В Україні заборонили безкоштовні пластикові пакети. Чим їх замінити?

Від сьогодні, 10 грудня, в Україні почав діяти закон, який обмежує використання пластикових пакетів. Майже всі вони тепер будуть платними та коштуватимуть від двох до трьох гривень. 

Натомість уже в березні наступного року забороненим стане навіть продаж пластикових пакетів. Виняток – для м’яса, риби та сипучих товарів.

“18000” розповідає, що змінилося, та які альтернативи пластиковим пакетам існують

Використання яких пакетів від сьогодні обмежили? 

Обмежили безкоштовне розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:

  • надтонких пластикових пакетів без ручок і з ручками;
  • тонких пластикових пакетів;
  • оксорозкладних пластикових пакетів (пакети виготовлений із поліетилену з добавками солей перехідних металів – кобальту, нікелю, заліза).

Із 10 березня 2022 року навіть продаж таких пакетів буде заборонено.

На які пластикові пакети нині не поширюються обмеження?

До 2023 року залишаться безкоштовними тільки надтонкі пакети (від 15 до 50 мікрометрів) для пакування свіжої риби, м’яса, сипучих продуктів. Вони повинні мати ширину до 22,5 см, глибину – до 34,5 см, довжину – до 45 см.

Скільки тепер коштуватимуть пакети?

Поки що остаточної градації цін на пластикові пакети Уряд не визначив. Загалом у Міністерстві економіки пропонують такі мінімальні ціни для пакетів понад 50 мкм: 

  • без ручок та бокових складок – від 2 грн;
  • із ручками і без бокових складок – від 2,5 грн;
  • без ручок та з боковими складками – від 2,5 грн;
  • із ручками та боковими складками – від 3 грн.
Чи є якісь штрафи?

Так. За розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів, оксорозкладних пластикових пакетів накладається штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн)

За повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення – у розмірі від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 грн).

Порада від 18000: які є альтернативи пластиковим пакетам?
Пакети, що компостуються

Такі пакети виготовляються з матеріалу органічного походження – рослинного, тваринного, мікробіологічного або іншого. Зазвичай в їхній основі – картопляний або кукурудзяний крохмаль і біорозкладні нафтопродукти, які повністю поглинаються мікроорганізмами. 

При певній температурі, вологості та наявності бактерій і мікроорганізмів такі пакети розпадаються на біомасу, вуглекислий газ і воду. Швидкість розкладання залежить від того, де це відбувається: в промисловому компостері чи домашніх умовах. Процес може тривати від місяця до двох років. 

Маркуються пакети, що компостуються, спеціальною позначкою “compostable”.

Біорозкладний пластиковий пакет 

Це – пластиковий пакет, що розкладається за участі мікроорганізмів на елементи природного походження. Він має  відповідати критеріям, встановленим національним стандартом ДСТУ EN 13432:2015 та мати відповідне маркування. 

Такий пакет розкладається від 1 до 4 місяців та не шкодить довкіллю.

Екоторбинки

Багаторазові торбинки, що виготовляються з матеріалів, які служать набагато довше від поліетилену. Зазвичай, екоторбинки виготовляють із тканини. Їх можна придбати чи пошити самому, використавши для цього речі, які ви вже не одягаєте. 

Зокрема, такі торбинки маленького розміру, пошиті з цупкої тканини, можна використовувати для сипучих продуктів.

Авоськи

Авоськи можна використовувати багато разів та прати. Підійдуть вони для фруктів, овочів, пляшок та продуктів у пакованні. 

Підготувала Дарія Прудіус

Хочеш читати ще більше якісних матеріалів?
Підтримай незалежний журналістський проект «18000»

DONATE

Також новини “18000” є в Telegram і Viber, слідкуйте за нами в Instagram.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *