Кабінет міністрів України підтримав законопроєкт, що передбачає запровадження навчання для студентів за державні гранти та пільгові кредити.
Про це 5 січня повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду.
Цьогоріч Кабмін планує запустити реформу вищої освіти. Насамперед обіцяють змінити підходи фінансування.
– Зараз у системі вищої освіти бюджетна форма навчання та за контрактом. Ми пропонуємо змінити такий підхід, аби охопити державною підтримкою якнайбільше студентів, – зазначив Денис Шмигаль.
Ухвалений законопроєкт передбачає, що у майбутньому студенти зможуть навчатися за рахунок державного замовлення, грантів, пільгових кредитів, а також на контрактній формі навчання.
Державне замовлення – це повністю безоплатне навчання студента за бюджетні кошти. За словами очільника уряду, можливість безоплатно навчатися надаватиметься найкращим за конкурсним балом вступникам. Також частину бюджетних місць буде надано вразливим категоріям.
Прем’єр-міністр наголосив, що державне замовлення стосуватиметься передусім спеціальностей, які потрібні державі:
– Наприклад, суспільству потрібні вчителі та лікарі, тому держава буде повністю оплачувати навчання для найкращих вступників за цими спеціальностями. А після успішного випуску пропонуватиме перше робоче місце.
Одночасно уряд запроваджує модель державних грантів, які дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання.
– Ці гранти не треба буде повертати, вони не передбачають жодних зобов’язань щодо відпрацювання, – пояснив Денис Шмигаль.
На розмір гранту буде впливати два критерії:
- результати зовнішнього оцінювання знань;
- обрана спеціальність.
Як зазначив прем’єр-міністр, сума гранту не обов’язково покриватиме повну вартість навчання, але кількість вступників, які отримають фінансову підтримку, суттєво збільшиться за рахунок більш справедливого розподілу.
– Сьогодні 60% студентів навчаються на контракті. Наша мета – щоб 60% студентів отримували різні види державної підтримки: держзамовлення, гранти, ваучери або пільгові кредити у майбутньому, – сказав очільник уряду.
Також він додав, що нова система поширюватиметься лише на майбутніх вступників.
Уряд також пропонує встановлення спеціальних умов прийому на навчання в університетах для ветеранів, дітей загиблих українських героїв, дітей з інвалідністю, дітей сиріт та інших пільгових категорій.
Читайте також: Стало відомо, скільки відсотків освітніх закладів у Черкаській області мають укриття.
Перевірена інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”.