Жителька Черкас Марина Радевич – єдина офіційна зооволонтерка на Черкащині, яка рятує рукокрилих. Варто розуміти, що всі види кажанів в Україні занесені до Червоної книги, а популяція під загрозою зникнення.
У матеріалі “18000” розповідає, що робити, якщо знайшли кажана на вулиці чи у своєму будинку, чи можуть вони бути небезпечними та як їх врятувати.
Додамо, що кажани – більш, так би мовити, розмовна форма назви тварини. Загалом цей вид ссавців називають рукокрилими.
Знайомство з кажанами
Черкащанка Марина Радевич рятує та доглядає за рукокрилими вже три роки. Каже, що почалося все з того, що діти показали їй кажанчика, якого знайшли на території школи. Він був дуже худий.
– Хоча на той час лише читала багато публікацій про тварин та птахів, забрала кажана додому і знайшла центр реабілітації рукокрилих у Харкові. Вони надали мені рекомендації щодо лікування та догляду, – розповідає Марина Радевич.
Подальші виклики щодо кажанів жінка приймала вже сама, як зооволонтерка під наглядом ЦРР (Український центр реабілітації рукокрилих, – ред.). Іншими словами – виклики, які надходять до центру реабілітації й стосуються Черкащини, перенаправляють до Марини Радевич. Окрім неї, офіційних зооволонтерів з догляду за кажанами у Черкаській області немає. Проте в інших обласних центрах є.
– Тут більше про довіру та готовність слідувати за вказівками, мати вільний час і велике бажання, адже виклики бувають у різні періоди та різний час. Треба витримка, бо не кожен може і лікувати, і доглядати, – зазначає Марина Радевич. – Я люблю кажанів, бо це ще і єдиний вид ссавців, що вміють літати й це унікально. Дракони, що вміщаються в руці.
Як зрозуміти, що потрібно рятувати кажанів
– Якщо ви побачили рукокрилого, то це вже значить, що треба рятувати. У природних умовах кажани ховаються у щілинах, вилітають тільки вночі, а з людьми не контактують, – зазначає Марина Радевич.
Коли надворі менше +8º вночі, то всі кажани ховаються й зимують. Якщо вони потрапили у під’їзд, балкон, провітрюване вікно, це вже значить, що назад тварина не повернеться. Будь-якого знайденого кажана варто передати зооволонтерам.
Що робити, якщо знайшли кажана
Перше й найголовніше – рукокрилих не можна чіпати голими руками. Робити це потрібно лише в рукавичках. Якщо вони тоненькі, то одягнути дві пари. Цього буде достатньо, щоб кажан не прокусив їх. Також можна використати рушник замість рукавичок.
Кажана необхідно покласти обережно в коробку та зробити дірки для повітря олівцем. Отвори бажано пробити до того, як помістили тварину. Зверху потрібно заклеїти скотчем, адже рукокрилі дуже швидкі й можуть вилізти через щілинку. Далі тварину потрібно передати зооволонтерам. Не підготовлені люди не зможуть вдало доглянути за кажанами.
Марина Радевич пригадує випадки, коли люди травили кажанів газом, димом, переселяли та викидали.
– Це жахливо, так не можна робити. Тим більше в Україні війна. Країна потерпає в усіх можливих аспектах і якщо не рятувати те, що можеш врятувати тут, то навіщо в принципі боротися, – наголошує волонтерка.
Чи можуть кажани бути небезпечними для людини
Усі рукокрилі в Україні – комахоїдні. Для людей вони не несуть загрози. Єдине, що може зробити кажан, це прокусити шкіру. Зробить це через те, що боїться людини і механічно захищається.
– Самі по собі кажани не завдають шкоди. Але якщо зверху придавити, то тварина може захищатися й вкусити або подряпати, – розповідає Марина Радевич.
Якщо людина боїться самотужки контактувати, ловити кажана, то краще зателефонувати зооволонтерці, яка допоможе правильно зорієнтуватися в діях або забере тварину сама.
Як доглядати за кажанами
Марина Радевич утримує рукокрилих у закритому овочевому лотку, адже там найлегше підтримувати вологість. Зимують кажани у зооволонтерки вдома у холодильнику, адже там найбільш відповідна температура, яку можна регулювати.
Зооволонтерка говорить, що можна тримати і в закритому балконі, але якщо потепліє, світитиме сонце і підніметься температура, то кажани проснуться. Якщо це станеться, то вони почнуть втрачати вагу та вологу. Оптимальна температура для зимування кажанів +4º…+8ºС.
Нині на годуванні у Марини Радевич двоє рукокрилих. На те, щоб дати їм їжу, треба мінімум година часу. Їдять же кажани комах, зокрема личинки жуків зофобусів. Один кажан з’їдає приблизно 10 личинок за вечір.
Марина Радевич пригадує одного з рукокрилих, якого їй передали. Його нагодували м’ясом, після чого довелось близько місяця лікувати йому кишково-травну систему, адже рукокрилі можуть їсти тільки комах. Тож жінка ще раз наголошує, що найкращий варіант – передати кажана зооволонтерам, а не доглядати самотужки.
Уже після зимування вдома зооволонтерка з приходом тепла, навесні випускає їх на волю.
З яких регіонів зооволонтерці передають кажанів
Конкретно у Черкасах найчастіше зооволонтерці передавали кажанів з багатоповерхівки по вулиці Шевченка, 150. Там знаходять дуже багато колоній вечірниць рудих, одного з видів кажанів. Причина – багато щілин та вентиляцій, які не закриті ніякими решітками. З під’їздів було близько 10 кажанів.
Багато викликів надходить під час заміни вікон, адже рукокрилі можуть жити у шпаринах. Бувають випадки, коли зимувати разом можуть два різних види, що нетипово.
Одними Черкасами зооволонтерка не обмежена. До неї потрапляють рукокрилі й з інших населених пунктів Черкащини, зокрема з Канева, Корсунь-Шевченківського, Лесьок, Руської Поляни тощо.
Був також випадок, коли передали цілу колонію кажанів, понад 50 особин. Це були два види – вечірниця руда і нетопир Кюля. Вони приїхали з Маньківки.
Виклики ж можуть бути протягом усього року. У теплий період кажана напувають, оглядають і якщо він цілий та не потребує лікування, то випускають у темну пору доби. Під час холодів рукокрилий залишається жити у штучних умовах. Якщо у тварини переломи або ускладнені травми, то їх передають до Харкова в реабілітаційний центр, де є фахівці, які зможуть ефективно допомогти пораненому кажану.
Як допомогти зооволонтерці у Черкасах
Утримувати й доглядати за рукокрилими доволі дорого. Адже потрібно купувати зофобасів для годівлі. Один коштує гривню, нині за день двоє кажанів можуть з’їдати 20-30 таких личинок. Коли кажанів більше, то й витрати на їжу для них будуть більші. Крім цього, потрібно купувати піпетки, маленькі простирадла, фаунаріуми (пластикові універсальні тераріуми, – ред.), різні лікувальні засоби тощо.
Щоб допомогти фінансово з порятунком та утриманням кажанів, можна задонатити на монобанку.
Якщо ви хочете повідомити про знайденого живого чи мертвого кажана, пишіть в інстаграм або у фейсбук Марині Радевич. Також повідомляти можна на гарячу лінію по телефону або в телеграм чи вайбер ЦРР (Український центр реабілітації рукокрилих, – ред.) за номером – 0663059895.
Чому важливо рятувати кажанів
Нині у Марини Радевич понад 20 кажанів на зимуванні. За її словами, рукокрилі в Україні – всі комахоїдні та занесені до Червоної книги. Волонтерка називає кажанів людьми. Говорить, що у кожного свій характер та своя особливість. Вони по-різному реагують на певні речі, мають різну поведінку. На жаль, нині є тенденція до зменшення популяції рукокрилих і багато видів скоро можна буде побачити лише на просторах інтернету. Хоча кажани дуже корисні й важливі тварини для регулювання чисельності комах на землі.
– Оскільки людина повирубувала купу дерев, звела незручні будинки для життя кажанів, то нам потрібно рятувати кожну особину. Всі види рукокрилих під загрозою зникнення. І саме через людську діяльність їхня популяція зменшується. Люди не розуміють, будь-що живе на планеті має право на життя і бути збереженим, – зазначає Марина Радевич.
Переглянути цей допис в Instagram
Читайте також: “Двоє у човні”. Історія черкащанок, які евакуювали тварин із затопленого Херсона.
Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”