, так, жаліє! Ця моральна потвора закликала вбивати жителів міста, руйнувати і знищувати Черкаси. Це ж ще й спроба масового вбивства великої кількості людей, і дітей в тому числі. То тоді вже і загарбників почніть виправдовувати. 🤬

  2. А що ж з її чоловіком, тим фотографом? Покаявся?

    1. Вона ще в 2014 року готувалася до зустрічі “руzкого міра” . Тільки вища міра!

  3. Десь зник із статті абзац про худорляву жіночку?

  4. А судді хто! Звідки така поблажливість до зрадниці під час війни? Чим вона краща за вбивцю?! Такі люди насправді не каються, це не просто необачність, це переконання. Вона ворог України.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *